PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Julia Wojtkowiak: Hakuję system!

Dlaczego moje życie wydaje się olbrzymie? Bo jestem otwarta.

Picture 1

Jestem zwyczajną piętnastolatką, która rzuciła szkołę w piątej klasie. Piszę. Od wierszy po opowiadania. Rozmawiam z ludźmi. Interesuję się psychologią i filozofią. Czasami też cykam zdjątka, niedawno nawet odbył się wernisaż. Na sztalugach w Bytomskim Teatrze zawisły moje prace, jak i również moich znajomych, którzy brali udział w projekcie fotograficznym. Lubię się też bawić w Just Dance z przyjaciółką, śpiewać czy grać na jakichkolwiek instrumentach, kocham dźwięki. Angażuję się w projekty. Długo by wymieniać, jednak tak sobie żyję. „Tylko szaleńcy myślą, że mogą zmienić świat. I to właśnie oni go zmieniają” - a oto mój ulubiony cytat.

A gdyby tak… zmienić świat? Zaczęłam swoją przygodę z alternatywną edukacją. Pisze do mnie kilkanaście osób miesięcznie z pytaniami o edukację domową. Często później faktycznie się na nią decydują. Pięknie jest potem patrzeć na to szczęście, kiedy uwolnią się od szkoły i mają czas na swoje sprawy, mogą tworzyć swoje projekty i rozwijać pasje. Widzę wtedy, że świat faktycznie można zmienić. Zaczynam rok szkolny od stycznia i jem zupę widelcem, bo 2 + 2 = 5, a ja lubię hakować system. Założyłam też kanał na Youtube „Hakuję System” i jestem chętna na wszystkie propozycje wspólnych filmów!

Niektórzy mówią, że jestem dziwna. Bo czasem siedzę po nocach, kiedy potrzebuję napisać coś, co właśnie wpadło mi do głowy, a może się przydać. Wiecznie chodzę z otwartymi notatkami w telefonie. Bronię osoby orientacji innej niż hetero, z niepełnosprawnością czy jakichkolwiek ludzi, którzy są dyskryminowani. Jestem weganką od urodzenia, więc podobno jem inaczej. Już przywykłam do tego, że mają mnie za dziwną. Jeśli tak wygląda bycie dziwną, to ja lubię być dziwna.

Picture 2

A inni mówią… Zaglądając do książki pt. „Kim jesteś? 125 zadań i wyzwań, by lepiej poznać siebie”, na której z resztą dumnie widnieje moje logo, gdyż moja strona jest jej partnerem, ujrzałam pytanie: „W czym, według ludzi Ci bliskich, jesteś dobra?”. Bardzo miło jest wiedzieć, jak postrzegają Cię znajomi. Mówią, że jestem pozytywną osobą. Dobrze piszę. Podobno też jestem dobra w tuleniu, haha! A niektórzy uważają, że w myśleniu logicznym, takim jak matematyka. Uspokajam, pocieszam, doradzam i tworzę ciekawe rzeczy, opisując emocje. Słucham i identyfikuję się z tym, co ludzie mówią. Ogarniam życie, przy okazji dobrze sobie radząc z ciekawymi projektami. Opowiadam o swoich doświadczeniach i wyciągam z nich wnioski. Jestem kreatywna. Jestem dobra w samomotywacji i psychologii. Robię to, co chcę. Nie ograniczam się do jednej pasji. Nie kumpluję się wyłącznie z osobami, do których mam blisko, są w moim wieku czy tymi, którzy mają podobne zainteresowania. Lubię różnorodność, lubię ludzi. Lubię badać ich zachowania i poznawać, to mnie niebywale fascynuje. I właśnie dlatego moje życie wydaje się olbrzymie. Jestem chętna na wspólne imprezy, tańce, śpiewy, sesje zdjęciowe, wypady coś zjeść czy coś ciekawego zobaczyć. Nie mówię, że nie potrafię. Poznaję miliony wspaniałych rzeczy!

Oprócz działań online, bywam także w świecie. Podróżuję i spotykam się z ludźmi. A ostatnio, poznając świetną psychoterapeutkę, w mej głowie zrodziła się chęć, aby stworzyć coś nowego. Jesteśmy w wieku nastoletnim. Potrzebujemy ludzi i rozmów. Potrzebujemy zrozumienia. Potrzebujemy bliskości. A, że jestem osobą spontaniczną i nie lubię bawić się w podchody, to stwierdziłam „czemu by czegoś takiego nie stworzyć?”

Spotykamy się w galerii sztuki, oglądamy obrazy i rozmawiamy o nich. Wychodzimy na koncerty i do kina, wykorzystujemy to, co na nich zobaczyliśmy i poczuliśmy. A czasami, kiedy potrzebujemy luźnego relaksu, rozmawiamy. Ot, gadamy o tym, co nas ciekawi i interesuje. Dzielimy się swoimi pasjami, doświadczeniami, opowiadamy o swoich spostrzeżeniach i przemyśleniach. Współtworzę zajęcia z kobietą, która jest psychoterapeutką, słucha z uwielbieniem tego, o czym mówi młodzież, kocha wszystko, co związane ze sztuką, jest otwarta i pozytywna. Projekt powstał we współpracy z właścicielem budynku Square w Bytomiu - spotykamy się w galerii sztuki SqArt. Z nami czuj się swobodnie. Jeśli nie masz ochoty o czymś mówić - nie mów. Jeśli potrzebujesz wyjść - spoko. Jeśli interesuje Cię dany temat - wyraź to. Jeśli masz wątpliwości - powoli, rób małe kroczki, jesteśmy i nigdzie się nie wybieramy. Ten projekt jest dla mnie wyjątkowy głównie dlatego, że jest moim pierwszym własnym „na żywo”. Zupełnie inaczej jest robić coś online, niż spotykać się naprawdę. To wspaniałe uczucie. Tym bardziej, że uwielbiam przebywać z ludźmi i rozmawiać. Tak jak sztuka daje dobro i odbiorcom i twórcy, tak ja organizuje ludziom coś, co sama chciałabym przeżyć. Dlatego też sama biorę w tych zajęciach udział.

Picture 3

Tu przypomina mi się cytat, który wysłała mi koleżanka: „97% studentów psychologii idzie na nią, aby rozwiązać własne problemy. Pozostałe 3% się nie przyznaje.” Otóż to! Jesteśmy nastolatkami, w każdym momencie swojego życia się rozwijamy, fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego chcę te chwile wykorzystać jak najlepiej. Niech to, co dzieje się teraz, wpływa na mnie jak najlepiej.

"Czy kiedyś będzie takie miejsce?
Gdzie przestaniemy chcieć, aby wszyscy byli tacy sami?..."

Zainspirowana życiem i poezją (powyżej fragment wiersza, który ostatnio u mnie tak Wam się spodobał) zapraszam bytomską i śląską młodzież na comiesięczne dwugodzinne spotkania. Nie współpracujemy z instytucjami, nie mamy grantów, nie mamy planów i sprawozdań, nie jesteśmy zależni. Czerpiemy z nadwyżki dobrych myśli i działań.Czerpiemy z dobrych ludzi… Robimy sobie sami. Myślimy poza schematami. Robimy tak jak uczestniczki i uczestnicy czują, myślą i chcą! Ja jako organizatorka tylko zapalam ogień... resztę zrobicie po swojemu.

Galeria w Bytom Square, szalone zabawy, malunki i zdjątka, dla każdego coś dobrego. Coś dla Młodych Poza Systemem! (Postukajcie trochę w klawiaturę, aby dodać się do mojej grupki na fb: MPS!) Aparaty w ruch, ołówki do ręki i rozmawiamy! - to w skrócie cel naszego nowego projektu, który organizuję ja (Edukacja Domowa - nie mam czasu na szkołę) oraz Agata (Psychoterapia Bytom i Katowice - Agata Dąbrowska).

Wpadajcie do mnie na Facebooku: Julia Wojtkowiak. Jak już wiecie, jestem chętna na wszelkie rozmowy, spotkania i projekty!

Artykuł opracowała Katarzyna Kubik.