PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Niezwolnieni z Tolerancji: Robimy wszystko, by każdy znalazł swój sposób na zapoznanie się z tolerancją


Wyjątkowym projektem, który powstał w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, jest inicjatywa grupy krakowskich licealistów. Prawda jest taka, że wyśmiewanie się z każdej odmienności jest w szkołach na porządku dziennym. Chcemy z tym skończyć - deklarują. Przeprowadziłam wywiad z Julią Dudek, przedstawicielką projektu, która przybliża nam temat tolerancji w społeczeństwie, odmiennościach i działaniach grupy.

Pola Łęgowska: Jaki cel stał za stworzeniem projektu „Niezwolnieni z Tolerancji”?

Julia Dudek: Jak sama nazwa wskazuje, tematem przewodnim naszego projektu jest tolerancja. Nie musieliśmy się długo zastanawiać, by dojść do wniosku, że to jest właśnie aspekt społecznego życia, który doskwiera nam, młodym, najbardziej. Zaniepokojeni wzrastającą ilością zachowań ksenofobicznych, nietolerancyjnych, postanowiliśmy działać! Tak właśnie powstali Niezwolnieni z Tolerancji. Naszym celem nie jest nikogo przekonać do danego poglądu, ale edukować na jego temat, ponieważ wierzymy, że wiedza pozwala nam nie myśleć zaściankowo oraz sprawia, że otwieramy się na różnorodność.

PŁ: Jak oceniasz tolerancje w obecnych czasach?

JD: Moim zdaniem tolerancja w polskim społeczeństwie nie ma się za dobrze. O tym możemy się przekonywać każdego dnia. Wiedza, jaką posiadają ludzie na temat tolerancji, jest bardzo niewielka. Potwierdzeniem naszej opinii jest przeprowadzona przez nas ankieta. Wyniki mówią same za siebie - nie jest najlepiej.
Link do ankiety przeprowadzonej przez grupę.

PŁ: Czy uważasz, że społeczeństwo polskie jest tolerancyjne?

JD: Oczywiście nie można generalizować całego społeczeństwa, lecz moim zdaniem zdecydowanie nie. Gdyby było inaczej, nie podjęłabym się stworzenia takiego projektu (śmiech). Odsetek nietolerancji w Polsce jest ogromny, a podejmowane działania przeciw temu zjawisku - niewielkie.

PŁ: Co realizujecie w ramach projektu?

JD: W projekcie stawiamy na różnorodność, dlatego realizujemy się w każdym możliwym aspekcie. Zaczynając od filmów, przez artykuły, wywiady, zdjęcia, cztery duże spotkania, aż do akcji hasztagowej oraz live. Mieliśmy także zaplanowany spektakl oraz wydarzenie finałowe na Dolnych Młynów, lecz koronawirus pokrzyżował nasze plany. Tematem tolerancji zajmujemy się z każdej możliwej strony. Spotkaliśmy się z przedstawicielami najróżniejszych wyznań, narodowości czy orientacji seksualnej. Pokazujemy tolerancję okiem osoby liberalnej i konserwatywnej. W skrócie robimy wszystko, by każdy znalazł swój własny sposób na zapoznanie się z tolerancją.

Blog Niezwolnionych z tolerancji znajdziecie tutaj, a ich fanpage - tutaj. Zapraszamy!Wywiad przeprowadziła: Pola Łęgowska