PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Morningside Music Bridge: Budujemy most porozumienia i kreatywności


Picture 1

Morningside Music Bridge to międzynarodowy letni kurs dla wybitnie utalentowanych muzyków, który corocznie odbywa się w Bostonie w ramach programu edukacyjnego Calgary Philharmonic Orchestra prowadzonego razem z Morningside Music Bridge Foundation. Co czyni MMB wyjątkowym na tle innych wakacyjnych akademii? Jest to przede wszystkim ogromna możliwość rozwoju w dziedzinie muzyki klasycznej (kurs aspiruje do przygotowania uczestników do występów na najbardziej prestiżowych scenach świata) połączona z wymianą kulturową i tworzeniem międzynarodowych osobistych i zawodowych kontaktów. Kadra profesorska programu składa się z nauczycieli najlepszych akademii muzycznych, takich jak Juilliard School w Nowym Jorku, Centralne Konserwatorium w Pekinie, Colburn School w Los Angeles, New England Conservatory, Glenn Gould School at the Royal Conservatory w Toronto i Vancouver Academy. MMB jest też programem niezwykle inkluzywnym: jedynym czynnikiem decydującym o przyjęciu kandydata jest tego talent muzyczny, więc wszyscy zaakceptowani uczestnicy otrzymują stypendium pokrywające wszystkie aktywności akademickie, zakwaterowanie, posiłki i dodatkowe wycieczki. Opłatą, którą trzeba ponieść jest więc jedynie registration fee, ponieważ dostępne jest także dofinansowanie kosztów podróży.


MMB jako swoje główne cele wymienia między innymi nawiązywanie trwałej współpracy między muzykami z całego świata, stwarzanie możliwości do poszerzania swoich umiejętności i prezentowania ich podczas koncertów, promowanie wybitnie utalentowanych młodych artystów i tworzenie dla nich platformy do rozwoju opartej na wzajemnym, interkulturowym szacunku i kreatywności. Celem uczestnictwa w programie są więc nie tylko master classes ze światowej sławy profesorami, ale też poszerzanie kompetencji takich jak na przykład potrzebna podczas koncertów pewność siebie czy umiejętność pracy w zespole, także w stresujących warunkach. Tegoroczna edycja MMB odbędzie się w dniach 6 - 31 lipca 2020 roku w New England Conservatory w Bostonie i dedykowana jest skrzypkom, altowiolistom, wiolonczelistom i pianistom w wieku od dwunastu do osiemnastu lat, którzy zajmują się muzyką klasyczną.


Picture 2

Za opowiedzenie nam o swoim uczestnictwie w MMB dziękujemy Martynie Kubik - obecnej studentce trzeciego roku instrumentalistyki na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i absolwentce Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Kim jest i czym na co dzień zajmuje się Martyna? Poza intensywnym studiowaniem i licznymi koncertami, w których bierze udział, ćwiczy jogę, chodzi po górach i angażuje się społecznie, na przykład biorąc udział w rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych na swojej uczelni jako wolontariuszka. Jej przygoda z muzyką rozpoczęła się już kilkanaście lat temu, kiedy zaczęła uczyć się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i współpracować z Operą Krakowską. Od tego czasu Martyna odniosła wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym i została stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji ,,Sapere Auso", Prezesa Rady Ministrów i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.


, Picture 3

W 2017 roku Martyna wzięła udział w warszawskich przesłuchaniach, na których została zauważona przez jury i już za kilka miesięcy, w wieku osiemnastu lat, wyjechała na MMB, tuż po ukończeniu z wyróżnieniem swojej licealnej edukacji. Nie była to jej pierwsza podróż na inny kontynent, ponieważ już w listopadzie 2015 roku została zaproszona przez prof. Jerzego Stryjniaka na koncert w Nowym Jorku jako laureatka Nagrody Specjalnej dla Największej Indywidualności XX Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego w Żaganiu. Po raz pierwszy mogła jednak uczestniczyć w kilkutygodniowym programie i znaleźć się w międzynarodowym środowisku młodych, ambitnych muzyków z całego świata, którzy różnili się narodowością, kulturą czy wyznaniem, lecz przyjechali do Bostonu dzięki łączącej ich wszystkich miłości do muzyki i wspólnemu marzeniu o występowaniu na najbardziej prestiżowych scenach świata.


Co dało Martynie uczestnictwo w MMB? Przede wszystkim możliwość doskonalenia swojego warsztatu podczas lekcji mistrzowskich i szansę wystąpienia w licznych koncertach przed publicznością, której feedback jest nieoceniony dla młodego muzyka. Nie są to jednak jedyne korzyści, które Martyna wyniosła w programu: nawiązała tam wiele inspirujących znajomości, skorzystała z wymiany kulturowej i wróciła bogatsza o nowe umiejętności, doświadczenia i wspomnienia, których wartości nie da się przecenić. Podczas miesiąca spędzonego w Bostonie zwiedziła Chinatown, wzięła udział w rejsie, podczas którego obserwowała wieloryby na wolności, odwiedziła jedno z najsłynniejszych oceanariów i piła kultowe bubble tea.


Jaką wiadomość Martyna chciałaby przekazać tym, którzy chcieliby zacząć angażować się w sektorze kultury w licealnym wieku? Przede wszystkim to, że warto próbować swoich szans w konkursach nawet, jeśli wydaje się, że nie mamy szans na zwycięstwo. Każdy, nawet najlepszy artysta czasem spotyka się z odrzuceniem i nie otrzymuje wymarzonego stypendium czy też nie dostaje się na program, ale warto aplikować i próbować wykorzystać jak najwięcej okazji, które podsuwa nam los, bo inspirację można czerpać ze wszystkich doświadczeń, jeśli nie boimy się po nie sięgać.

Informacje o MMB pochodzą z oficjalnej strony projektu. Zdjęcia udostępniła nam Martyna Kubik.
Artykuł opracowała Katarzyna Kubik