PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#ZWzT: wolontariat

W nowym formacie #ZWzT: będziemy opowiadać o projektach realizowanych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, które dotykają tematu jednej z pięciu sekcji Generacji Zmian: klimatu, wolontariatu, kultury, polityki młodzieżowej lub debat.

Przedszkolaki w kosmosie

Wolontariat niejedno ma imię i w ramach naszego projektu zdecydowałyśmy się pomóc w dość nieoczywisty sposób. Jak połączyć pasję do nauki z zamiłowaniem do języków obcych? Nam się udało! Przedszkolaki w kosmosie to projekt społeczny, który ma na celu pogłębianie wiedzy dzieci na temat kosmosu i wszechświata. Przeprowadzając przygotowane przez nas warsztaty, mamy nadzieję, że w ten sposób rozbudzimy w przedszkolakach naturalną ciekawość świata i zainteresujemy je nauką! Sprawdzałyśmy też kompetencje językowe dzieci i uczyłyśmy je niektórych wyrażeń w języku angielskim, bo umiejętność komunikowania się w tym języku jest dziś podstawą efektywnego funkcjonowania na rynku pracy i dla zainteresowanych naukami ścisłymi dzieci może okazać się kluczowa. Edukujemy poprzez zabawę, co jest najlepszą formą zdobywania wiedzy, która dodatkowo przynosi świetne rezultaty! Znajdziecie nas tutaj i tutaj.

Mimesis - Protezy Bioniczne

Mimesis - Protezy Bioniczne jest przedsięwzięciem grupy licealistów uczęszczających do jednego z czołowych liceów matematycznych w Warszawie. Głównym celem jest zbudowanie w pełni funkcjonalnej protezy bionicznej (czyli takiej która jest sterowana za pomocą sygnałów elektrycznych przechodzących przez mięśnie i umożliwia pełen zakres ruchów amputowanej kończyny) i dostarczenie jej osobie po amputacji przedramienia. Prototyp protezy został już wykonany, a uczniowie obecnie pracują nad dopasowaniem go pod beneficjenta. Udostępnili wyniki swojej pracy - model 3D, program niezbędny do działania protezy oraz poradnik jak wykonać podobne urządzenie - pod ogólnodostępną licencją (nie do zastosowań komercyjnych), aby pomóc jak największej liczbie osób potrzebujących. Instrukcja wykonania protezy znajduje się tutaj. Licealiści liczą na stworzenie społeczności wokół samodzielnie wykonywanej protetyki oraz zainteresowanie tym tematem ludzi na całym świecie. Bardzo ważnym aspektem przedsięwzięcia są wartości edukacyjne. Dzięki realizacji projektu uczniowie zamierzają poszerzyć wiedzę swoich rówieśników dotyczącą problemów, z jakimi na co dzień spotykają się ludzie z niepełnosprawnością. Ważne jest dla nich również spopularyzowanie wykorzystywania najnowszych technologii.

Aniołki Jasia

Aniołki Jasia to projekt społeczny realizowany w ramach platformy Zwolnieni z teorii. Działamy w grupie czterech koleżanek z Technikum Nr 4 w Bielsku - Białej i zajmujemy się zbiórką charytatywną na cel Jana Żukiewicza. Chłopczyk cierpi na: wodogłowie, porażenie mózgowe, padaczkę, zaćmę dziecięcą oraz pozamartwicze zapalenie jelit. Jaś potrzebuje stałej i intensywnej rehabilitacji oraz ciągłego przyjmowania leków. Przez nagłe rozprzestrzenianie się koronawirusa mogłyśmy zorganizować tylko jedną zbiórkę; był to kiermasz słodkości w naszej szkole, który odbył się 14 lutego 2020. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zebrać 760 zł. Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku . Jeśli chcesz pomóc Jasiowi, zachęcamy też do przekazania 1% podatku (KRS 0000037904, cel szczegółowy: Jan Andrzej Żukiewicz). Każda pomoc się liczy.

Raduj się kto może

W natłoku codziennych obowiązków, życiu w biegu, stresie i ciągłym zapracowaniu nie przywiązujemy wagi do drobnych rzeczy, które przecież wzbudzają w nas pozytywne emocje. Zadaniem naszego projektu Raduj się kto może realizowanego w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii jest pokazanie, jak mały gest, jakim jest UŚMIECH, może zmienić smutny, zwyczajny dzień. Chcemy dzielić się nim z każdym i zachęcić do tego również Was, pokazać, jak przyjemne jest pomaganie innym i jak ważny jest wolontariat, jak miło zobaczyć uśmiech na twarzach innych. Bo kto wie, może to właśnie osoba obok ciebie tak bardzo go potrzebuje. A może Ty sam? Dlatego raduj się kto może! A wierzcie nam, może każdy, wystarczy tylko chcieć!

Z zieloną apteczką uczymy reagować, w trudnych sytuacjach życie ratować

Głównym problemem społecznym, który obserwujemy, jest małe wykształcenie ludzi w zakresie pierwszej pomocy, dlatego celem naszego projektu jest nauka oraz rozpowszechnianie tej wiedzy wśród społeczeństwa, a także doskonalenie umiejętności, które już posiadamy. W dzisiejszych czasach ludzie nie podejmują się pomocy osobom poszkodowanym, ponieważ mają trudności z przezwyciężeniem bariery psychicznej. Zamiast pomóc, zmniejszamy szanse na przeżycie tej osoby. Chcemy uwrażliwić ludzi na krzywdę drugiego człowieka oraz wykształcić poczucie odpowiedzialności nie tylko za siebie, lecz również za innych. Nasz projekt udowadnia, że wiedza z zakresu pierwszej pomocy jest bardzo ważną sprawą! Odwiedzamy pobliskie przedszkola, szkoły oraz instytucje społeczne. Szkolimy zarówno osoby młodsze, jak i starsze, z zakresu pierwszej pomocy. Pojawiamy się na ważnych uroczystościach w naszej miejscowości; przeprowadziłyśmy także lokalny wywiad. Przede wszystkim robimy to z wielką pasją! Mamy świadomość swoich działań i jesteśmy szczęśliwe, że to, co robimy, ma sens! Dołącz do zieLOnej apteczki, a będziesz częścią nas! Znajdziecie nas tutaj i tutaj.

Youngblood

Nasz zespół Youngblood propaguje ideę bezinteresownej pomocy. Same od października pomagamy w Domu Dziecka, starając się wesprzeć swoimi działaniami tamtejszą placówkę. Każdy z nas codziennie ma chociażby jedną okazję, aby pomóc innej osobie. Niestety, nie zawsze z niej korzystamy, często odrzucając ją już na samym początku, gdyż nie widzimy w tym korzyści dla siebie. Wspólnie uważamy, że brak bezinteresownej pomocy i bezustanna kalkulacja własnych zysków to ważny problem naszego społeczeństwa, który nieczęsto zostaje poruszany we właściwy sposób. Znajdziecie nas tutaj.

Mój Przyjaciel Futrzak

Jesteśmy pięcioosobową grupą uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej. Jest to niewielka miejscowość między Łodzią a Warszawą w woj. mazowieckim. Realizujemy projekt "Mój Przyjaciel Futrzak" w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. W naszym projekcie chcieliśmy poruszyć problem bezdomności zwierząt i pomóc okolicznemu Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Żyrardowie. W ramach tego dwójka z nas zapisała się na wolontariat właśnie w tym schronisku. Niestety, przez epidemię nie możemy tego elementu realizować. W naszym projekcie również postanowiliśmy pomóc schronisku w kwestii zaopatrzenia. Stworzyliśmy grupę na Facebooku na której odbywają się aukcje charytatywne. Cała uzbierana kwota zostanie przeznaczona na zakup rzeczy dla schroniska. Na ten moment mamy już uzbierane ponad 1000 zł, lecz działamy dalej! Również chcemy pomóc schronisku w promocji ich podopiecznych. Zachęcić ludzi do adopcji zwierzaków, uświadomić, że zwierzęta ze schroniska nie są gorsze. W tym celu przeprowadziliśmy sesję fotograficzną psów ze schroniska, we współpracy z Panem Bogdanem Ruszkowskim. Porobił zwierzakom przepiękne zdjęcia! Pan Bogdan również pomaga nam w projektowaniu plakatu, który w miarę możliwość chcemy rozwiesić w okolicy oraz zamieścić na naszym Facebooku. Plakat ma zachęcić do adopcji i uświadomić, że zwierzęta są bezdomne nie z własnego wyboru, lecz przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Chcemy, żeby plakat przypominał o tym, by nie być obojętnym w stosunku do bezdomnych zwierząt i uświadamiał, że mamy wpływ na ich los, że możemy pomóc. Finałem naszego projektu miał być wykład w naszym liceum. Przy okazji tego przedsięwzięcia mieliśmy również sprzedawać pyszne gofry, a uzbierane pieniądze z nich mieliśmy przekazać na schronisko. Niestety przez obecną sytuację, nie jesteśmy w stanie tego zrealizować. Lecz nie poddajemy się! Wykład przeprowadzimy, lecz trochę w innej formie. Planujemy nagrać filmik opowiadający o bezdomności zwierząt i ich życiu w schronisku. Jednak wszystko musimy jeszcze dopracować, o czym poinformujemy na naszym Facebooku, do którego polubienia zapraszamy. Znajdziesz nas tutaj.

Maks i Dinoopowieści

W ramach wydarzenia Maks i Dinoopowieści zorganizowany został event charytatywny poprzedzony aukcją na rzecz leczenia Maksa Podlejskiego, by wesprzeć go w codziennej walce z chorobą. Miał on miejsce 29 lutego 2020 i składał się z części warsztatowo-szkoleniowej i oficjalnej, a podczas wydarzenia można było wziąć udział m. in. w warsztatach "Rozbudź w sobie dinozaura", kawiarence dyskusyjnej ze specjalistami ds. rozwoju dzieci, szkoleniach medycznych i strefie relaksu. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu uczniów i pedagogów Szkoły Podstawowej nr 4 w Czerwionce - Leszczynach, Dinozaurów i Wolontariuszy Dinoopowieści, specjalistów ds. rozwoju dzieci, studentów medycyny i harcerzy Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej. Oficjalna strona wydarzenia znajduje się tutaj.