PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Zacznij(my)!

Pojawiła się strona, więc jest też pierwszy artykuł. Moja zachęta: zacznijmy razem! Generacja Zmian startuje z realizacją projektu, a Ty - może z wolontariatem?

W O L O N T A R I A T - chociaż napisane z Caps Lockiem, wcale nie jest to tak wielkie słowo jak może się wydawać. Przede wszystkim dlatego, że kryje się pod nim wiele haseł. Skojarzenia mamy różne, ponieważ możliwości jest bardzo dużo. Przede wszystkim wolontariat to dobrowolna, bezpłatna praca społeczna, na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, ale nie musi być ona altruistycznym wyczynem, bo aktywne działanie daje ogrom korzyści.

Prawda, że pieniędzy w portfelu Ci nie przybędzie, ale skłamałabym, gdybym powiedziała, że będąc wolontariuszem nic nie zyskasz. Bo otrzymujesz wiele: własną satysfakcję i poczucie, że twoja obecność na tym świecie ma znaczenie, bo prowadzi do zmian i zwiększa poziom dobra na świecie! Na wolontariackiej ścieżce z pewnością nie zabraknie wokół Ciebie ludzi - innych wolontariuszy - ale też tych, którym będziesz pomagał. Wspólne działanie buduje więzi, a przyjaciele to przecież jedna z najcenniejszych rzeczy pod słońcem!

To zdjęcie może nie działać na twoim urządzeniu.

Co jeszcze? Przede wszystkim doświadczenie! Jako pokolenie Z dopiero wkraczamy na rynek pracy. Pewnie niejednemu z was zdarzyło się z ciekawości wpisać na jednej z wyszukiwarek ofert pracy hasło, które przedstawiało Wasze wymarzone źródło zarobku, odhaczaliście cechy charakteru “to mam, to mam i to też mam”. Później studia lub wykształcenie - pomyśleliście “jestem na dobrej drodze, załatwi się”, a chwilę później wyświetla się ta jedna przeszkoda, najprawdopodobniej najtrudniejsza do pokonania: DOŚWIADCZENIE. “5 lat, 10 lat, 15” Przez głowę przechodzi nawet myśl “Matko! Chyba nie dożyję!” i tutaj mamy rozwiązanie, którym jest wolontariat! Zaczynając swoją przygodę kiedy kończysz 16 wiosen, możesz spokojnie, uzbierać ciekawe pozycje, które znajdą się później w Twoim CV.

To jak? Piszesz się? W takim razie: jak zacząć? Przede wszystkim potrzebne są chęci, pamiętaj, że wszystkiego można się nauczyć, ale własna wola to klucz, by czegoś się podjąć!

Jeśli już trafiłeś na tę stronę, zobaczyłeś nasz projekt i pomyślałeś “hmmm… w sumie fajne” oraz przeszło Ci przez myśl, żeby w coś się zaangażować, to absolutnie świetnie! Pierwszy krok masz za sobą, a on jest najtrudniejszy, bo bardzo często wymaga od nas tego by się przełamać i wyjść ze swojej strefy komfortu. Może postanowiłeś/aś, że poszukacie czegoś z przyjaciółmi, a może uznałeś/aś, że czas wziąć sprawy w swoje ręce i nie zwracać uwagi na resztę? Obie opcje są tak samo dobre, pamiętaj tylko, żeby dbać, by motywacja nie uciekła, o co z resztą i tak nie trzeba się bardzo martwić, jeśli zaangażujesz się w projekt, którego idea jest Ci bliska.

Super, chcę być wolontariuszem, ale teraz gdzie, jak i kiedy…?

Nie wiem! Serio, nie wiem, bo nie znam każdego z Was osobiście, ale Wy wiecie o sobie najwięcej! Generacja Zmian jest właśnie po to, żebyście mogli to wykorzystać. Poniżej znajduje się kilka pomysłów - jak w wolontariat się wkręcić i gdzie go szukać - ale przede wszystkim wpadajcie na nasze media społecznościowe, by co piątek zainspirować się i zerknąć na #wZMIANKI, gdzie znajdą się konkretne, krótkie informacje o inicjatywach, wydarzeniach, NGOsach i fundacjach, w których można działać, a to wszystko po to, żeby znaleźć coś dla siebie, co naprawdę Ci się spodoba i poczujesz, że jesteś w dobrym miejscu!

A teraz konkrety!

1. Daj się znaleźć!

Picture 6 Picture 2

Dwie młode dziewczyny, Jvlia Święch i Weronika Zimna stworzyły w Polsce dla młodych coś niesamowitego: ,,Ogień”. To pierwsza w Polsce agencja pomagająca młodym ludziom bezpłatnie znaleźć fajną pracę lub wolontariat, który jest świetną możliwością, by zacząć działać na polu, z którym wiążemy swoją przyszłość. Przeczytajcie, jak piszą o sobie i koniecznie wpadajcie na ich stronę internetową!

,,Dlaczego Ogień? Ponieważ mamy dość gaszenia marzeń młodych ludzi. Mówimy „nie” nudnej pracy. Chcemy, by młodzi mieli równe szanse, by nie liczyło się skąd pochodzą i ile mają lat. Wierzymy w kompetencje i działanie, a przede wszystkim w siłę młodych. W czasach szybkich zmian, automatyzacji rynku pracy i ogromnej presji ze strony rodziców i otoczenia, chcemy, by młode pokolenie mogło spełniać marzenia jednocześnie wzmacniając innowacyjne firmy i inicjatywy swoją mocą.”

https://www.agencjaogien.pl/

https://www.facebook.com/agencjaogien/

Nie bez powodu wymieniam agencję “Ogień” jako pierwszą. Myślę, że jest ona remedium na próby odnalezienia się pokolenia Z na rynku pracy. Tutaj wszystko działa w bardzo prosty sposób - wchodzicie na stronę i wypełniacie formularz zgłoszeniowy, jeśli jesteście osobą poniżej 18 roku życia, potrzebujecie dodatkowo podesłać zgodę rodziców na przetwarzanie danych osobowych. Wysiłek? Na razie niewielki, a korzyści obiecujące. W bardzo szybkim czasie dołączacie do bazy młodych, którzy otrzymują dopasowane oferty pracy i wolontariatu.

There you go!

2. Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu i Regionalne Centra Wolontariatu

Picture 3

Świetne miejsce, które pomaga odnaleźć organizacjom wolontariuszy i również przyszłym wolontariuszom miejsce do działania. Centra Wolontariatu znajdziecie w każdym województwie, a ja podrzucam link akurat do Małopolskiego Centrum Wolontariatu, które pokazuje, że wolontariat jest dla każdego!

http://www.wolontariat-malopolska.pl/

Na stronie możecie skorzystać z wyszukiwarki ofert, gdzie znajdziecie zarówno propozycje stałego wolontariatu, jeśli możecie zajmować się czymś regularnie, lub wolontariatu akcyjnego, kiedy jesteście zapracowani i akurat znajdziecie wydarzenie w terminie, który Wam pasuje.

3. Korpus Solidarności

Picture 4

To program Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego jest więc skierowany do tych, którzy szukają, możliwości stałego wolontariatu by pomagać “nie raz, a cały czas”. Na stronie internetowej można przejrzeć dostępne oferty wolontariatu i się zarejestrować, a później przystąpić do działania. Osoby w wieku 15-65 lat deklarują wolontariat w wymiarze min. 16 h miesięcznie w okresie 12 miesięcy. Wolontariat można realizować w kilku organizacjach, nie trzeba ograniczać się do jednej.

https://www.korpussolidarnosci.gov.pl/

4. Szukaj lokalnie!

Warto rozejrzeć się w swojej okolicy i poszukać, czy blisko nas nie ma miejsc, które akurat potrzebują wolontariuszy. To może być kościół, świetlica dla dzieci, dom pomocy społecznej albo schronisko dla zwierząt. Jeśli jesteś ambitny/a, możesz wziąć również sprawy w swoje ręce! Świetnym miejscem, w którym młodzi mogą rozpocząć przygodę z wolontariatem jest szkoła! Jako społeczność możecie naprawdę wiele zdziałać! Warto zatroszczyć się, by chociażby przy współpracy z samorządem działały sekcje wolontariatu, które będą aktywizować uczniów. Bez większego problemu zorganizujecie wtedy kwesty, sprzedaż cegiełek, z których pozyskane fundusze przekażecie na organizacje charytatywne, zakupicie prezenty świąteczne dla potrzebujących albo pomożecie zwierzakom w schronisku, gdy zbliża się zima.

5. Przyjaciel pokolenia Z: Internet!

W internecie znajdziemy wszystko i warto wykorzystać to narzędzie, również szukając wolontariatu, szczególnie jeśli przyświeca nam konkretny cel lub idea, którą chcemy realizować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poszukać organizacji lub fundacji, gdzie chcielibyśmy działać. Bardzo często już na stronie internetowej pojawi się zakładka “wolontariat” lub “jak możesz pomóc”, a jeśli takowej nie znajdziecie, to wciąż zachęcam, żeby się nie poddawać i napisać chociażby maila z zapytaniem, czy i jak możecie się zaangażować.

Picture 5

Sami oceńcie czy ta droga się sprawdza, skorzystajcie z podpowiedzi, szukajcie własnej ścieżki i śledźcie nas po więcej inspiracji. Do dzieła!

[źródła zdjęć]
Opracowała: Aga Podstolak