PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Sukces po Polsku - spotkania z Polakami, którzy robią to, co kochają

Cel miałyśmy jeden, wydawało się, że nie taki trudny – zorganizować spotkania dla młodzieży z ciekawymi ludźmi! Co mogło pójść nie tak?

Jak twierdzą filmy, gdy tylko zadasz sobie to pytanie, będzie już tylko ciężej… Nie inaczej było w naszym przypadku, ale zacznijmy po kolei. Poznając się w nowej szkole, po tym jak każda z nas stwierdziła, że chciałaby coś zrobić - skoro olimpiada Zwolnieni z Teorii oferuje takie możliwości - od słowa do słowa się zebrałyśmy. Usiadłyśmy na pierwszym spotkaniu pełne zapału i chęci do działania. Robimy? Jeszcze pytasz! Tylko co? Padło na stworzenie czegoś à la master classes. Tylko jak nasze miały wyróżnić się pośród wielu innych, skoro to od dawna znana koncepcja? Miały mieć luźniejszą formę, bardziej rozmowy niż wykładu, i przybliżać uczestnikom – często obcą i nieznaną, a z czasem nieuchronnie coraz bliższą – rzeczywistość zawodową ekspertów, zajmujących się przeróżnymi dziedzinami. Miały inspirować młodzież do sięgania po marzenia i pokazać możliwości rozwoju, także w Polsce.

Właśnie w taki sposób postawiłyśmy sobie kolejne wyzwania, jakby nam mało było, a przecież jeszcze nigdy niczego podobnego nie dotykałyśmy! Zaczęłyśmy wymyślać nazwiska potencjalnych gości, lecz nagle zorientowałyśmy się, że raczej największe polskie sławy się u nas nie pojawią, nawet jeśli jakimś cudem znalazłybyśmy do nich kontakt. Z głowami pochłoniętym jednym chodziłyśmy na przeróżne eventy i narażając się na losowe kontakty międzyludzkie, zderzałyśmy się z naszymi przyszłymi prelegentami. Podobnie wyglądało pozyskanie partnerów: Drukarni Skleniarz, która za darmo zdecydowała się wydrukować nam plakaty i Arteteki WBP (Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej) w Krakowie, miejsca naszych przyszłych spotkań. Nie podejrzewałyśmy, ile zachodu, nerwów i papierów (!) będzie od nas wymagała współpraca z instytucją publiczną. Wkrótce przyszło także bieganie po 12 godzin w tygodniu, uzupełniając i rozwieszając plakaty, a nikt nie dawał nam taryfy ulgowej.

W niesamowicie intensywnym tempie przeprowadziłyśmy 4 spotkania z krakowską animatorką kultury i aktywistką Izabelą Chyłek, dziennikarzem Robertem Makłowiczem (jak nam zdradził, kucharzem to on nigdy nie był!), prezenterem radiowym i telewizyjnym Krzysztofem Skowrońskim oraz redaktorką Pauliną Reiter. Na więcej rozmów w „Arte” pandemia nam nie pozwoliła…

Jednak to nas nie zatrzymało, głównie przez ambitne plany naszej liderki Madzi, dzięki czemu już we wtorek, 28 kwietnia 2020 r., odbędzie się nasze kolejne wydarzenie! Tym razem będzie to Webinar, przeprowadzony we współpracy z centrum doradztwa zawodowego Busola Young o studiach, które dają satysfakcję! Na pytania o to: jakie umiejętności będą cenione w przyszłości, czy studia na wymarzonym kierunku zapewnią zatrudnienie, czy dobre stopnie zawsze przekładają się na sukces zawodowy, czym w ogóle warto się kierować, wybierając studia – odpowie i podzieli się swoim doświadczeniem Izabella Stasiak, Lider ds. Komunikacji i Rozwoju w firmie IBM. Transmisja będzie prowadzona na fanpage'u Sukces po Polsku na Facebooku. Do zobaczenia!Maja Kędzierska