PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Turniej Debat Ekologiczno-Klimatycznych

Picture 1

Turniej Debat Ekologiczno-Klimatycznych stanowi kontynuację pilotażowego Turnieju Debat Ekologicznych, który odbywał się w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie w zeszłym roku. Wydarzenie odniosło wielki sukces, dlatego w tym roku podjęte zostały działania, aby stworzyć podobny turniej na skalę ogólnopolską. Dla organizatorów turnieju ważnym elementem było rozpowszechnienie tematu problemów ekologicznych, szczególnie w przestrzeni licealistów. Wraz z wzrostem popularności ruchu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, zaistniała potrzeba szerzenia wiedzy wśród młodych, którzy gotowi są działać. Widząc poziom zaangażowania licealistów, debaty ekologiczne zapoczątkowały nową formę dialogu w zakresie tematu środowiska. Turniej został stworzony specjalnie, aby połączyć oksfordzką formę debaty z głównym tematem, poruszanym obecnie w przestrzeni publicznej - środowisko i zmiany klimatyczne. Celem projektu jest zwiększenie świadomości dookoła wyzwań ekologicznych przed jakim stoi teraz świat oraz jaka jest rola Polski na tej płaszczyźnie. Na turnieju prowadzony jest dialog dotyczący energii jądrowej, problemów dużych koncernów paliwowych czy sprawiedliwej transformacji. Wraz z umiejętnościami debatanckimi, uczestnicy muszą przedstawić szerokie rozumienie problematyki tez oraz wielopłaszczyznowość zagadnień Podczas debat poruszane są perspektywy ekonomiczne, moralnościowe czy społeczne, co prowadzi do analizy tematów z wielu stron. Takie podejście do zagadnień ekologicznych jest kluczowe, ponieważ skłania młodych ludzi do zagłębienia się w ekologiczne tematy. To forma połączenia wiedzy merytorycznej z rywalizacją drużyn podczas debaty oksfordzkiej. Zachowane są także główne reguły debaty, czyli przede wszystkim szacunek wobec oponentów. Pozwala to wybrzmieć podczas dyskusji tematom ekologicznym, co jest prymarnym celem turnieju.
Debaty sędziowane są nie tylko przez profesjonalnych sędziów debat oksfordzkich, ale także przez specjalistów z zakresu zagadnień ekologicznych. Po każdej debacie udzielają oni specjalistycznej oceny debaty. Tłumaczą też niezbędne wątki pod względem merytorycznym. Ocena ekspertów jest bardzo wartościowa i pozwala przybliżyć uczestnikom różne fakty środowiskowe.

STRUKTURA TURNIEJU

Turniej składa się z trzech oddzielnych regionalnych wydarzeń – w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Dwie zwycięskie drużyny z każdego turnieju regionalnego uczestniczą w wielkim finale w Warszawie. Podczas trwania całego wydarzenia prawie 100 licealistów będzie miało szansę zmierzyć się i zadebatować w formacie oksfordzkim. Obecnie odbyły się już dwa turnieje regionalne. W Krakowie do finału ogólnopolskiego awansowały reprezentacje z V LO i I LO. Drużyny debatowały nad tezami, takimi jak „ Indywidualna bierność wobec zmian klimatycznych to większe zagrożenie dla naszej planety niż działalność sektora paliw kopalnych” czy „Należy wprowadzić całkowity zakaz produkcji i używania jednorazowych opakowań w sektorze handlowym”. Na turnieju w Warszawie do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się reprezentacje z CLXI LO oraz druga reprezentacja z V LO z Krakowa. Debatanci zmierzyli się z tezami „Polska w najbliższych 20 latach powinna inwestować w energię jądrową kosztem inwestowania w energię odnawialną” czy „Marki fast fashion należy opodatkować tak, aby końcowa cena produktu była porównywalna z produktami ekologicznymi”. 7 marca odbędzie się ostatni turniej regionalny w Poznaniu, gdzie zostaną wyłonieni ostatni finaliści. Przykładowymi tezami, z którymi zmierzą się drużyny są „Greta Thunberg to głos swojego pokolenia” i „Państwa Unii Europejskiej powinny przeznaczyć więcej środków na badania związane z ochroną środowiska kosztem rozwoju medycyny”.
Zwycięzcy turniejów regionalnych spotkają się na wielkim finale w Warszawie, 21 marca, gdzie poznamy zwycięzców turnieju debat ekologiczno-klimatycznych.

SŁOWA OD UCZESTNIKÓW TURNIEJU

Karol Ferduła, uczestnik turnieju regionalnego w Krakowie:

Picture 2

„Na co dzień jestem bardzo zaangażowanym debatantem, więc staram się nie stracić okazji udziału w jakimkolwiek turnieju. Uważam, że debaty ekologiczne są fantastycznym wydarzeniem do wykorzystania głównego środku w debatach oksfordzkich, czyli wyszukanych i sprawdzonych argumentów. Edukują one zarówno nas podczas przygotowań do debaty, jak i naszych przeciwników czy widownię podczas sporu. Same debaty ekologiczne, moim zdaniem, oprócz zwykłej formy rywalizacji w turnieju, mają właśnie bardzo ważną funkcję edukacyjną. Debaty, takie jak historyczne, również posiadają ten walor, lecz to właśnie ekologia jest naszą przyszłością i właśnie zdobyta wiedza podczas debat ekologicznych najbardziej przysłuży się nam w przyszłości. Na tym turnieju debatowaliśmy nad wieloma tezami, w których zawarto palące problemy współczesnego świata. Jedna z nich brzmiała "Państwo powinno nałożyć akcyzę na mięso oraz nabiał". Jako osoba regularnie spożywająca mięso, przygotowując się do obrony tegoż stwierdzenia, dowiedziałem się o bardzo wielu wadach przemysłu mięsnego. Skłoniło to mnie do zagłębienia się w problematykę tej gałęzi gospodarki.”

Magdalena Kłęczek, finalistka turnieju regionalnego w Warszawie:

„Temat klęski ekologicznej, na którą składają się m.in. zmiany klimatu, wyczerpywanie się surowców naturalnych oraz zasobów wody pitnej, jest mi znany tylko pod postacią wymienionych wcześniej krótkich haseł. Zdaję sobie sprawę z tego, że istnieje ocieplenie klimatu, że kończy się słodka woda, a węgla również może w najbliższych dekadach zabraknąć. Temat ekologii będzie najważniejszym dla przyszłych pokoleń, ponieważ to one będą musiały ratować planetę, którą odbiorą z rąk biernych populistów. Moim udziałem w Turnieju Debat Ekologiczno-Klimatycznych chciałam wpłynąć zarówno na siebie, jak i na moje otoczenie. Bezpośrednia zmiana dotknęła mnie, ponieważ poznałam wiele nieznanych mi wcześniej aspektów np. przemian energetycznych w Polsce oraz różne możliwe punkty zapatrywania się na te sprawy. Pośrednio natomiast przyczyniłam się do kształtowania nowego -mojego- pokolenia, którego wiedza na temat wszystkich zmian klimatycznych (i nie tylko ich) powinna oznaczać przynajmniej świadomość następowania niektórych procesów, których, niestety, będziemy świadkami.”

Picture 3

Natalia Kłosowska, finalistka turnieju regionalnego w Warszawie:

„W piątek miałam okazję reprezentować V Liceum w warszawskich eliminacjach Turnieju Debat Ekologiczno-Klimatycznych. Debatowanie jest dla mnie niesamowitą przygodą, okazją do poznawania wspaniałych ludzi, doskonaleniem trafnej argumentacji i elokwencji. Ten turniej był szczególny, ponieważ dyskutowaliśmy wyłącznie o ekologii i zmianach klimatycznych - sprawach aktualnych, które niestety w obecnym dyskursie politycznym i społecznym są spychane na bok i marginalizowane. Sądzę, że wydarzenia takie jak to, z powrotem zwracają naszą uwagę na ten temat i są okazją do głębszego zastanowienia się nad obecnymi problemami. Tezy dotyczyły m. in. marek fast fashion, odnawialnych źródeł energii czy wykorzystania energii jądrowej. Wszystkie wymagały zebrania dużej ilości danych i statystyk, rozpatrzenia poruszanych problemów z wielu perspektyw i na wielu płaszczyznach. Udział w tej debacie pozwolił mi uświadomić sobie skalę problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, ale też zastanowić się nad tym, jakie konkretne działania powinniśmy podjąć, aby je zatrzymać i o tym właśnie dyskutowaliśmy z innymi drużynami.”

Opracowała: Pola Łęgowska