PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

zdezINFORMOWANI


Globalna pandemia wymusiła na nas przeniesienie olbrzymiej części naszej aktywności do Internetu. Nasze kontakty interpersonalne zostały ograniczone do minimum. Dodatkowo, każdego dnia zalewa nas masa nowych informacji. Zalew wielu informacji powoduje, że można się w nich mocno pogubić. Coraz trudniej, w szczególności młodszemu pokoleniu, jest odróżnić prawdę od fikcji. Społeczeństwo przyjmuje za fakt każde głośniejsze hasło wypromowane w mediach. Niestety zanika w nas też powoli chęć dowiadywania się czy dana informacja, aby na pewno jest prawdziwa. Ograniczamy się bardzo często do jednego lub dwóch źródeł i nie zwracamy uwagi na to co podają inne. Jest to tak naprawdę ograniczanie naszych własnych możliwości na rozwijanie racjonalnego myślenia.

Nasilenie się zjawisk manipulacji oraz błyskawiczne rozpowszechnianie się w sieci informacji nieprawdziwych jest na tyle alarmujące, że World Health Organization (WHO), będące organizacją działającą w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych mówi już nawet o ,,infodemii”.

Z pomocą przychodzą „zdezINFORMOWANI”.

Projekt tworzy grupa licealistek z Krakowa i z Łodzi, które pokazujemy jak odnaleźć się w świecie pełnym manipulacji, która nie jedno ma imię. Tłumaczą najpopularniejsze zwroty używane w mediach, takie np. jak: kaczka dziennikarska czy bańka informacyjna oraz pokazują rówieśnikom, że „nie wszystko złoto co się świeci”.

Nadal wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z siły mediów. Potęgi, która ma wystarczająco dużą moc, aby wejść w umysł drugiego człowieka i kreować jego rzeczywistość według swoich kryteriów i potrzeb. Brak wiedzy o tym jak jesteśmy sterowani i jakie fake newsy serwują nam wszelkiego rodzaju media informacyjne i społecznościowe, może nas bardzo ograniczać. W takiej sytuacji jesteśmy w pewien sposób ślepi na to co nas otacza, ślepi jak przysłowiowy „koń dorożkarski” z klapkami na oczach widzący tylko to, na co pozwalają mu klapki i w konsekwencji podążający tylko tam gdzie pozwala mu kierujący nim woźnica. Nieznajomość prawa nie zwalnia nas z przestrzegania go, idąc dalej, nieznajomość faktów nie zwalnia nas z samodzielnego myślenia. Jednak im większy posiadamy zakres wiedzy z tej dziedziny, tym łatwiej jest nam funkcjonować.

Mamy nadzieję, że nasz projekt dotrze do jak największej grupy ludzi i pomoże im w zrozumieniu otaczającego nas świata informacji oraz uświadomi, że czwarta władza jaką są media, gra kluczową rolę każdego dnia.

Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie internetowej zdezinformowani.com jak i Facebooku czy Instagramie. Zachęcamy również do wysłuchania naszych podcastów na platformach takich jak Youtube czy Spotify.