PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Marysia Szuster: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, SMILE w Lozannie i strajk z Gretą Thunberg

Cześć! Nazywam się Marysia Szuster i pochodzę z Opola. Mam siedemnaście lat i już od dwóch aktywnie udzielam się społecznie. Jednym z obszarów, którym zajmuję się najwięcej, jest aktywizm klimatyczny. Oznaczenie w poście na Facebooku brzmi jak codzienność większości z nas, jednak właśnie w ten sposób zaczęła się moja działalność klimatyczna. Zrobił to mój kolega, proponując wspólne założenie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Opolu. Tak powstało pierwsze MSK w województwie. Wspólnie zorganizowaliśmy strajk, zyskaliśmy atencję mediów i więcej osób do współpracy. Niezapomniana atmosfera i genialni ludzie umocnili mnie w przekonaniu, że warto robić to dalej! W ten sposób dołączyłam do narodowego ruchu MSK, który wyjątkowo pomógł mi się rozwinąć.

Picture1

Wzięłam udział w ogólnopolskim spotkaniu w Warszawie, gdzie miałam przyjemność spotkać wspaniałych aktywistów i aktywistki, zaczerpnąć inspiracje na następne akcje i pomóc zorganizować MSK Polska jako całość, by działać jeszcze silniej jako jedność i drużyna. Niesamowitym uczuciem jest mieć realny wpływ na wewnętrzne decyzje tak potężnego ruchu jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Poszerzamy swoje działania, obecnie nie tylko strajkujemy, ale również edukujemy społeczeństwo, organizując szeroki zakres wydarzeń w celu podniesienia poziomu świadomości społecznej. Jednym z naszych lokalnych przykładów może być seminarium naukowe, które odbyło się w grudniu 2019 roku. Była to natychmiastowa odpowiedź MSK na niepodpisanie aktu o neutralności klimatycznej przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej sprzeciwił się pomocy naszej planecie. W tamtym okresie trwały jeszcze przerażające pożary w Australii, więc MSK Opole zorganizowało wykłady dla uczniów, by wytłumaczyć polityczne przyczyny i konsekwencje kryzysu klimatycznego. Wydarzenie okazało się być sukcesem, jak widać, wystarczy jedynie tydzień i kilku zmotywowanych nastolatków, by pozytywnie wpłynąć na otoczenie!

Dzięki naszej działalności miałam przyjemność zostać zaproszona do Radia Opole, by przybliżyć słuchaczom problem kryzysu klimatycznego, ruch Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz opowiedzieć więcej o naszych akcjach. Mówię tam nieco również o własnej motywacji i powodach do działania. To właśnie moje pokolenie ma teraz ostatnią szansę, by działać, by ocalić własną przyszłość. Wystarczy umieć czytać i spojrzeć na raporty naukowe - choćby IPCC - aby zrozumieć skalę i realne zagrożenie problemem. Działam, bo to etyczne, działamy wszyscy dla siebie i innych. Myślę, że udowadniam, że w wieku piętnastu, szesnastu lat można zmieniać rzeczywistość i mieć głos. Tutaj sami możecie posłuchać audycji! Maria Szuster i Franciszek Posacki w Loży Radiowej.

Picture 2

W sierpniu 2018r odbyło się międzynarodowe spotkanie MSK, czyli międzynarodowe Fridays For Future (FFF), w w Lozannie (Summer Meeting In Lausanne Europe - SMILE). Miałam przyjemność być w dziesięcioosobowej delegacji Polski i przez pięć dni debatować i pracować nad kształtem i planem dalszej działalności całego ruchu wraz z trzystoma innymi aktywistami i aktywistkami z całego świata włącznie z Gretą Thunberg. We wrześniu ubiegłego roku zaczęłam swoją naukę w Leysin American School w Szwajcarii, jednak definitywnie nie chciałam zaprzestawać swojej działalności na rzecz klimatu. W celu zwiększenia świadomości na temat kryzysu w swojej szkole zorganizowałam wyjazd na strajk klimatyczny z udziałem Grety Thunberg w Lozannie. Odbiło się to dużym echem i ogromnym zainteresowaniem ze strony i uczniów, i pracowników. Wiele osób było chętnych do poszerzenia swojej wiedzy na temat klimatu, a moja działalność pozwoliła mi przeprowadzić ogólnoszkolny panel na ten temat, a dokładnie o wadze edukacji seksualnej w dobie kryzysu klimatycznego.

Praca na rzecz klimatu obejmuje wszystko o czym możecie pomyśleć, od logistyki, przez biznes, reklamy, social media, sztukę, prawo, aż do umiejętności przemów publicznych oraz edukacji siebie i innych w tym zakresie. Dla każdego coś dobrego, niezależnie czy wolisz pozostać w cieniu i pracować w kulisach, czy nie masz nic przeciwko wystąpieniom publicznym. Naszą zapłatą jest poczucie przydatności, dumy i bycie zmianą, którą sami chcemy widzieć w świecie. Godziny ciężkiej pracy wynagradzane są uśmiechami, większym społecznym zainteresowaniem klimatem, a co najważniejsze, realnym wpływem na politykę! Satysfakcja gwarantowana.

Picture 3

Jeśli sami jesteście zainteresowani pomocą, koniecznie odezwijcie się do swojego lokalnego MSK. Na pewno jest przynajmniej jeden oddział w Twoim województwie. Jeśli strajk to nie do końca Twoja forma działania, mam nadzieję, że pokazałam Ci, że jest wiele innych opcji walki z kryzysem klimatycznym. Dodatkowo, zareklamuję tutaj swoją konferencję - MożeMy! - inicjatywę, która ma na celu przedstawienie zainteresowanym w działalności społecznej pozaszkolnych możliwości. Od debat, przez sztukę, stypendia, nauki ścisłe, działalność własną, politykę, aż po aktywizm klimatyczny. W tym roku ruszamy już z drugą edycją. Znajdź coś dla siebie, spotkajmy się pod koniec sierpnia we Wrocławiu, obserwuj nas na Facebooku. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, pisz śmiało!

Facebook - Marysia Szuster
Instagram - @ordinaryredgirl
Mail: szustem311@las.ch

Powodzenia i do zobaczenia!

Artykuł opracowała Maria Szuster