PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Julia Wojciechowska: Rozmowa jest formą aktywizmu (TEDx)

Gdy byłam mała, uczono mnie, że aby być dobrym człowiekiem, powinnam skupiać się na tym, co robię, by dążyć do ideałów altruizmu, a nie patrzeć na to, co robią inni. Dzisiaj dalej wierzę, że aby móc pomagać innym, powinniśmy zacząć od samych siebie, jednak aktywizm daje o wiele więcej radości, gdy zapraszamy do niego innych.

Picture 1

Po realizacji projektu społecznego NutriKIDS, w ramach którego zorganizowałam warsztaty dotyczące kreowania zdrowych nawyków żywieniowych dla ponad 800 dzieci w krakowskich podstawówkach, zostałam zaproszona na lokalną konferencję TEDx. Uwielbiam ideę, która stoi za inicjatywą konferencji TED: "Ideas worth spreading" - Pomysły warte rozprzestrzeniania. Razem z Marysią, jedną z 10 członkiń naszego zespołu, zdecydowałyśmy się opowiedzieć o tym, jak przy realizacji projektu społecznego stworzyłyśmy atut z naszego młodego wieku i braku doświadczenia. To uświadomiło nam, że młody wiek nie stoi na przeszkodzie zmieniania naszego otoczenia. Chciałyśmy zainspirować tą myślą innych.

Gdy oglądam nasze wystąpienie z perspektywy czasu, zmieniłabym w nim pewnie... wszystko. Jednak decyduję się przymknąć oko i stwierdzam, że kiedyś musi być ten pierwszy raz. Całe doświadczenie było bardzo wzbogacające. Publiczne mówienie wystawia nas na próbę, uczy, jak słuchać innych, przyjmować konstruktywną krytykę, daje odwagę i nowe pomysły. Jeśli chcecie używać swojego głosu, nie zawsze uda Wam się ubrać swoje myśli w słowa dokładnie, nie zawsze zostaną one perfekcyjnie wyważone tak, by nikogo nie uraziły, ale każda kolejna rozmowa przyczyni się do lepszego rozumienia danego tematu.TEDx różni się od codziennej rozmowy przede wszystkim skalą, jednak jeśli chcemy być dobrymi mówcami, musimy odbyć wiele mniejszych, bardziej prywatnych rozmów. Każdy dzień to możliwość rozpoczęcia konwersacji na tematy, na których nam zależy, o problemach, które zauważamy. To właśnie te codzienne rozmowy są najlepszym sposobem stawania się bardziej świadomym swojego środowiska człowiekiem aktywistą, otwartym na problemy i chcącym im zaradzić.

Słuchajcie, rozmawiajcie i zarażajcie tym, co dobre, a będą działy się cuda! Powodzenia!