PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Wakacyjny wolontariat międzynarodowy

Wyjazdy wakacyjne są niewątpliwie jedną z najciekawszych form spędzania czasu latem. Ciężko jest przecież mieć coś przeciwko wyjazdowi w jakieś ciekawe miejsce nie tylko, by odpocząć, ale i doświadczyć czegoś nowego. Często dotyczy to wyjazdów zagranicznych, gdzie można wręcz zanurzyć się w kulturze innego kraju. Nie chodzi tu wyłącznie o zwiedzanie znanych zabytków czy odpoczynek w kurorcie - które, mimo oczywistych walorów, nie dają pełniejszego obrazu odwiedzanego miejsca. Co zatem może wzbogacić nasze wizyty w dalszych lub bliższych miejscach podróży?

Niezwykle interesującym rozwiązaniem jest wolontariat międzynarodowy. Zwykle polega on na wyjeździe do wybranego kraju i pracy w zakresie wybranego przez siebie projektu. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń - rodzaje projektów są niezwykle zróżnicowane. Począwszy od ochrony żółwi morskich, przez wspieranie inicjatyw lokalnej społeczności, aż po pracę w jednym ze szpitali publicznej opieki medycznej. Dzięki dużemu wyborowi, można rozwijać posiadane już pasje lub spróbować czegoś całkowicie nowego. Klasycznie mówiąc: każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak wyjazd wolontaryjny już w samej nazwie zwraca uwagę na to, że to przede wszystkim czas, w którym skupiamy się na pomocy innym. Wpływając na bardzo różne problemy i dążąc do ich minimalizacji, można rzeczywiście dokonać istotnej zmiany. Obszary, w które można wyjechać, leżą głównie na terenach krajów trzeciego świata - przeważa Ameryka Łacińska, Azja i Afryka, lecz można znaleźć też propozycje z Europy czy Stanów Zjednoczonych - każda z nich z innymi potrzebami.

Aby w ogóle zacząć tego typu przygodę, najlepiej jest znaleźć organizację, za pośrednictwem której zorganizuje się własny wyjazd. W Internecie można znaleźć pełne strony propozycji, a wybór spośród nich jest także zależny od naszych preferencji i zasobności portfela. Droższe oferty często obfitują w liczne dodatkowe wyjazdy weekendowe czy zajęcia wieczorne. Często też łączą idee wolontariatu z podróżowaniem na tyle, że zamiast być ciągle w jednym miejscu, pomaga się w różnych społecznościach. Ważny przy wyborze jest także zarobek, jaki sama organizacja daje lokalnej społeczności i koordynatorom w celu naszej podróży - dobrze przecież, aby organizatorzy promowali to pomocne nastawienie w stosunku do potrzebujących.

Warto także dodać, że mimo iż wiele projektów wymaga od uczestników ukończonych 18 lat, jest też obszerna oferta dla młodzieży w wieku 16-17 lat. Bycie wolontariuszem za granicą - w miejscu, o którym częściej słyszymy niż realnie mamy możliwość doświadczyć, jest niezapomnianym doświadczeniem. Codziennie spędzając czas na pracy nad projektem, można naprawdę dostrzec zmiany, jakie dzieją się dzięki nam. Ucząc dzieci w szkole, widać ich postępy, badając ubogą ludność w slumsach, przeciwdziała się chorobom, budując nowe udogodnienia miasteczka, tworzy się dobrą przestrzeń dla żyjących tam ludzi. Mieszkając we wspólnym mieszkaniu wraz z innymi wolontariuszami z całego świata, ma się możliwość poznania nie tylko kraju odwiedzin, ale także wielu innych. Wyjazd wolontaryjny za granicę to oczywiście wyzwanie - wymaga odnalezienia się w często zupełnie odległym kraju o innym języku i kulturze. Jest to swego rodzaju podróż w nieznane, do której nigdy w pełni nie można się przygotować. Może brzmieć to jak próba zniechęcenia, lecz tak naprawdę właśnie to wyzwanie sprawia, że to połączenie pomagania i przygody jest tak wspaniałym i niepowtarzalnym doświadczeniem.

Gabrysia Rożnawska