PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Open Coffee High School Edition, czyli o znaczeniu networkingu


Nie sposób zliczyć, ile razy w trakcie okresu dojrzewania słyszymy powyższe frazy. Zazwyczaj są one odpowiedzią na odmienne przekonania bądź odważne propozycje i mają na celu skutecznie stłumić nasz zapał. W wielu przypadkach okazuje się to skuteczne, a my zamykamy się w sobie, wierząc, że większa liczba lat magicznie nada nam przywilej wypowiedzi. Szczęśliwie, zdarzają się jednak wyjątki, które są dowodem na to, że wiek nie stanowi przeszkody dla zdolnych i zdeterminowanych młodych ludzi, którzy chcą mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość i żyjące w niej osoby.

Szesnastoletnia uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie – Magdalena Błyskosz ma na swoim koncie m.in. projekt Sukces Po Polsku, stanowisko liderki w Open Coffee oraz własną inicjatywę dla licealistów Open Coffee High School Edition, a jej zapał i możliwości wskazują, że na tym ta działalność się nie skończy. Pytam Magdy, w jaki sposób została liderką w tak młodym wieku i dowiaduję się, że wszystko zaczęło się od udziału w wydarzeniu Open Coffee.

Na powyższą propozycję Magda otrzymała aż 3 odpowiedzi, które umożliwiły jej dołączenie do zespołu Open Coffee poprzez podjęcie stażu u jednego z założycieli – Richarda Lucasa. Licealistka podczas współpracy zdołała wykazać się niesamowitym zaangażowaniem, dlatego kiedy jeden z koordynatorów Open Coffee zrezygnował ze swojej posady, to właśnie Magdzie zaproponowano stanowisko liderki. Choć spotkania wciąż prowadzi Richard, Magda jest jego prawą ręką i zajmuje się zarządzaniem od strony operacyjno – organizacyjnej.

Możliwości Magdy nie pozwoliły jej osiąść na laurach, dlatego jakiś czas temu założyła ona własną inicjatywę. Open Coffee High School Edition działa na tej samej zasadzie co Open Coffee, natomiast zostało stworzone z myślą o ambitnej młodzieży. Organizowane wydarzenia networkingowe są szansą dla licealistów na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach, z głowami pełnymi pomysłów. Sztuka networkingu stanowi obecnie jedną z kluczowych kompetencji XXI wieku, dlatego ideą inicjatywy jest również uświadomienie uczniom, że warto budować jej podstawy już w młodym wieku. Magda uważa, że znalazła się w aktualnym miejscu, gdyż miała wielkie szczęście i trafiła na wspaniałe osoby, które pomogły jej się w nim odnaleźć. W tym miejscu wyrażam sprzeciw – szczęście to tylko jeden z czynników, gdyż odnoszę wrażenie, że główną rolę w tej przygodzie odegrały jej determinacja i ciężka praca.

Pierwszy event Open Coffee High School odbył się 8 października w Krakowie, a następny 15 grudnia online i ze względu na sukces obu spotkań w przyszłości odbędą się kolejne. Sama Magda 26 listopada wystąpiła na głównym wydarzeniu organizowanym w 2020 roku przez TEDxKazimierz, by zainspirować swoich rówieśników do aktywności i udowodnić, że pomimo wieku swoimi działaniami możemy zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Często wystarczy sam pomysł i szczerze chęci, by zajść daleko i osiągać wielkie rzeczy.


Maria (Maja) Gorczyca młoda działaczka społeczna i aspirująca pisarka