PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Urodziłam się w wyjątkowym czasie, czyli Zuzanna Borowska i aktywizm klimatyczny na międzynarodową skalę

Początki

Moja przygoda z aktywizmem zaczęła się właściwie zupełnie przypadkowo. Zrealizowałam z przyjaciółkami projekt społeczny w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, żeby zobaczyć, jak to wygląda. Zaczęłam brać udział w różnych wydarzeniach i angażować się w świat dookoła mnie, coraz bardziej mnie to fascynowało, odkryłam, że ja też potrafię coś zmienić, stać się potrzebna innym i wywoływać uśmiechy na ich twarzach i radość w sercach. Pod koniec 2018 roku, również przypadkowo, po pojawieniu się na niewielkiej młodzieżowej konferencji w Warszawie, zostałam zaproszona do udziału w side evencie podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w charakterze reprezentantki polskiej młodzieży. Okazało się, że mam możliwość udziału w szczycie przez całe dwa tygodnie, z której skorzystałam. Te dwa tygodnie otworzyły mi oczy na problem zmian klimatycznych i sprawiły, że po raz pierwszy zdałam sobie sprawę, że świat zmierza ku katastrofie, a ja nic nie robię, dlatego też zaczęłam aktywnie działać na rzecz klimatu.

Picture 1

Początkowo brałam udział głównie w strajkach klimatycznych, obecnie znalazłam inny, bardziej mój sposób działania - przede wszystkim edukuję, uświadamiam, promuję wiedzę naukową, dialog i współpracę. Organizuję także różne wydarzenia, biorę udział w międzynarodowych konferencjach czy wypowiadam się w mediach. Staram się szerzyć dobrą energię i pozytywny przekaz w walce ze zmianami klimatu. Mówię o tym, że wciąż jest jeszcze nadzieja na zmiany, jeśli tylko zrozumiemy ich konieczność, a ponad swoimi własnymi interesami postawimy wspólny interes całej ludzkości i planety, jakim jest przetrwanie.

LCOY POLAND 2019

Byłam inicjatorką i główną koordynatorką tego wydarzenia, więc moja praca polegała na codziennym zarządzaniu zespołem i zadaniami, motywowaniu wszystkich do pracy, rozwiązywaniu konfliktów, reprezentowaniu naszej konferencji na zewnątrz, także wobec międzynarodowych koordynatorów globalnego ruchu Conferences of Youth. Jednocześnie zajmowałam się finansami wydarzenia, pozyskiwaniem sponsorów i partnerów. Przez ostatnie tygodnie przed LCOYem dosłownie cały czas, dzień i noc, miałam coś do zrobienia. Dzień przed wydarzeniem jeździłam z Katowic do Czeladzi i Sosnowca po przesyłki, a w trakcie jego trwania przebyłam sporo kilometrów, biegając od jednej sali do drugiej i sprawdzając, czy wszystko jest w porządku. A jednak było warto i LCOY Poland 2019 wspominać będę jako najbardziej niezwykłe wydarzenie, w jakim kiedykolwiek brałam udział. Mam nadzieję, że już za rok odbędzie się jego kolejna edycja!

COP25

Picture 2

Pomysł pojawił się już kilka miesięcy przed COP25. Wtedy sama zaczęłam bardziej regularnie brać udział w konferencjach klimatycznych ONZ jako przedstawicielka młodzieży. Zamarzyło mi się następnym razem zabrać ze sobą więcej młodych osób z Polski i sprawić, że świat naprawdę usłyszy, co mamy do powiedzenia. Dzięki nagłośnieniu sprawy w mediach, przestrzeni publicznej i wśród znajomych, udało mi się zdobyć dla mnie i pięciu innych osób akredytację (wejściówki) na COP25 od Polskiego Klubu Ekologicznego, a także znaleźć sponsora, który częściowo pokrył koszty naszego wyjazdu. Zmiana miejsca szczytu dla nas okazała się właściwie zmianą na lepsze, bo do Madrytu mieliśmy jednak bliżej niż do Santiago de Chile. Nie zapomnę jednak mojego załamania, kiedy początkowo COP25 miał zostać odwołany… Pracowałam przez pół roku nad tym, aby na szczycie klimatycznym ONZ znalazła się reprezentacja polskiej młodzieży, więc niezależnie od niezadowalających wyników negocjacji, cieszę się, że to wydarzenie ostatecznie się odbyło.

Moje przemówienie było wygłaszane pod wpływem ogromnych emocji - po dwóch nieprzespanych nocach spędzonych na COPie i w wielkiej frustracji wobec braku rezultatów obrad. Jego celem było wybrzmieć głośno i przypomnieć wszystkim, że czas na działanie nie jest za 5, 10 czy 50 lat, ale właśnie teraz. Myślę, że to się udało i że świat choć na chwilę uświadomił sobie, że faktycznie stoimy w obliczu katastrofy, której musimy przeciwdziałać, zanim będzie za późno.


Media zareagowały na moje wystąpienie ogromnym zainteresowaniem, którego dosłownie się nie spodziewałam. W ciągu kilku dni napisały o mnie niemal wszystkie polskie serwisy informacyjne, a także sporo zagranicznych. Na początku nie umiałam sobie poradzić z takim wyzwaniem, teraz jednak wiem, że to moja wyjątkowa szansa na przekazanie światu mojego przesłania. Krytykę staram się uznawać za sukces - świadczy ona przecież o wzrastaniu popularności tematu zmian klimatycznych w społeczeństwie. Moi znajomi i rodzina od dawna już wspierają mnie w moich działaniach. Na początku podchodzili do nich dość sceptycznie, potem jednak zobaczyli, jakie to ważne dla mnie i dla świata. Zaczęli nawet stopniowo sami zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne.

“Urodziłam się w wyjątkowym czasie”

Picture 4

Angażuję się, ponieważ wierzę w swoją misję zrobienia czegoś dobrego dla świata. Urodziłam się w wyjątkowym czasie i należę do ostatniego pokolenia, które może zatrzymać katastrofę klimatyczną - nauka jest co do tego zgodna. Nie wyobrażam sobie w takiej sytuacji siedzieć z boku i patrzeć, jak nasza planeta umiera wraz z zamieszkującymi ją istotami. Do podejmowania codziennych wyzwań aktywistki klimatycznej (które do najłatwiejszych nie należą) motywuje mnie poczucie celu i bycia potrzebną. Słowa innych ludzi, którzy dziękują mi za to, że jestem inspiracją, że dodaje im energii i zmieniam ich życie na lepsze. Ich pozytywne nastawienie, wiara, pomysły i chęć tworzenia wspólnie jeszcze większych i bardziej niesamowitych projektów. Cieszę się każdym dużym i małym sukcesem, a niepowodzenia staram się postrzegać jako lekcje i szanse do zrobienia czegoś lepiej.

Najbardziej dumna jestem z tego, jak moje życie wygląda obecnie na co dzień i z realnych efektów moich działań. Z wszystkich wspaniałych ludzi, których spotkałam i zainspirowałam. Gdybym miała jednak wskazać swoje własne największe aktywistyczne sukcesy, powiedziałabym pewnie, że jestem dumna…

Z konferencji LCOY Poland - pierwszej w Polsce młodzieżowej konferencji na temat zmian klimatu, która odbyła się w Katowicach w październiku 2019. Dzięki niej młodzi ludzie z całej Polski mieli szansę spotkać się, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii i wspólnie zastanowić się nad tym, jak poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.

Z wyjazdu do Madrytu na COP25 - zabrałam ze sobą pięcioosobową delegację polskiej młodzieży, która podczas różnych wydarzeń, spotkań z politykami czy manifestacji reprezentowała postulaty młodych Polaków, wypracowane podczas LCOY Poland oraz konsultacji społecznych, które prowadziliśmy przed wyjazdem.

Z mojego przemówienia na zakończenie COP25 - bo chyba po raz pierwszy w życiu odważyłam się powiedzieć coś zupełnie prosto z serca, tak jak myślę i czuję, nie dbając o opinię innych i mając świadomość tego, że moje słowa mogą zmienić świat.

Początkujący aktywiści i aktywistki...

Nie poddawajcie się! Niepowodzenia i trudne chwile są nieodłącznym elementem takiej działalności, ale radość, satysfakcja, realne efekty i poczucie bycia potrzebnym wynagrodzą wam to wszystko. Ja też nie wierzyłam, że mogę zmieniać świat. Wszystko zaczyna się od was samych i jeśli wierzycie w to, co robicie, to prędzej czy później dokonacie wielkich rzeczy.

Picture 8

Na początku polecam wypróbować wszystkie możliwości i szukać tego sposobu działalności, który najbardziej nam odpowiada. Przede wszystkim rozmawiać z ludźmi, brać udział w wydarzeniach i spotkaniach, zadawać jak najwięcej pytań… Każdemu początkującemu aktywiście polecam udział w Zwolnionych z Teorii, czyli olimpiadzie projektów społecznych - na pewno poznacie tam wspaniałych ludzi, tak samo ambitnych i wyjątkowych, jak wy. Nauczycie się też podstaw zarządzania projektem i zobaczycie, że naprawdę każdy może go zrobić. Zaczynając od niewielkich inicjatyw, możecie potem, tak jak ja, przechodzić do coraz większych, na poziomie krajowym, a nawet międzynarodowym. Jeśli chodzi o aktywizm klimatyczny, jest wiele możliwości. Tym, którzy lubią żywe i spontaniczne akcje, polecam zaangażować się w Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Jeśli ktoś jest bardziej zainteresowany polityką i działaniami międzynarodowymi, to zapraszam serdecznie do dołączenia do YOUNGO - oficjalnej reprezentacji młodzieży w ONZ do spraw klimatu (tutaj więcej informacji: https://youthclimatemovement.wordpress.com/youngo/) Oczywiście zapraszam też do obserwowania LCOY Poland, gdzie wkrótce również będą się działy nowe, ciekawe rzeczy (www.facebook.com/lcoypoland). A jeśli ktoś nie wie, co go najbardziej interesuje, nie jest pewien, ma pytania, albo pomysł na coś zupełnie nowego - to niech się koniecznie odezwie do mnie!

Opracowała: Katarzyna Kubik