PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Zwolnieni z teorii, czyli aktywizm dla początkujących i zaawansowanych

Chciałbyś zrealizować projekt społeczny, ale nie wiesz, o czym i jak; nie masz żadnego doświadczenia? W Twojej miejscowości czy szkole nie masz żadnej możliwości wygenerowania jakiejś zmiany, a bardzo chciałbyś mieć wpływ na swoje otoczenie? A może jest zupełnie odwrotnie: jesteś pewien swojego pomysłu i sposobu jego realizacji, a Twoja przygoda z różnymi inicjatywami rozpoczęła się już dawno temu? Nieważne, czy dopiero zaczynasz, czy już od dawna angażujesz się społecznie, olimpiada Zwolnieni z Teorii jest dla wszystkich, którzy chcą działać i zmieniać świat na lepszy!

Geneza artykułu

Na naszych mediach społecznościowych zapytaliśmy beneficjentów i beneficjentki naszego projektu o przeszkody uniemożliwiające im zaangażowanie społeczne i otrzymaliśmy wiele odpowiedzi. Wskazywali oni na brak możliwości związany z miejscem, w którym mieszkają, brak zainteresowania rówieśników i rówieśniczek tematem działalności społecznej, nieśmiałość, poczucie, że i tak nic nie uda się nam zmienić oraz… wiek. Wraz z zespołem próbowaliśmy doradzić każdemu indywidualnie i podać wiele możliwych rozwiązań tych problemów, natomiast teraz przygotowaliśmy zbiorczą odpowiedź na wszystkie wątpliwości związane z aktywizmem. Przedstawiamy Wam Zwolnionych z Teorii!

Jestem za młody na aktywizm, czyli dla kogo są Zwolnieni z Teorii?

Zwolnieni z Teorii to olimpiada przeznaczona dla wszystkich osób od 13 roku życia ukończonego najpóźniej w momencie rejestracji na platformie. Uczestnicy i uczestniczki w trakcie trwania danej edycji, podzielonej na etapy inicjacji, planowania, realizacji (6 miesięcy) i zakończenia muszą zrealizować swój projekt społeczny. Sam termin "projektu społecznego" regulamin definiuje jako oddolne, lokalne lub ogólnokrajowe inicjatywy, pobudzające ludzi do działania i zmieniające otoczenie na lepsze, będące odpowiedzią na zaobserwowane w rzeczywistości problemy społeczne. Jest to więc znakomita okazja do wygenerowania zmiany z pomocą fachowych materiałów i Mentora!

Nie mam doświadczenia z aktywizmem, czyli czym jest i jak działa platforma?

Platforma jest bezpłatna i stanowi skarbnicę wiedzy, której będziesz potrzebował podczas realizowania projektu. Służy ona również dokumentowaniu zdobytych przez Ciebie punktów i certyfikatów oraz wysyłania formularzy. Na portalu znajdziesz regulamin olimpiady, przewodniki, a także archiwum projektów z poprzednich edycji i rejestr tych z obecnej. Wszystkie te materiały okazują się bezcenne, kiedy nie posiadasz żadnego doświadczenia związanego z realizowaniem projektu społecznego, ponieważ na każdym etapie Twojej pracy masz dostęp do wskazówek umieszczonych na platformie.

Chcę wygenerować zmianę dla siebie i dla innych, czyli jakie olimpiada przynosi korzyści?

Korzyści, które można osiągnąć poprzez udział w olimpiadzie podzieliliśmy na te, które osiągniemy my sami i te, które zyskuje otoczenie. Jeżeli chodzi o te prywatne, to z całą pewnością jest to doświadczenie, które umożliwi Ci dalsze generowanie zmian! Oprócz tego można zdobyć cenione przez pracodawców i pracodawczynie certyfikaty, a także bardzo ważną satysfakcję oraz poczucie, że dzięki naszej pracy zrobiliśmy coś ważnego dla innych. Sam projekt może być też dobrą zabawą, kiedy realizujemy go ze zgranym zespołem, może również rozwinąć naszą pomysłowość (np. w kwestii rozwiązywania problemów), a także pobudzić przedsiębiorcze myślenie. Bardzo ważne są też korzyści osiągnięte dzięki projektowi przez jego beneficjentów i beneficjentki oraz wpływ na otoczenie. Są one zależne od tematu i formatu Waszej inicjatywy.

Ponieważ mówimy o olimpiadzie, to oczywiste jest to, że obowiązują tutaj tytuły finalisty/finalistki i laureata/laureatki. To pierwsze wyróżnienie otrzymuje każdy, kto ukończył swój projekt, natomiast drugie tylko ci, którzy otrzymali nagrodę Złotego Wilka, przyznawanego w trzech stopniach:

Chcę zrobić COŚ, ale nie wiem, co, czyli jaki pomysł na projekt?

Pomysł powinien narodzić się naturalnie, być odpowiedzią na jakiś problem, który zauważacie w społeczeństwie czy lokalnym otoczeniu. Jeżeli natomiast nie pójdzie z tym tak łatwo, mogą Wam w tym pomóc kategorie, które wybieracie z poniższych:

Skąd dowiedzieć się więcej?

Koniecznie odwiedźcie stronę Zwolnionych z Teorii, aby poznać więcej szczegółów! W podsumowaniu chcielibyśmy powiedzieć Wam, że olimpiada ta jest dla każdego, bez względu na to, czy mieszkacie w mniejszej miejscowości, czy nie macie żadnego doświadczenia z organizacją projektów społecznych, czy wasze fundusze są ograniczone, czy nie macie pomysłu... Każdy może zarejestrować się na platformie i rozpocząć swoją inicjatywę, dlatego bardzo serdecznie Was do tego zachęcamy i ostrzegamy: od działalności społecznej i aktywizmu bardzo łatwo jest się uzależnić!Magda Kłęczek