PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#wZMIANKA: rekrutacja do programu Młodzi Głosują

Picture 1

Młodzi Głosują to realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej program zachęcający uczniów i uczennice z całej Polski do realizowania kampanii profrekwencyjnych przed wyborami. Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program Młodzi głosują daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej - czytamy na oficjalnej stronie programu. Celem akcji jest nie tylko zwiększenie uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym naszego kraju, ale też edukacja demokratyczna i zachęcanie polskich uczniów i uczennic do świadomego oddawania głosu w wyborach - najpierw w szkolnej symulacji, a potem, w dorosłym życiu, do dokonania przemyślanego wyboru, stojąc przy prawdziwej urnie. Wybory to Twoja sprawa. Zadbaj o frekwencję w wyborach prezydenckich 2020! Weź sprawy w swoje ręce i pokaż dorosłym, jak to się robi. ;) Wspólnie ze swoim zespołem, w ramach jednej z trzech ścieżek: dziennikarskiej, obywatelskiej lub mediów społecznościowych, zachęcajcie młodych i dorosłych do głosowania oraz zorganizujcie młodzieżowe wybory w Waszej szkole! - zachęcają twórcy programu.

“Udział w poprzedniej edycji Młodych Głosują był dla mnie świetną przygodą! Dla uczniów mojej szkoły, czyli jednego z krakowskich liceów, symulacja wyborów do parlamentu europejskiego była ekscytującym wydarzeniem. Frekwencja, niestety, wynosiła tylko nieco ponad 40% z wielu powodów (jednym z nich były odbywające się w tym dniu wycieczki kilku klas), ale proces przygotowań i samej realizacji był tak ciekawy, że z niecierpliwością czekam na organizację kolejnej edycji! Tworzenie wydarzenia na skalę całej szkoły, która liczy ponad tysiąc uczniów, było dla mnie kompletną nowością i wyniosłam z tego dla siebie naprawdę bardzo dużo. Finał projektu, czyli dzień symulacji, był natomiast pełen emocji i miałam poczucie, że udało nam się przekonać uczniów naszej szkoły, że wybory są czymś naprawdę ważnym” - mówi jedna z uczestniczek projektu.

Picture 2

„Młodzi Głosują” to inicjatywa, którą polecam każdej szkole. Dzięki zorganizowaniu symulacji wyborów w moim liceum nauczyłam się dużo o przebiegu procedur, które dzieją się poza ogólnym dostępem. Wybory zawsze kojarzyły mi się z prostym wrzuceniem głosu do urny. Obserwując proces od początku, aż do ogłoszenia wyników, zdałam sobie sprawę, jak wiele pracy wymaga organizacja takiego wydarzenia. Niezwykłym doświadczeniem było także oczekiwanie na wyniki, które wspólnie podliczaliśmy. Uważam, że „Młodzi Głosują” umożliwiają wzbudzenie odpowiedzialności za przyszłość kraju oraz zaciekawienie sceną polityczną w młodych obywatelach. Wiele osób musiało poświęcić dodatkowy czas na zagłębienie się w postulaty poszczególnych partii, co zdecydowanie poszerzyło ich wiedzę na ten temat.” - podkreśla inna uczestniczka.

W obecnej edycji, obejmującej odbywające się w maju wybory prezydenckie, aby pomyślnie ukończyć program, uczestnicy muszą przeprowadzić symulację wyborów w swojej szkole między 4 a 8 maja 2020 i do 8 maja zamieścić na stronie wyniki i relację z wydarzenia. Zespoły mogą także przeprowadzić kampanię profrekwencyjną, której celem jest sprawdzenie wiedzy na temat wyborów, i przeprowadzić warsztaty, korzystając z umieszczonych na stronie scenariuszy zajęć, które dotykają tematów, takich jak kompetencje sejmu i senatu w Polsce, referendum, działanie Parlamentu Europejskiego czy sposoby, w jakie obywatele państw członkowskich UE mogą wpływać na jego działanie. Rekrutacja do programu Młodzi Głosują 2020 szerzej wytłumaczona jest tutaj. Zapraszamy do wzięcia udziału!

Grafika i informacje pochodzą z oficjalnej strony programu
Artykuł opracowała Katarzyna Kubik i Pola Łęgowska