PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Fundacja Kraków Miastem Startupów: Nieustannie łączymy kropki

Dla młodych mieszkańców Krakowa, którzy angażują się społecznie, wiedza i umiejętności biznesowe często okazują się ekstremalnie przydatne podczas planowania swoich projektów, poszukiwania sponsorów, promowania swoich działań czy kierowania zespołem. Za opowiedzenie nam o Fundacji Kraków Miastem Startupów dziękujemy Wiktorii Kuleszy.

Picture 1

Startup zazwyczaj kojarzy nam się z „robieniem kasy”- wdrażaniem pomysłu, na którym można zarobić przysłowiowe miliony. Wielu startupowców ma jednak również tak zwane „poczucie misji”, potrzebę zmieniania świata na lepsze poprzez swoje działania i produkty. Wiedza i umiejętności biznesowe okazują się wówczas niezwykle pomocne. Umożliwiają nie tylko znalezienie inwestora, bez którego cały szczytny projekt nie mógłby zaistnieć, ale i odpowiednie zaprojektowanie produktu, aby w pełni odpowiadał potrzebom swych przyszłych użytkowników.

Fundacja Kraków Miastem Startupów dba o wyposażenie przyszłych bądź początkujących przedsiębiorców w takie właśnie umiejętności – przydatne nie tylko przy zakładaniu startupu.

Odpowiednie zarządzanie może przecież okazać się niezbędne przy kierowaniu grupą wolontariuszy.

Pozyskiwanie inwestora – przy szukaniu funduszy na działania.

Modelowanie biznesowe – przy planowaniu i projektowaniu akcji tak, aby były możliwie najefektywniejsze i najlepiej odpowiadały społecznym potrzebom.

Marketing – przy odpowiednim rozpropagowaniu akcji, gdyż im więcej uczestników i osób wspierających ideę, tym większy jest zasięg dobra i pozytywnych zmian.

Tego wszystkiego można nauczyć się na darmowych szkoleniach organizowanych przez naszą Fundację w ramach projektów pod nazwą Jesienny Uniwersytet Przedsiębiorczości i Innowacji (JUPI) oraz Szkoła Letnia Innowacji i Przedsiębiorczości (SKIP), a także w podczas prelekcji eksperckich na cyklicznych konferencjach StartUp Mixer.

Projekt Kraków Startup Challenge – organizowany wraz z BLDG Venture – to z kolei idealna okazja do ćwiczenia wystąpień publicznych – następnej z umiejętności przydatnych nie tylko w biznesie. Przedstawiciele startupów biorą udział w konkursie na najlepszy pitch, czyli krótkie dynamiczne wystąpienie, podczas którego prezentują swój pomysł na biznes, a którego celem jest pozyskanie inwestora.

Picture 2

We współpracy z UBS prowadzimy również program preakceleracyjny Krk InnoTech Startet (KITS), w ramach którego wspieramy rozwój początkujących startupów. Każdemu zespołowi przydzielamy doświadczonego mentora, który przeprowadza uczestników przez kolejne stadia rozwoju firmy. Pomagamy startupom znaleźć finansowanie, a także prowadzimy dla nich intensywne szkolenia. Wiele dobrze obiecujących projektów wyfrunęło spod skrzydeł Fundacji, by zmieniać świat na lepsze. Należą do nich m.in.:

Produkt Safeosafe to opaska dla starszych ludzi chorych na Alzheimer'a, padaczkę oraz Parkinsona. Opaska monitoruje lokalizację osoby i stan zdrowotny pacjenta przez całą na dobę. Bazująca na sztucznej inteligencji, kompatybilna z opaską aplikacja mobilna analizuje zebrane dane i daje lekarzowi gotowe auto-diagnozy oraz dane, na których mogą opierać swoje leczenie. Pozwala również przewidzieć napady chorób o charakterze neurologicznym.

Startup RenVis zajmuje się modelowaniem 3D nerek i odpowiada tym samym na zapotrzebowanie zgłaszane przez lekarzy urologów. Technologia ta, na podstawie modelu 3D, umożliwia zaplanowanie optymalnej drogi prowadzenia narzędzi chirurgicznych. Dzięki zaproponowanemu rozwiązaniu, przeprowadzane operacje są zdecydowanie mniej inwazyjne i bezpieczniejsze dla pacjentów.

Produkt Little Stork to aplikacja przeznaczona dla kobiet karmiących piersią, ale także dla ojców i całej rodziny. Aplikacja jako pierwsza analizuje odgłosy karmienia piersią, czyli połknięć mleka. Na tej podstawie wspiera kompetencje rodziców, którzy często zamartwiają się czy ich dziecko jest poprawnie karmione.

Jednym z elementów misji Fundacji Kraków Miastem Startupów jest opieka nad krakowskim ekosystemem startupowym. Oznacza to, że budujemy całkiem sporą społeczność, której członkowie tworzą swoje sieci kontaktów, a przez to wymieniają się wiedzą, pomysłami i energią do działania. KMS regularnie stwarza przestrzeń do takich interakcji w ramach imprez networkingowych (jak coroczne Active Student X-MASS Party) czy wydarzeń cyklicznych (współorganizowane przez Fundację Open Coffee Krk).

Wykorzystujemy właściwie każdą okazję i nieustannie „łączymy kropki”. To hasło przewodnie naszej Fundacji. Istotny jest zatem przepływ informacji i kontaktów – dotarcie do właściwych osób, które mogą okazać się nie tylko potencjalnym inwestorem, ale i nauczycielem czy współpracownikiem. Podczas każdego większego eventu rezerwujemy czas na swobodny networking oraz Open Mic, czyli parę minut, podczas których grupy działaczy, fundacje czy organizacje studenckie opowiadają publiczności o swoich działaniach.

Picture 3

Na naszym KMSowym fanpage’u co tydzień zamieszczamy treści, które pomagają poszerzać wiedzę o przedsiębiorczości i rozwijać umiejętności – zarówno twarde, jak i miękkie. W każdą środę publikujemy newsletter Wiadomości ze świata, w ramach którego przedstawiamy inspiracje dla początkujących przedsiębiorców. Natomiast co poniedziałek tworzymy Repertuar tygodnia, czyli zestawienie najciekawszych krakowskich (bezpłatnych) wydarzeń w tematyce rozwoju osobistego i umiejętności biznesowych, w których można wziąć udział w rozpoczynającym się tygodniu. (Na czas kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa zmieniliśmy formułę Repertuaru i prezentujemy listę materiałów o tematyce startupowej, urozmaicających czas spędzany w domu.)

Organizujemy także Akademicki Maraton Innowacji, czyli hackathon skoncentrowany na wyzwaniach smart city. Uczestnicy projektują więc innowacyjne rozwiązania w dziedzinie telemedycyny, gospodarki przestrzennej czy e-administracji. W zeszłorocznej edycji zwyciężyły projekty takie jak aplikacja służąca do ochrony danych z wykorzystaniem rozpoznawania twarzy czy aplikacja pozwalająca zgłaszać i wyszukiwać ciekawe oraz użyteczne miejsca w mieście, na przykład ławki bądź toalety publiczne.

Jak powiedział prezes Fundacji Michał Adamczyk w wywiadzie dla portalu mamstartup.pl: „Startupy to istotny element w łańcuchu tworzenia innowacji, w którym drzemie potencjał rozwiązywania kluczowych problemów społeczno-gospodarczych, jak walka ze zmianami klimatu, zmniejszenie kolejek u lekarzy czy podniesienie bezpieczeństwa na drogach. (…) W środowisku startupowym rodzą się ciągle nowe pomysły na podniesienie jakości naszego życia.”

Głównym zadaniem, jakie stawiamy sobie jako Fundacja Kraków Miastem Startupów jest wspieranie przedsiębiorczości – rozumianej nie tylko jako umiejętność „robienia kasy” czy prowadzenia biznesu, ale przede wszystkim jako podejmowanie inicjatywy i chęć zmieniania świata na lepsze.

Artykuł opracowała Wiktoria Kulesza, przedstawicielka KMS