PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#wZMIANKA: Kultura na co dzień

W szkole najpierw uczy się nas, że kultura to pojęcie przeznaczone na specjalne okazje, takie jak wyjście do muzeum czy teatru; potem zaczyna nam się ono kojarzyć z dziesiątkami rozprawek na najróżniejsze tematy, w których do znudzenia odwołujemy się do tekstów kultury i interpretujemy je tak, by nie mieć problemów z udowodnieniem zadanej tezy. Nie uczymy się jednak, jak obcować z kulturą poza ramami tematów wypracowań, jak samodzielnie ją interpretować, starając się jak najgłębiej poznać umysł twórcy i towarzyszące mu emocje, a nie tylko po raz kolejny odnaleźć motyw podróży czy przyjaźni.

Kultura wydaje się więc być czymś niedostępnym i nieosiągalnym lub, przeciwnie, pojęciem, które sprowadza się do daty urodzin autora, kilku motywów i skonstruowania poprawnej tezy, za którą dostaniemy maksymalną ilość punktów na maturze. Nie uczy się nas, że kultura może towarzyszyć nam każdego dnia w formie całkowicie zależnej od nas (włączając w to możliwości takie jak audiobooki czy podcasty!) i że korzystanie z nich poza szkolnymi ławkami może stać się naprawdę fascynujące.

Picture 1

Warto więc dużo mówić o inicjatywach, które podejmują wyzwanie i swoimi działaniami realnie odpowiadają na ten problem. "Kultura na co dzień" to platforma dla ludzi zainteresowanych kulturą. Zrzesza miłośników literatury, filmu, teatru, sztuki, muzyki i fotografii. - czytamy na fanpage’u Kultura na co dzień. Projekt, który powstał w Krakowie w 2014 roku, obejmuje nie tylko magazyn o kulturze i nauce i kanał na platformie YouTube pełen wywiadów, reportaży i innych inspirujących treści, ale też towarzystwo naukowe działające w ramach Stowarzyszenia Polska Akademia Kultury. Wystawy, koncerty, warsztaty i szkolenia, renomowane konkursy, konferencje, debaty dotyczące zarówno kultury, jak i nauki, autorskie fora - to wszystko połączone z szeroką działalnością charytatywną realizowane jest przez “Kulturę na co dzień”. Aktywnie promuje ona też polską poezję, prowadząc strony takie jak Herbert na co dzień, Różewicz na co dzień, Baczyński na co dzień czy Miłosz na co dzień, a jej autorzy byli organizatorami i mecenasami wydarzeń, takich jak Igrzyska Amantów 2018, Igrzyska Melomanów 2018, wystawa fotograficzna „Poliwizje”, koncert „ROCK STARt 2018” w Klubie Zaścianek w Krakowie czy konferencja naukowa „Społeczno-ekonomiczne studium zjawiska bezrobocia w wybranych krajach świata w XXI wieku”.

Picture 2

“Kultura na co dzień” podzielona jest na kilka sekcji, takich jak m. in. literatura, teatr, film, sztuka i muzyka, w ramach których publikowane są wiersze, eseje, felietony, opowiadania, recenzje, ale też informacje o premierach i zapowiedzi spektakli tworzone przez kilkaset redaktorów. Zarówno strona, jak i fanpage realizowane w ramach projektu stanowią doskonałe narzędzie do korzystania z kultury i otaczania się nią każdego dnia, nawet jadąc w autobusie czy po raz kolejny przeglądając swój feed na Facebooku. Jest to też wspaniały sposób na spędzenie kwarantanny w naprawdę ciekawy i inspirujący sposób, zgodnie z hashtagiem #zostańwdomu.

Jedną z serii prowadzoną na stronie "Kultura na co dzień" jest Generacja K(ulturalni) prowadzona przez Elizę Hajdenrajch. Pokolenie Z, Millenialsi, Baby Boomers — to sformułowania, z którymi można spotkać się na co dzień. My chcielibyśmy zaprezentować Wam Generację K — młodych ludzi, którzy angażują się w życie kulturalne na wielu płaszczyznach i wkładają serce w to, co robią - czytamy na stronie. W ramach sekcji powstały już wywiady z Agatą Marszałkowską i Martynką Bukowiecką (autorką plakatów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego!), które na łamach “Kultury na co dzień” opowiadają o tym, jak wygląda życie współczesnych artystek, które w swojej pracy wykorzystują przede wszystkim social media. Są to postaci zdecydowanie niewpisujące się w stereotyp dzisiejszej młodzieży, które mogą inspirować na wielu płaszczyznach i pokazywać, jak niewielkie znaczenie ma wiek.

Informacje i grafiki pochodzą z oficjalnej strony projektu
Artykuł opracowała Katarzyna Kubik