PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Przez książkę w nowe miejsca

Co roku Fundacja Orlen organizuje program grantowy dla społeczności lokalnych, w którym organizacje pozarządowe i instytucje samorządowe mogą otrzymać dofinansowanie swojego pomysłu działania na rzecz ich małej ojczyzny. Granty w wysokości 5 000, 10 000, 15 000 i 20 000 zł można otrzymać na realizację projektu należącego do jednej z kilku kategorii: ekologii, zdrowia, sportu, bezpieczeństwa, kultury, ochrony zwierząt czy też zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy trzema harcerkami, Monia i Ula prowadzą gromadę zuchenek, a Ania wspiera nas swoim doświadczeniem jako wychowawca podczas wyjazdów. Połączył nas cel, by śródroczną działalność gromady powiązać z realizacją projektu społecznego!

O możliwości realizacji projektu usłyszałyśmy od znajomej instruktorki, która pracuje w Fundacji Orlen. Mocno zachęcała nas, by wziąć udział w programie Moje miejsce na Ziemi. Początkowo miałyśmy dużo wątpliwości, jak dokładnie powinien wyglądać nasz całościowy pomysł. Zależało nam, żeby projekt odpowiadał na problem powszechnej dominacji smartfonów i braku zainteresowania literaturą wśród najmłodszych. Z naszych obserwacji wynikało, że zuchenki zdecydowanie bardziej wolały spędzać czas w sieci lub oglądać telewizję, a czytanie książek kojarzyło się z przykrym obowiązkiem. Po wykonaniu rozeznania w okolicy szybko zorientowałyśmy się, że najbliższa biblioteka jest znacząco oddalona od miejsca, w którym działamy. Wniosek nasunął się sam: musimy stworzyć bibliotekę! Tak oto powstał projekt Przez książkę w nowe miejsca, który prowadzimy naszą trójką, ale w jego realizację włączamy całą Gromadę Zuchenek „Wesołe Wicherki” oraz lokalną społeczność. Niestety na naszej drodze do całkowitej realizacji projektu stanęła epidemia, staramy się jednak wykorzystać ten czas na dopracowanie planów. Wierzymy, że gdy tylko będziemy mogły znów działać, ruszymy do boju!

Projekt zostanie otwarty cyklem zabawowym dla naszych zuchenek. Wprowadzimy je w świat literatury, a także przedstawimy im zawody, które na co dzień pracują z książką - drukarz, bibliotekarz, introligator. Kolejnym krokiem będzie aranżacja pomieszczenia w szkolnym schronisku młodzieżowym, w którym będą odbywały się nasze zbiórki. Chciałybyśmy zagospodarować także przestrzeń przeznaczoną na biblioteczkę, która będzie do dyspozycji lokalnej młodzieży, a żeby pozyskać pozycje do naszej małej biblioteki, zorganizujemy zbiórkę książek. Czymże jednak byłaby biblioteka bez prawdziwego systemu, który ściga spóźnialskich? Dlatego nieodłącznym elementem etapu realizacji będzie stworzenie elektronicznego systemu bibliotecznego! Serdecznie zachęcamy, by brać udział, w kolejnych edycjach programu Moje miejsce na Ziemi, potencjalną przeszkodą do realizacji projektu może być brak osobowości prawnej, ale nie oznacza to, że Wasz pomysł na projekt, nie może być zrealizowany! Jest wiele stowarzyszeń, fundacji czy nawet spółdzielni mieszkaniowych, które wezmą Was pod swoje skrzydła i pomogą w składaniu wniosku oraz realizacji projektu. Warto podpytać pobliskie instytucje!

Anna Stawiarska, Urszula Skubik, Monika Podstolak
Źródło infografiki: Fanpage Fundacji Orlen
Źródła zdjęć: Fanpage 3PGZ Wesołe Wicherki