PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Magda Błyskosz: wolontariat na Uniwersytecie Dzieci


Uniwersytet Dzieci to fundacja działająca od 2007 roku. Prowadzi swoje działania w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Olsztynie, Poznaniu i właśnie otwiera swoją kolejną siedzibę - w Gdańsku. Jest to miejsce, w którym kreatywnie podchodzi się do edukacji, a dzieci, uczestnicząc w warsztatach i wykładach dostosowanych do ich wieku, pogłębiają swoje zainteresowania, wykorzystując pełny potencjał.

Fundacja oferuje wiele możliwości także dla nas - licealistów. Ja swoją przygodę z tym miejscem rozpoczęłam dwa lata temu. Na początku myślałam, że będzie to jedynie forma zdobycia punktów potrzebnych przy rekrutacji do liceum. Nie wiedziałam, że to miejsce tak mi się spodoba i że zostanę tu na dłużej. Praca tutaj polega na pomaganiu w sobotnich zajęciach dla dzieci i, choć z pozoru może się to wydawać nudne, to nie znam drugiego miejsca, dzięki któremu na własnym doświadczeniu w tak przyjemny sposób jesteśmy w stanie polepszyć nasze kompetencje miękkie. Dzięki wolontariatowi nauczyłam się, jak lepiej pracować z ludźmi - zarówno tymi młodszymi, jak i dużo starszymi ode mnie. Praca tu to nie tylko sprawdzanie obecności albo pomoc w przygotowaniu sali na warsztaty, to przede wszystkim nauka komunikacji, zachowywania spokoju oraz radzenia sobie w trudniejszych, niespodziewanych sytuacjach.

Jest to miejsce, w którym będziemy przeprowadzać wywiady, trzymać za ręce dzieci, które mają lęk wysokości i boją się wejść po schodach, radzić sobie z niecierpliwymi rodzicami, a czasem pocieszać i pomagać naprawiać papierowe stoliki. Dzięki tej fundacji nauczyłam się większej cierpliwości w pracy z dziećmi i zwiększyłam swoją wrażliwość w podejściu do młodszych. Polepszyłam również umiejętności przywódcze i pracy w grupie w czasie zajęć z innymi wolontariuszami. Miałam okazję stać się twarzą wolontariatu, dzięki czemu został ze mną przeprowadzony profesjonalny wywiad i sesja zdjęciowa, a teraz jestem jedną z reprezentantek wolontariatu UD w mediach. Warto zaznaczyć, że Uniwersytet Dzieci bardzo dba o swoich wolontariuszy, oferując szereg szkoleń od pierwszej pomocy po personal branding, które są przygotowywane specjalnie dla nas. Serdecznie zapraszam Was do zaangażowania się w tę wyjątkową, dającą wiele możliwości, organizację. Nieważne, czy chcesz pracować z dziećmi, nauczyć się kluczowych kompetencji przyszłości czy znaleźć ciekawą formę wypełnienia sobotnich poranków - to miejsce jest właśnie dla ciebie i mam nadzieję, że znajdziesz tu, tak samo jak ja, dużo więcej niż tylko ładny papierek.

Jeśli chcesz zaangażować się w wolontariat w ramach Uniwersytetu Dzieci, zajrzyj tutaj - znajdziesz tam formularz rekrutacyjny i wszystkie niezbędne informacje. Do dzieła!

Magdalena Błyskosz