PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Wywiad z Marysią Szuster

Jak powstał i jakie są cele projektu MożeMy!?

Projekt MożeMy! został założony półtorej roku temu przeze mnie oraz Beniamina Strzeleckiego i początkowo funkcjonował on jedynie jako konferencja. Obecnie jesteśmy stowarzyszeniem, które pomaga młodym ludziom z całej Polski zwiększać ich szanse w rozwoju pozaszkolnym oraz otwierać przed nimi całkowicie nowe możliwości działania. Każdy z pierwotnych założycieli MożeMy! pochodzi z Opola i okolic, gdzie nie funkcjonuje żadne koło debatanckie, żadna szkoła nie zapewnia uczniom warunków do napisania matury międzynarodowej, dlatego też duża część z nas przeszła swoje licealne lata bez większych możliwości rozwoju. Dzięki mojej determinacji i przy odrobinie szczęścia udało mi się wyjeżdżać na EYP, brać udział w Mistrzostwach Polski Debat czy działać jako aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Wtedy też zdałam sobie sprawę, że tych możliwości jest naprawdę niesamowicie dużo, ale niestety nie wszyscy o nich wiedzą czy mają do nich dostęp. Celem MożeMy! jest właśnie zebranie informacji o tych wszystkich możliwościach, tworzenie bazy wiedzy rozwoju pozaakademickiego w Polsce oraz przedstawianie tego młodzieży w zwięzły sposób.

Ile trwała i jak wyglądała realizacja konferencji?

Zrobiliśmy to trochę łutem szczęścia, mieliśmy bardzo mało czasu, a projekt powstał w zaledwie dwa miesiące. Ostatecznie udało nam się zorganizować dwudniową konferencję we Wrocławiu, a obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do drugiej konferencji, która odbędzie się 21 i 22 sierpnia. W całym projekcie stawiamy przede wszystkim na integrację pomiędzy członkami, a także między uczestnikami a prelegentami, ponieważ w naszej aktywistycznej społeczności są niezwykle ważni ludzie, z którymi warto współpracować oraz dzielić się swoimi doświadczeniami. Wszyscy, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji, są z nami w stałym kontakcie.

Kto może wziąć udział w konferencji?

Każdy zainteresowany jakimkolwiek działaniem pozaszkolnym powinien zaaplikować na MożeMy!. Z doświadczenia wiem, że zwykle w konferencji uczestniczą raczej osoby poniżej 21. roku życia.

Jak projekt się rozwijał?

Podczas kwarantanny udało nam się trochę poszerzyć nasze działania. Uważamy, że polska edukacja jest niestety niewystarczająca i możemy robić dużo więcej, niż to, co robimy w szkołach. Nastolatkowie nie mają równych szans w rozwoju, więc stwierdziliśmy, że uzupełnimy braki polskiej edukacji i będziemy rozwijać uczniów również na tych polach, które nie są przez szkołę pokryte. Rozmawialiśmy m.in. o ekonomii z panem Witoldem Orłowskim, z panią Aleksandrą Żyłkowską o wychowaniu seksualnym, jesteśmy również w stałym kontakcie z panem Przemkiem Staroniem Nauczycielem Roku 2018, który opowiadał nam o wszystkich błędach polskiej edukacji oraz z panem Arturem Ekertem, wykładowcą Uniwersytetu Oksfordzkiego, nominowanym do Nagrody Nobla. Właśnie w związku z brakiem edukacji seksualnej czy klimatycznej w szkołach stworzyliśmy naszą platformę MożeMy! Academy, w ramach której przeprowadzamy rozmowy z kompetentnymi ludźmi pomagającymi nam tę wiedzę przekazywać.

Co było najtrudniejsze podczas realizacji projektu?

Borykaliśmy się trochę z brakiem doświadczenia, bo każdy z nas ma chęci, ale ciężko było nam naszą wiedzę teoretyczną zaimplementować do rzeczywistości, a potem jeszcze zostać wysłuchanym. Nie chodzi tutaj o to, że ktoś z nas był nieprofesjonalny lub nie zrobił czegoś dobrze, ale kiedy nie ma się jakiegoś bogatego CV czy dyplomu ukończenia studiów, to niezwykle trudno jest pozyskać sponsorów. Byliśmy niestety często traktowani niepoważnie ze strony dorosłych, dlatego mieliśmy problemy finansowe. Oczywiście teraz mamy naszych cudownych sponsorów, ale nie wszyscy ufają bandzie idealistycznych nastolatków.

Co dała Ci realizacja tak dużego przedsięwzięcia?

Ogromnie dużo! Wchodząc w ten projekt miałam zaledwie 16 lat i byłam młodsza od niektórych uczestników konferencji! Na samym początku posiadałam wielki zapał do pracy i chciałam to robić, a Beniamin miał wiedzę i doświadczenie, które trochę poskramiały moje pomysły. Mnie ta konferencja dała naprawdę dużo - oprócz wiary w następne pokolenia zobaczyłam również, że gdy coś mi się nie podoba, to mogę zmienić to sama, a nie tylko czekać na innych.

Co planujecie w przyszłości?

W tym momencie bardzo mocno skupiamy się na naszej konferencji. Niedługo będziemy ogłaszać cały nowy zespół, partnerów, sponsorów oraz prelegentki i prelegentów. Cały czas również pracujemy nad MożeMy! Academy, ponieważ ta forma została bardzo dobrze przyjęta i chcemy ją kontynuować, pomimo powoli wygaszającej się kwarantanny. Jeżeli ktoś będzie mógł przekazać nam swoją wiedzę, to z chęcią umożliwimy mu to właśnie przez platformę Academy. Niebawem również chcemy uruchomić historyczno-polityczny podcast, w którym tym razem będą wypowiadać się młodzi i to im damy głos, aby mogli pokazać swój punkt widzenia na rzeczy, które w tym momencie się dzieją np. nieco historyczne, ale również polityczne konotacje ruchu Black Lives Matter. Ciągle poszerzamy naszą działalność, dzięki czemu dzieją się coraz to nowsze niesamowite rzeczy!

Bardzo dziękuję za rozmowę!
Iga Hołówka