PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#Zmiana w projektach społecznych

"Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze. Zamiast tego daj się ponieść życiu. I nie martw się, że wywraca się ono czasem do góry nogami. Skąd wiesz, że ta strona, do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka?" – Elif Şafak

Według Słownika Języka Polskiego, zmiana to <<fakt, że coś staje się lub stało się inne>> lub też <<zastąpienie czegoś czymś>>. Nieprzypadkowo nazwaliśmy się Generacją Zmian, ponieważ wierzymy, że to nasze pokolenie - pokolenie Z - będzie w przyszłości, jako decision-makers, generować prawdziwe, pozytywne zmiany i chcemy być ich częścią. Wokół siebie dostrzegamy dziesiątki płaszczyzn i obszarów życia społecznego, które, w naszej opinii, wymagają poprawy i mamy nadzieję, że uda nam się dołożyć swoją cegiełkę do tego procesu.

Zmiany to jednak coś, z czym mierzymy się już teraz, na co dzień, także podczas realizacji projektów społecznych i niemal zawsze okazują się one wyzwaniem. Plany, nieraz starannie tworzone miesiącami, okazują się bezużyteczne, a sytuacja zmusza nas do dostosowania się do nowych warunków. Czasem w ciągu kilku chwil musimy całkowicie zmienić swoje początkowe założenia, zrezygnować z pewnych elementów swojej działalności i, jak mówi definicja, zastąpić je czymś innym. Takim momentem dla wielu projektów realizowanych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii okazał się wybuch pandemii. Prelekcje i warsztaty w szkołach czy na uniwersytetach zostały odwołane, tak samo jak spotkania z dziećmi i seniorami czy konferencje, nierzadko planowane już od kilku miesięcy. Nie wszystkie projekty da się w prosty sposób przenieść do Internetu, więc członkowie grup projektowych stanęli przed pytaniem: co dalej?

Zmiany często oznaczają rezygnację z początkowych planów, wymuszają improwizację i dostosowanie się do całkowicie nowych warunków, ustalenie nowych priorytetów, porzucenie planów i opuszczenie swojej strefy komfortu. Niemal nigdy nie są łatwe, ale zawsze przynoszą ogromnie cenną naukę i wnioski. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić trzy projekty realizowane w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, które podjęły to wyzwanie i nadal realizują swoje cele, choć w całkowicie nowej formie - i, mimo trudnej sytuacji, radzą sobie doskonale!

#Zmiana: Code::Girls

Code::Girls, czyli łamanie stereotypów, promocja różnorodności i wsparcie młodych ludzi! Projekt powstał w odpowiedzi na problem, jakim jest dyskryminacja kobiet w środowisku IT oraz STEM. Informatyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną, a przez stereotypy i uprzedzenia młode dziewczyny często boją się podjąć decyzję o praktykowaniu jej. W ramach projektu tworzymy kampanię From dreams to success: your own path zawierającą historie inspirujących kobiet, które wspięły się na sam szczyt w branży IT. Kampania ma na celu przełamanie barier, jakie zostały utworzone na przestrzeni lat przez szablonowe myślenie oraz pokazanie, że od spełnienia marzeń dzieli nas tylko jeden krok. Dodatkowo pragniemy przedstawić młodym dziewczynom wzorce do naśladowania oraz uświadomić im, jak wiele wspaniałych kobiet osiągnęło sukces w branży IT. Nasze beneficjentki zapoznały się już z historią Kariny – dowiedziały się, że humanistki i humaniści również znajdują „coś dla siebie” w informatyce oraz jak to jest pracować w Google. W marcu tego roku wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizowałyśmy międzynarodową konferencję „Kobiety w IT – (nie)możliwy sukces”, w której wzięło udział ponad 600 osób. Za każdym sukcesem stoi ogrom pracy oraz stresu.

Jak wszystko w obecnych czasach, nasza konferencja przypadła na czas wybuchu pandemii COVID-19. Ale nie ma takich przeszkód, które by nas zatrzymały! Dzięki temu, że wydarzenie przeniosłyśmy w przestrzeń online, zgromadziłyśmy uczestniczki i uczestników z 6 różnych państw, którzy dowiedzieli się, kto zainicjował coś, co dzisiaj nazywamy kodowaniem czy jakich kompetencji współcześnie potrzebuje branża IT. Projekt Code::Girls przełamuje stereotypy, przybliża tajniki informatyki oraz promuje różnorodność. Mamy nadzieję, że wkrótce dotrzemy do jeszcze większej liczby odbiorczyń i odbiorców na całym świecie! Znajdziecie nas tutaj, tutaj i tutaj!

#Zmiana: Mindfulness

Mindfulness tworzy dwóch zmotywowanych licealistów ze Śląska: Jakub Wilk oraz Łukasz Rotyński. Problem społeczny, z którym się zmagamy, to ogromna epidemia depresji, pesymizmu i braku poczucia własnej wartości. Zależy nam na uświadomieniu ludzi, szczególnie nastolatków, że posiadają zasoby do prowadzenia efektywnego i szczęśliwego życia. Przekazujemy rzetelne i w pełni zweryfikowane przez psychologów, psychoterapeutów oraz innych ekspertów materiały, a na naszych prelekcjach (byliśmy już w trzech szkołach) nasi słuchacze otrzymują kompleksowy przewodnik po 3 aspektach życia, takich jak:

Działamy na terenie Śląska, głównie Katowic. Swoimi prelekcjami dotarliśmy już do ponad 500 osób, a nasze media społecznościowe osiągają kilkudziesięciotysięczne zasięgi. Codziennie dzielimy się wiedzą z zakresu psychologii praktycznej i zwiększania skuteczności. Jedno z naszych haseł to złamanie stereotypu zagubionego nastolatka.

Wszystkie plany były realizowane, byliśmy niesamowicie zdeterminowani, żeby zakończyć projekt w czołówce. Aż tu nagle… pandemia koronawirusa. Finał projektu, który miał się odbyć w auli Uniwersytetu Śląskiego 30.03, został anulowany. Zaprosiliśmy około 300 osób, miałaby być to niesamowita impreza. Ten los również spotkał zaplanowane prelekcje w szkołach. Nasz znaczący kanał komunikacji, czyli prelekcje, planowo miały osiągnąć liczbę 1500 beneficjentów, a wynoszą tylko 500. Jednak nie poddaliśmy się i zaczęliśmy działać zdalnie, tworząc live’y na Instagramie i Facebooku, które bardzo ciepło zostały przyjęte. W planach mamy realizację webinaru. W celu podtrzymania relacji z fanami otworzyliśmy kanał na Youtube, w którym dzielimy się wiedzą z zakresu poprawiania jakości życia. Znajdziecie nas tutaj, tutaj i tutaj!

#Zmiana: IT MATTERS

Jesteśmy grupą licealistek z 1 SLO "Bednarska" w Warszawie, która w listopadzie zaczęła tworzyć projekt IT MATTERS w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Projekt powstał, ponieważ chcemy by problemy młodych ludzi zostały zauważone i traktowane poważnie. Do działania zmotywowały nas nasze własne doświadczenia czy też nasze otoczenie i ogólna świadomość sytuacji. Wiemy, że osoby w kryzysie związanym ze zdrowiem psychicznym często nie mają siły, by o siebie zawalczyć, więc chcemy im pomóc. Wiemy, że to ma znaczenie.

Na samym początku planowałyśmy zorganizować wielkie wydarzenie - konferencję w domu towarowym Braci Jabłkowskich ze specjalistami, którzy mieli w przystępny sposób opowiadać o różnych możliwościach szukania pomocy, wsparcia, czy po prostu tym, jak sobie radzić. Niestety przez koronawirusa nie udało nam się tego zorganizować zgodnie z planami i w ciągu trzech dni udało nam się zmienić formę naszego eventu. W sumie 14.03.2020 naszego live'a obejrzało prawie 1000 osób! Oprócz ciekawych prezentacji naszych wspaniałych prelegentek, widzowie mieli możliwość zadawania im pytań; można było dowiedzieć się o telefonie zaufania, zaburzeniach odżywiania, samookaleczaniu czy tym, kiedy należy zgłosić się po pomoc do specjalisty. Osoby biorące udział w naszym live miały również możliwość zapisania się na darmowe konsultacje psychologiczne w Klinice Terapii Allenort. Ze względu na bardzo pozytywny wydźwięk naszej akcji i to, że czujemy się bardzo potrzebne, nie przestajemy działać, a wręcz dalej się rozwijamy! Znajdziecie nas tutaj i tutaj.

Katarzyna Kubik