PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#wZMIANKA: Spotkania Młodych Amatorów Kina w Kinie Pod Baranami

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina, to odbywający się w krakowskim Kinie Pod Baranami cykl spotkań w formie pokazów filmowych połączonych z prelekcją i dyskusją po seansie. Odbywają się one co miesiąc w sobotnie przedpołudnia i kierowane są do licealistów zainteresowanych kinematografią i chcących rozmawiać o filmie w sposób wielopłaszczyznowy i innowacyjny. Każde spotkanie rozpoczyna się od prelekcji prowadzonej przez jednego z uczestników, której celem jest zapoznanie wszystkich ze społeczno-kulturowym kontekstem danego filmu i jego historią. Dyskusja po seansie służy natomiast podzieleniu się swoją opinią na temat obejrzanego dzieła i omówieniu zawartej w nim symboliki oraz przesłania, co służy lepszemu zrozumieniu filmu i obcowaniu z kulturą w sposób głębszy, dojrzalszy i bardziej wielopłaszczyznowy.

Picture 1

“Dlaczego SMAK? Przede wszystkim z powodu naszych oczekiwań wobec kina. Nie wystarcza nam zwykły multipleks, w którym po seansie widzowie jedynie wyrzucają do kosza puste kubełki po popcornie. Jako młodzi odbiorcy stwierdziliśmy, że chcemy mieć możliwość do dyskusji, wspólnej refleksji nad tematami, które poruszają twórcy filmowi - mówi pomysłodawczyni spotkań Aleksandra Musiał z V LO - Dzięki Kinu Pod Baranami możemy wspólnie realizować nasze oczekiwania. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej grupy!” - czytamy na stronie Kina Pod Baranami.

Picture 2

“Zawsze uwielbiałam oglądać filmy, a największą przyjemność miałam z seansów, które odbywały się w kinach studyjnych! Staram się być na bieżąco z produkcjami, które otrzymują ważne nominacje, jednak trudno było mi znaleźć ludzi, którzy chcieliby na żywo rozmawiać na ich temat. W tym roku usłyszałam o SMAKu, czyli dokładnie tym, o czym marzyłam! Comiesięczne spotkania (czasem częstsze) to dla mnie idealny czas, żeby bez wyrzutów sumienia spędzić dłuższy moment przed ekranem, cena seansu również jest jak najbardziej odpowiednia do licealnego budżetu, plus każdy kupiony bilet cieszy mnie i daje poczucie, że wspieram kina studyjne. Mój pierwszy seans ze SMAKiem to pokaz polskiego filmu nominowanego do Oscara czyli “Boże Ciało” i myślę, że bez dyskusji, która odbywała się po seansie, przegapiłabym mnóstwo szczegółów! Z ogromną przyjemnością słuchałam tego, co zwróciło uwagę innych oraz przemyśleń odnośnie przekazu, który niósł film. Co ważne, jeśli boisz się ludzi i boisz się rozmawiać, to nie bój się SMAKu! Wypowiadają się Ci, którzy chcą, ale jestem pewna, że po wysłuchaniu opinii innych licealistów sam znajdziesz myśl, którą będziesz chciał się podzielić. Jeśli jeszcze czujesz się nieprzekonany, podpowiem, że po dyskusji czekają na amatorów kina darmowe lody od Good Lood, w końcu to SMAK!” - mówi Aga, uczennica V LO w Krakowie.

Informacje pochodzą z oficjalnej strony projektu
Artykuł opracowały Agnieszka Podstolak i Katarzyna Kubik