PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Stowarzyszenie Twój Wybór: Skutecznie obalamy mit nieaktywnej młodzieży

Czym jest Stowarzyszenie Twój Wybór? Kiedy powstało i jakie przyświecają mu idee?

Picture 1

Stowarzyszenie to jeden z kilku podmiotów młodzieżowych, który nie jest ruchem społecznym, grupą nieformalną, ale założonym przez krakowskich licealistów i edukatorów rejestrowym NGO. Twórcom organizacji zależało na tym szczególnie z punktu nauki funkcjonowania w otoczeniu instytucjonalnym Państwa. Dlatego, pomimo zdecydowanie większego obciążenia administracyjnego, zdecydowaliśmy się na taki kierunek rozwoju. Oprócz funkcji wskazanej wyżej jest motorem do prowadzenia działań z zakresu edukacji obywatelskiej i inicjatorem kampanii społecznych, przede wszystkim pro-frekwencyjnych. Obecnie zrzesza około 60 licealistów, studentów i edukatorów.

Jego cele to: zwrócenie uwagi społeczeństwa polskiego na powagę wyborów i innych form demokracji bezpośredniej, prowadzenie i wspieranie edukacji obywatelskiej i prawnej oraz kształtowanie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Swoje działania organizacja opiera na pracy społecznej członków, otwartości wobec wszystkich, którzy chcą uświadamiać obywatelsko, apolityczności i pełnej dobrowolności.

Data zatwierdzenia i wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego to 9 lutego 2018, ale przygotowanie całej inicjatywy zaczęło się już w listopadzie 2017. Z kolei pierwsze działań statutowe wystartowały w październiku 2018.

Co zmieniło się od początku Waszej działalności w stosunku do dzisiaj? Czego się nauczyliście, co zmieniliście?

Picture 2

Kiedy zaczynaliśmy, wiedzieliśmy, że naszym celem jest odpowiedź na relatywnie niską frekwencję i niską świadomość z zakresu nauk społecznych i prawnych. Nie mieliśmy jednak do końca wyklarowanego, kto powinien być odbiorcą naszych działań - na pewno nasi rówieśnicy, ale może też inni głosujący… Mieliśmy za to sporą dozę wątpliwości - czy uda nam się połączyć nasze działania ze szkołą, czy jesteśmy potrzebni, czy damy radę w takim wieku założyć organizację, utrzymać ją, dotrzeć do beneficjentów. Krótko mówiąc, czy uda nam się zadziałać, a cała nasza praca przyniesie efekty. Nie pomagały głosy, żeby sobie odpuścić. Pokonaliśmy jednak przeszkody! Dziś jesteśmy po przeprowadzeniu dwóch pełnych kampanii pro-frekwencyjnych - Euromnożnika i Twojego Pierwszego Wyboru. Mamy zgrany zespół, w którym każdy zna swój zakres pracy, sporo darczyńców, którzy chętnie nam pomagają i masę sympatyków, od których otrzymujemy nieustanne wsparcie. Nasi członkowie pozwalają na możliwie wysoką niezależność finansową. Z naszych działań uświadamiających przez ostatnie dwa lata skorzystało około 6 tys. interesariuszy podczas różnego rodzaju wykładów, spotkań, warsztatów, kampanii i programów. Nasza grupa działaczy rozszerza się na licealistów kolejnych placówek i studentów. W trakcie działań współpracujemy i współpracowaliśmy z wieloma podmiotami, takimi jak Stowarzyszenie Demokracja w Praktyce, Społeczne Towarzystwo Oświatowe czy Młodzieżowa Rada Krakowa.

Nauczyliśmy się, że trzeba próbować i trzeba zmieniać lokalne środowisko. Z czasem okazało się, że naszym obszarem działania jest Kraków i jego młode zasoby ludzkie, praca z krakowskimi samorządami uczniowskimi i aktywistkami/aktywistami Krakowa. Dziś wiemy, że zmiany ideowe należy rozpoczynać od tego, co jest najbliżej, a nie tego, co odległe. Szczególnie, jeżeli mówimy o edukacji.

Wiemy, że udało nam się zmienić podejście sporej grupy krakowskich licealistów do partycypacji społecznej i świadomości otaczającego nas systemu prawnego. Wiemy, że udało nam się przekonać niemałą grupę 18-latków do zmiany zdania w sprawie wyborów i ich w nich udziału. Codziennie skutecznie obalamy też mit nieaktywnej młodzieży. To chyba najważniejsze zmiany, jakie poczyniliśmy i cały czas czynimy.

Co jest najtrudniejsze i co jest najbardziej super w prowadzeniu własnego stowarzyszenia w licealnym wieku?

Najtrudniejsze jest zawsze łączenie wielu ról społecznych i zadań z nich płynących, np. roli aktywisty i ucznia. Od osób w wieku licealnym wymaga się raczej dobrych wyników edukacji na ścieżce formalnej niż poświęcania dla społeczności i, bądź co bądź, abstrakcyjnym celom. Jednak definicja kliniczna aktywizmu społecznego jest taka, że każdy, kto raz zadziała, nie może się uwolnić. Kolejna trudność to szeroko zbiurokratyzowany system współpracy organizacji społecznych z aparatem państwowym. Nie ważne, czy podmiot zatrudnia 300 pracowników, czy ma może 7 osób na umowie wolontariackiej - często ma on te same obowiązki formalne, które utrudniają wiele tak koniecznych rzeczy, jak założenie konta w banku. Natomiast to nałożyliśmy sobie sami - chcąc się uczyć w kontrolowanej i przyjaznej atmosferze, jak radzić sobie z wyzwaniami administracyjnymi.

Należy jednak podkreślić, że w prowadzeniu własnego stowarzyszenia w licealnym wieku jest zdecydowanie więcej super rzeczy niż tych nie super! Możesz się spełniać, poznawać nowych ludzi, uczyć się kompetencji miękkich i pewności. Zdecydowanie najcudowniejszą z tych wszystkich jest widoczna zmiana, która się dokonała, np. kiedy po wykładzie pro-frekwencyjnym dowiadujesz się od znajomego, że przekonałeś jego kolegę do pójścia do urny albo nie każesz czekać osobie na wózku na zlitowanie przed lokalem wyborczym, tylko po prostu udzielasz jej pomocy.

Jak krakowska młodzież może korzystać z tego, co oferujecie? Jakie programy są obecnie przez Was realizowane?

Krakowska młodzież może zaangażować się w tą techniczną odsłonę prowadzenia NGO w każdej dowolnej chwili, pisząc do nas wiadomość albo dzwoniąc. Może zostać wolontariuszem jednej z naszych kampanii, które organizujemy około 2 razy do roku. Może wreszcie poprosić nas o wykład dotyczący kodeksu wyborczego, praw człowieka, konstytucji RP, organów państwowych i wielu innych tematów, które przedstawione zostaną przez młodych edukatorów w czynie społecznym. Może też brać udział w naszych programach dedykowanych, np. do członków samorządów uczniowskich czy maturzystów. Wreszcie może korzystać z materiałów, które udostępniamy różnymi kanałami - skrótów programów wyborczych, wywiadów z posłami, filmów edukacyjnych (szczególnie tych z akcji Edukacja Filmowo-samorządowa). Niestety obecnie wszystkie one są trochę rozproszone, ale pracujemy nad tym.

Picture 3

Teraz prowadzimy dwa programy, pracujemy nad jednym i naprawdę niebawem startujemy z kolejnym. Pierwszy program, który już jest na ukończeniu, to Nawigator Samorządności - kompleksowy kurs nauki kompetencji miękkich połączony z konkursem mini-grantowym. Dziewięć krakowskich samorządów wystawiło blisko 80 licealistów, którzy od grudnia uczą się i pracują nad obszarami finansów, komunikacji i relacji oraz organizacji pracy. Najlepsze zespoły otrzymają łącznie 3 tys. złotych na swoje potrzeby.

Drugi realizowany program to Przedmaturalna Kawiarnia Obywatelska, czyli darmowy (uczestnicy opłacają koszty organizacyjne) kurs maturalny z wiedzy o społeczeństwie dla krakowskich maturzystów. Obecnie nasz zespół zadaniowy pracuje też nad kompleksowym programem edukacji obywatelskiej dla szkół podstawowych opartym na półrocznej symulacji dydaktycznej. Być może zostanie on wprowadzony pilotażowo w jednej z podkrakowskich miejscowości. Już w wkrótce ukaże się też nasza nowa kampania internetowa.

Czy dostrzegacie wpływ swoich działań?

Jak najbardziej. Choć należy pamiętać, że działania edukacyjne nie dają szybkich i ultra-mierzalnych rezultatów. Uczą cierpliwości i spokojnego podejścia do swojej pracy, ale dobrze widać działania na konkretnych osobach. Aktualny skarbnik naszego stowarzyszenia i wojownik finansów jeszcze nie tak dawno nie myślał nawet o możliwości działania społecznego, a dziś jest kluczową częścią organizacji. Często dostrzegamy takie przemiany w nastawieniu.

Za udzielenie odpowiedzi dziękujemy Stowarzyszeniu Twój Wybór!

Artykuł opracowała Katarzyna Kubik