PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#ZWzT: klimat

W nowym formacie #ZWzT: będziemy opowiadać o projektach realizowanych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, które dotykają tematu jednej z pięciu sekcji Generacji Zmian: klimatu, wolontariatu, kultury, polityki młodzieżowej lub debat.

Młodzi Dla Natury

Picture 1

Grupa licealistów z Małopolskiej Szkoły Gościnności, którzy wspólnymi siłami realizują projekt społeczny “Młodzi dla natury” w ramach olimpiady praktycznej “Zwolnieni z teorii”, postanowiła zająć się ważnym tematem, jakim jest katastrofa ekologiczna, która postępuje w bardzo szybkim tempie. Ich celem jest uświadomienie głównie młodemu społeczeństwu o powadze tego problemu, ponieważ jak mówią - to młode pokolenie ma największy wpływ oraz możliwości na pomoc naszej planecie. Od połowy stycznia udało im się przeprowadzić już kilka prelekcji w wybranych klasach pobliskich szkół podstawowych, na których wraz z uczniami prowadzona była dyskusja o zmianach klimatycznych. Dzieci wykazały się niesamowitym zainteresowaniem poruszanym tematem. Starsi koledzy w ciekawy sposób wytłumaczyli im, na czym polegają zmiany klimatyczne, dlaczego występują i jak właściwie możemy im zapobiec. W zamian za aktywny udział oraz wykazaniem się wiedzą, uczniowie otrzymywali ekologiczne, biodegradowalne prezenty będące zamiennikami codziennych produktów. Aktualnie cała grupa projektowa skupia się nad głównym wydarzeniem, którym jest wystawa zdjęć na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która zaczyna się już na początku marca. Cała wystawa zatytułowana jest “Natura przed obiektywem”. Zdjęcia metaforycznie przedstawiać będą zmiany klimatu jakie możemy zaobserwować. Losy Matki Natury na przestrzeni wieków to ich wizja na ciekawe przedstawienie tego problemu. Opiekę nad całym projektem sprawuję - Krzysztof Heród oraz ich mentor. Znajdziecie ich tutaj!

ecORB

Picture 2

Wielkie zmiany zaczynają się często od małych kroków, a czynnikiem, który może realnie je warunkować, jest edukacja i wyrabianie nawyków już od najmłodszych lat - w ten sposób możemy kształtować świadomych obywateli i obywatelki. W jaki sposób nasz projekt odpowiada na zaobserwowany problem? Nazywamy się ecORB, a nasz sześcioosobowy zespół zorganizował lekcje na temat ekologii w przedszkolach, m.in. w Gdańsku oraz Malborku. Poprzez zabawę uczymy dzieci segregacji śmieci oraz dbania o naszą planetę. Wiemy, jak bardzo ważna jest praca z małymi dziećmi oraz wyrabianie w nich pozytywnych nawyków, stąd właśnie taka grupa beneficjentów. Niestety koronawirus pokrzyżował nasze plany, ale nie zamierzamy się poddać! W przygotowaniu są karty pracy dla dzieci, aby mogły pracować w domu. Znajdziecie nas tutaj i tutaj!

Plastic Made Pages

Picture 3

Nasz projekt także skupia się na akcjach edukacyjnych i uświadamiających oraz porusza temat segregacji i odzyskiwania tworzyw sztucznych, który ostatnio cieszy się dużą popularnością wśród ludzi na całym świecie. Jako społeczeństwo stajemy się świadomi i zaczynamy dbać o naszą planetę, lecz to nadal za mało. Piękne idee trzeba wdrożyć w życie, przejść do działania. Z pomocą przychodzimy My, zespół Plastic Made Pages. Poprzez warsztaty, konkursy, akcje sprzątania miast oraz przekaz za pomocą social mediów, będziemy szerzyć wiedzę na temat niebezpieczeństw wynikających z zalegających odpadów. Badamy też wiedzę na temat ekologii poprzez stworzoną przez nas Ankietę Ekologiczną, której wyniki pokazały, że świadomość młodzieży nie jest niska, ale wciąż wymaga poprawy i to właśnie ją staramy się osiągnąć poprzez nasz projekt. Stworzyliśmy też Eko Sekcję w naszej szkole! Znajdziecie nas tutaj.

inGoodAtmosphere

Picture 4

Jesteśmy grupą uczniów szkół średnich biorących udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii i działających non - profit. Głównym celem naszego projektu, jest uświadomienie ludzi o szkodliwości smogu i jego wpływu na nasze życie i organizm oraz jak niebezpieczny jest on dla środowiska. W ramach naszych działań tworzymy własne stacje badawcze mierzące poziom zanieczyszczeń w powietrzu tj. pyłków PM 1, PM 2,5 oraz PM 10. Wszystkie informacje na temat zanieczyszczeń powietrza, temperatury jak i wiadomości proekologiczne będą znajdowały się na naszej stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej. Dotychczas uzyskaliśmy patronat honorowy miasta Gliwice oraz patronat medialny TVP3 Katowice. Udzieliliśmy także wywiadu w radio EM. Popiera nas klub ekologiczny w Tychach, przy którym w najbliższym czasie planujemy utworzyć sekcję dotyczącą SMOGU. Znajdziecie nas tutaj i tutaj.

ecoData

Picture 5

ecoData to projekt ekologiczny założony w ramach platformy Zwolnieni z teorii. Zbieramy dane o smogu i prezentujemy je na naszej mapie na stronie ecodata.pl. Oprócz tego tworzymy mapę punktów odbioru elektrośmieci/odpadów medycznych i odzieży używanej, a także mapę sklepów z eko żywnością. W aplikacji Earthy, która pojawi się za niedługo do pobrania znajdą się wszystkie te funkcje, a także dostęp do materiałów edukacyjnych o tym, jak prowadzić zdrowsze i bardziej eko życie, stworzonych przez nas oraz WWF. Earthy umożliwi również dodanie znajomych i konkurowanie z nimi i innymi użytkownikami na punkty zbierane za eko aktywności w Earthy. Pomagamy też w zdobywaniu informacji o pandemii, publikując na stronie statystyki i pokazując na mapie wszystkie szpitale zakaźne wraz z numerami telefonów. Nasza misja to dostarczać najważniejszą dla ludzi wiedzę o zdrowiu i ekologii w prosty i przystępny sposób, dlatego też na naszych social mediach udostępniamy przygotowane przez nas infografiki o smogu, segregacji śmieci itp. Znajdziecie nas tutaj, tutaj, tutaj i na naszym kanale na platformie YouTube.

Stop Plastik

Picture 6

Nasz zespół tworzą trzy uczennice łódzkiego liceum, którym bardzo zależy na zbudowaniu lepszej świadomości wśród ludzi na temat ochrony środowiska. Szczególnym aspektem w działalności, jaką prezentujemy, jest mówienie o szkodliwości plastiku. Stąd też nazwa projektu społecznego, który założyłyśmy w ramach Zwolnionych z Teorii, a brzmi ona: Stop Plastik. Wspólnie uważamy, że plastik stanowi największe zagrożenie dla zdrowia planety z tego też względu, że tak naprawdę nigdy nie rozkłada się do końca. Ludzie często uważają, iż problem ten ich nie dotyczy, a skutki zmian klimatycznych są czymś niesłychanie odległym. Niestety w rzeczywistości jest na odwrót, gdyż jeśli nie weźmiemy się wreszcie w garść jako zintegrowana społeczność, doprowadzimy do rychłego upadku cywilizacji ludzkiej na Ziemi. Wybuch pandemii koronawirusa znacznie pokrzyżował nasze plany, które polegały na przeprowadzeniu licznych warsztatów w łódzkich szkołach. To właśnie na nich opierał się prawie cały zamysł projektu. Wcześniej jednak udało nam się rozwiesić plakaty i zorganizować akcję, podczas której szyłyśmy ekologiczne woreczki z firanek. W takiej sytuacji nie pozostało nam nic innego oprócz przeniesienia projektu całkowicie do sfery internetowej. Stworzyłyśmy zatem stronę na Facebooku i Instagramie, gdzie stale publikujemy inspirujące poradniki, choćby takie, które pokazują w jaki sposób samodzielnie wykonać wyżej wspomniany eko-woreczek na zakupy. Mamy zamiar robić co w naszej mocy, by pokazać obserwatorom, jak – wbrew ich oczekiwaniom - prosta i tania może być troska o dobro planety. Należy przede wszystkim zmienić pewne nawyki, a jeśli nie wiecie które są złe, a które dobre, wystarczy zajrzeć na którąś z naszych platform medialnych, które prowadzimy, by prędko się o tym dowiedzieć. Po zakończeniu kwarantanny mamy wielką nadzieję kontynuować naszą działalność, prowadzić warsztaty i organizować dużo większe akcje społeczne poruszające problem, którego nie można dłużej ignorować. Znajdziecie nas tutaj.

ekoala

Picture 7

Projekt społeczny ekoala skupia się na ważnym problemie obejmującym całą naszą planetę. Mowa tutaj o szkodliwym wpływie człowieka na środowisko, z czym ściśle łączy się stale rosnąca liczba zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Wielkie pożary, które miały miejsce w Australii w ostatnim sezonie, zainspirowały nas do stworzenia projektu. Chcemy uświadamiać ludzi, że każdy z nas ma ogromny wpływ na stan naszej planety poprzez wybory, jakich dokonuje na co dzień. Musimy zrozumieć że świat w którym żyjemy nie należy wyłącznie do nas, ale i do zwierząt. Degradując ich naturalne środowiska, ich domy, sprowadzamy na wiele gatunków zagładę. W obecnych czasach dużo mówi się o zmianach klimatycznych, dbaniu o środowisko, segregacji śmieci i związanych z tym tematem sprawach. Jednak czy warto powtarzać ciągle to samo? Zdecydowanie tak! Należy mówić, dopóki ludzie nie będą świadomi, jak wielką szkodę wyrządzają planecie, zwierzętom i przyszłym pokoleniom. W tym właśnie celu powstała ekoala! Zapraszamy serdecznie na naszego Instagrama i Facebooka gdzie możecie poznać różne zagrożone gatunki zwierząt oraz ciekawostki o nich i naszej planecie. Znajdziecie nas tutaj i tutaj.

reSORT

Picture 8

reSORT to projekt społeczny, który realizujemy w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii od listopada 2019 roku w poznańskich szkołach. Podjęta przez nas inicjatywa powstała w odpowiedzi na badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia, z których wynika, że 66% Polaków deklaruje regularne segregowanie odpadów, 58% widzi w tym działaniu sens, a jedynie 15% robi to poprawnie. reSORT ma za zadanie pokazać, że sortowanie odpadów nie jest nieprzyjemnym obowiązkiem, ale działaniem mającym realny wpływ na nasze codzienne życie i najbliższe środowisko. W ramach projektu zorganizowałyśmy serię wydarzeń dla szkół skierowaną głównie do uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej. Projekt kierujemy właśnie do tej grupy społecznej, ponieważ rozpowszechniane głównie internetowo informacje i wskazówki dotyczące segregacji odpadów często nie docierają do najmłodszych Poznaniaków. Podczas warsztatów uczniowie dowiadują się, jak należy poprawnie segregować odpady oraz co się z nimi dzieje po tym, jak trafią do kosza. Mają także okazję poznać statystki europejskie w zakresie recyklingu w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, a także podstawy idei zero waste. Chcemy zaciekawić uczestników projektu tematem odpadów z nadzieją, że w przyszłości sami zaangażują się w działania mające pozytywny wpływ na środowisko. Na zajęciach wykorzystujemy ciekawe prezentacje multimedialne, pokazujemy animacje oraz prowadzimy dyskusje z uczniami. Sposób przeprowadzania warsztatów dopasowujemy do grup wiekowych przygotowując różnorodne zadania, wykreślanki i quizy. Dotychczas w naszym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 350 osób w wieku od 6 do 17 lat, ale mamy nadzieję, że w najbliższym czasie do tego grona dołączą kolejni młodzi. Wierzymy, że ukształtowanie dobrych nawyków w młodości zaprocentuje w przyszłości i pomoże w dbaniu o naszą planetę. Znajdziecie nas tutaj i tutaj.

ECOmunikacja

Picture 9

Projekt ECOmunikacja jest realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady - Zwolnieni z teorii. Jest to inicjatywa społeczna, której założycielkami są trzy uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Projekt ma na celu uświadamianie zarówno osób starszych, jak i młodszych, jak ważnym elementem naszego życia jest ochrona środowiska. Pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby wszyscy od najmłodszych lat nabywali umiejętność troszczenia się o naszą planetę. Ochrona środowiska to nieodłączna część naszego życia. Jeśli zaniedbamy rutynowe czynności, jakimi są np: segregowanie śmieci lub oszczędzanie papieru, wody czy prądu, doprowadzimy do zguby cały nasz świat. W ramach projektu prowadzimy prelekcje w szkołach na temat ekologii oraz ochrony środowiska, rozwieszamy plakaty oraz rozdajemy ulotki, aby każdy mógł usłyszeć o tym, jak dbać o naszą planetę. Znajdziecie nas tutaj.

Projekt 2050

Picture 10

Według badań przeprowadzonych przez National Geographic, jeśli rządy oraz zwykli ludzie nadal będą ignorować naukowe dowody na powagę sytuacji, temperatura na naszej planecie do 2050 roku wzrośnie o 3℃, co spowoduje stopienie się pokryw lodowych, zalanie wielu obszarów ziemi, fale potężnych susz, a co za tym idzie - pożarów. Jedna trzecia lądów będzie pustynią, a ekosystemy powoli będą upadać. Możemy temu zapobiec na wiele różnych sposobów - segregując śmieci, ograniczając korzystanie z produktów jednorazowych, pijąc wodę z kranu. Według badań, 97% kranówki spełnia wymogi przydatności do spożycia. Natura nam sprzyja, a jedyną rzeczą, jak możemy jej pomóc to nauczyć żyć w zgodzie z nią. Dokonując codziennych wyborów, wpływamy na ogólną sytuację ziemi - pomagając jej lub szkodząc. Rezygnacja z plastikowych toreb i słomek nie wymaga od nas nadzwyczajnego wysiłku, a jest pierwszym krokiem ku ratowaniu świata. Nie działamy indywidualnie, ponieważ jeden ruch każdego z nas - zwykłych ludzi - może przerodzić się w potężną grupę o realnej sile rażenia. Podstawową zasadą, jaką należy sobie uświadomić, zaczynając swoje ekologiczne działania, to fakt, że najbardziej ekologicznym działaniem jest wykorzystanie tego, co już mamy. Nie masz materiałowej torby na zakupy, czy wacików wielorazowych? Możesz wykorzystać ubrania, których już nie nosisz na własną, oryginalną torbę, a ze zużytych ręczników wystarczy wyciąć koła lub kwadraty, obszyć je cienką nitką i waciki gotowe! Możemy wspólnie zmienić świat na lepsze, więc czemu nie zacząć już teraz?

Ratuję to!

Picture 11

Przeglądając posty na mediach społecznościowych, zdarzyło mi się już wręcz odruchowo albo dla zasady polubić dany post. Basia zmieniła zdjęcie profilowe? Polubię. Ulubiony artysta wydał długo oczekiwany album? Polubię. Zdjęcie wyrzuconych śmieci w lesie? Polubię. No tak, ale gdybym poprzez samo to stuknięcie ekranu, mogła też zrobić coś więcej. Gdybym mogła zrobić coś w związku z tymi odpadami z obrazka. I tu powstał pomysł - ekologiczny projekt Ratuję to!. Razem z zespołem w sposób przystępny chcemy uświadamiać o zagrożeniach płynących z szybko postępujących zmian klimatycznych. Pragniemy pokazać, że ochrona środowiska nie jest tematem nie do zdobycia. Nasi obserwujący mogą się dowiedzieć ciekawych informacji, poszerzając ich wiedzę o nowe fakty związane z tematem (wiedzieliście, że do wyprodukowania jednej kartki papieru trzeba użyć aż dziesięć litrów wody?). Poza porcją ciekawostek można też znaleźć na naszych fanpage'ach codzienne challenge. Warto je zrobić dla własnej satysfakcji, środowiska lub… do konkursu z nagrodami. Już teraz możemy zdradzić, że upominki nie będą byle jakie. Jeśli ktoś chciałby znaleźć u nas formę jeszcze bardziej wyczerpującą temat, też znajdzie. Co tydzień wstawiamy filmik o stylu życia zero waste. Występująca tam Ania od ponad pół roku wyznaje zasady o takim charakterze. Na czym polega? Co to jest “5R”? Jak się za to zabrać? Na te pytania konkretnie odpowie nam w czterech częściach wideo. Warto jednak zaznaczyć, że Ratuję to! nie sprowadza się tylko do działalności internetowej. Przed pandemią został przeprowadzony konkurs ekologiczny między krakowskimi szkołami podstawowymi. Powstał, aby uświadamiać poprzez zabawę oraz rywalizację o problemie również młodszą publiczność. W końcu chodzi o to, żeby oprócz polubienia móc też zadziałać. Znajdziecie nas tutaj i tutaj.

Przestań, bo psujesz klimat

Picture 12

Projekt Przestań, bo psujesz klimat jest odpowiedzią na problem niskiego poziomu wiedzy oraz świadomości społeczeństwa na temat rzeczywistych możliwości czynnego udziału w ochronie naszej planety przed globalnym ociepleniem. Zależało nam, aby lokalna społeczność naszego miasta poczuła, że wszystkie ich wybory (nawet te pozornie błahe) mają znaczenie w skali globalnej, ponieważ mogą przyczyniać się do postępowania katastrofy klimatycznej albo wręcz przeciwnie – spowalniać ją. Jako główny cel obrałyśmy sobie zapoznanie ich z zagadnieniem Zero Waste. Działałyśmy międzypokoleniowo, pracowałyśmy z seniorami, którzy byli dla nas ogromną inspiracją, ponieważ to właśnie oni są ekspertami w sztuce racjonalnego gospodarowania dobrami. Połączyłyśmy ich wiedzę oraz doświadczenie z chęcią działania i czerpania wiedzy przedszkolaków. Ich wspólne spotkanie udowodniło, że nie liczy się wiek, a świadomość, chęci i zaangażowanie. Z myślą o młodzieży i dorosłych, zorganizowałyśmy dwie edukacyjne prelekcje, podczas których rozmawiałyśmy o wielu bardzo ważnych tematach, takich jak: wpływ plastiku na klimat, greenwashing oraz problematyka recyklingu. Znajdziesz nas tutaj.

Garden Story

Picture 13

Nasz projekt ma na celu uświadomienie zarówno ludzi związanych z gastronomią, ogrodnictwem, ekologią, żywnością, jak i przeciętne osoby o problemie zanieczyszczania środowiska przez uprawy rolne. Pestycydy i inne szkodliwe substancje używane przy uprawie zanieczyszczają glebę i zbiorniki wodne. Chciałybyśmy uświadomić ludziom, że wiele produktów, które kupują w sklepach, mogą wyhodować sami w domu, w swoim ogródku czy też na balkonie. Prowadzenie własnego mini ogródka ma wiele zalet. Prowadząc go, zdobywamy wiedzę, która może nam się przydać w przyszłości. W ten sposób wspieramy również ekologię i mamy pewność, że nasza żywność nie zawiera szkodliwych substancji. Naszym celem jest pokazanie, jak zrobić to tanio i prosto. Na naszych portalach znajdziecie również wskazówki jak zacząć, przydatne informacje oraz ciekawostki o roślinach. Zachęcamy do śledzenia nas tutaj i tutaj.

Zielone płuca Jarosławia

Picture 14

Jesteśmy zespołem realizującym projekt Zielone płuca Jarosławia. Jako nasz pierwszy projekt ( jesteśmy świeżakami, jeśli chodzi o Zwolnionych z Teorii oraz projekty społeczne) postanowiliśmy założyć ogród tlenowy w naszym mieście, Jarosławiu. Po co to wszystko? Jarosław od wielu lat zmaga się z poważnym problemem, jakim jest smog. Postanowiliśmy działać właśnie w kierunku klimatu oraz ekologii! Naszym celem jest założenie ogrodu tlenowego na terenie miasta, który będzie produkował niezbędny nam tlen oraz polepszał jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Nie chcemy zrobić tego oczywiście sami! Wraz z zaproszonymi instytucjami, urzędami oraz szkołami wspólnie chcemy powiedzieć NIE dla smogu i zatroszczyć się o naszą niezwykłą planetę oraz o kolejne pokolenia. Na razie trzymamy się planu, aby zorganizować wydarzenie publiczne, na którym zostaną zasadzone drzewa. Niestety obecna sytuacja spowodowana wirusem spowodowała, że myślimy nad zrobieniem tego w Internecie! Więcej szczegółów na ten temat będzie opublikowanych na naszych social mediach. Ponieważ szkoły zostały zamknięte, a w kraju panuje powszechna kwarantanna otworzyliśmy także zbiórkę internetową. Nie możemy działać w szkole, w mieście, ale za to możemy w Internecie! Znajdziesz nas tutaj i tutaj.