PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#wZMIANKA: Sklepy Charytatywne Kraków, czyli kupuj etycznie i pomagaj

Za udzielenie wywiadu i opowiedzenie nam o Sklepach Charytatywnych dziękujemy bardzo pani Małgorzacie.

Pierwszy sklep powstał ponad rok temu, we wrześniu 2018 przy ul. Wielopole, drugi w sierpniu 2019 przy ul. Teligi. Stworzyliśmy je po to, by pomóc osobom niepełnosprawnym w rehabilitacji zawodowej. Poza miejscem pracy dla osób niepełnosprawnych nasze sklepy są też miejscem odbywania stażów zawodowych. Otrzymaliśmy tytuł Przedsiębiorstwa Społecznego - co bardzo nas cieszy! Czujemy, że stworzyliśmy coś wyjątkowego. Dlaczego? Głównie za sprawą osób, które u nas pracują. Całość naszego zespołu stanowią osoby niepełnosprawne, które wskutek różnych chorób/doświadczeń mają trudności z odnalezieniem się na otwartym rynku. Dla nas to żaden problem, gdyż sklepy powstały z myślą o nich i specjalnie dla nich. W naszych sklepach mają możliwość rozwoju, każdy z pracowników może się realizować w tym, w czym czuje się najlepiej, co nie znaczy, że nie stają oni przed wyzwaniami. Każdego dnia pokonują swoje małe słabości, uczą się nowych rzeczy.

Picture 1

Koncepcja sklepu pojawiła się już wiele lat temu, jej pomysłodawcą jest Pan Kamil Michalik. Inspiracją była współpraca ze Specjalnych Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 3 w Krakowie, wtedy to zderzyliśmy się z problemami jakie posiadają osoby niepełnosprawne, brakiem miejsc pracy po ukończeniu szkoły, trudnościami z odbyciem praktyk zawodowych, oraz ogólną niechęcią pracodawców do angażowania się w sprawy osób z niepełnosprawnościami.

Czym konkretnie zajmuje się sklep? Naszym kluczowym priorytetem było zorganizowanie stabilnej i dostosowanej pracy dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Znamy i rozumiemy ich potrzeby, jesteśmy świadomi, że dla nich najważniejsza jest szansa na normalność. Żeby zapewnić im stabilne miejsca pracy pracowaliśmy wiele miesięcy i udało się stworzyć dwa sklepy, ale na tym nie koniec! Mamy w planach kolejne miejsca, gdzie będziemy mogli aktywizować zawodowo kolejne osoby. Jest to ważne, gdyż istotna jest lokalizacja, dążymy do tego, aby nasze sklepy były dostępne w niedalekiej odległości dla potencjalnych pracowników i mieszkańców Krakowa, poza tym planujemy też otwarcie nowych punktów poza Krakowem.

Jak działają sklepy, skąd mamy towar? Wszystko, co można kupić u nas w sklepie, otrzymujemy w darach od mieszkańców Krakowa, ale nie tylko - bardzo często dostajemy też paczki z innych miast, województw, a nawet z zagranicy! W naszym asortymencie znajdziecie ubrania i dodatki, książki, zabawki, ceramikę, pamiątki, biżuterie... dosłownie wszystko! Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Idea naszych Sklepów poza celami charytatywnymi wspiera również ekologię! To normalne, że czasami rzeczy, które posiadamy nam się nudzą, ale nie trzeba ich wyrzucać! Można przynieść je do jednego z naszych sklepów - jeśli są w dobrym stanie na pewno znajdą kogoś, kto się nimi zainteresuje.

Ludzie na nas liczą, jesteśmy szczęśliwi, gdy to widzimy. Osoby niepełnosprawne i ich rodziny, dyrektorzy i pracownicy placówek wychowawczych, a także nasi znajomi niezwiązani bezpośrednio z tematem... wszyscy mocno trzymają za nas kciuki, to wielka radość, ale też odpowiedzialność. Ale dajemy radę, zawsze! Zachęcamy do śledzenia nas na facebooku, gdzie na bieżąco relacjonujemy co się u nas dzieje! (Sklep Charytatywny Kraków). Działania sklepu można wesprzeć, przynosząc nam rzeczy na sprzedaż, będąc naszym Wolontariuszem, robiąc zakupy oraz wpłacając datki na nasze konto: 96 1240 4719 1111 0010 8377 3704, oczywiście cały dochód przekazujemy na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych (wynagrodzenia dla pracowników) oraz wynajem lokali i opłaty z tym związane.

Artykuł opracowała Katarzyna Kubik