PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Idź pobiegaj!


‘’Idź pobiegaj!’’ to nasz nazwa, chociaż ten projekt wcale nie jest o sporcie. Jednak właśnie to zdanie słyszą młodzi ludzie, zmagający się z problemami na tle psychicznym obok podobnych sformułowań takich jak „Inni mają gorzej” czy “Przesadzasz”. Nie zawsze są one one podyktowane złymi intencjami, czasem wynikają z bezsilności i niewiedzy.

Z tymi problemami staramy się walczyć, prowadząc od 2019 roku inicjatywę Idź Pobiegaj, swoją nazwą ironicznie odzwierciedlającą ogromny społeczny problem. Głównym celem naszej działalności jest edukowanie i rozprawianie się ze stereotypami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Staramy się realizować to w dostępnej i łatwo zrozumiałej formie, przekazując najważniejsze treści za pomocą memów. Każdemu z nich towarzyszy oczywiście merytoryczny materiał edukacyjny, którego treść konsultujemy ze specjalistkami.

Pierwsza edycja projektu, którą prowadziłyśmy we dwie (Martyna Kozdra i Zofia Katkowska) okazała się ogromnym sukcesem. Przyjęta przez nas forma działalności, niecodzienna dla projektów podejmujących tak poważną tematykę, pozwoliła nam na stopniowe rozszerzenie grona naszych odbiorców. Przyczyniła się także do zainteresowania mediów, dzięki czemu miałyśmy okazję dotrzeć z materiałami na temat zdrowia psychicznego do czytelników lokalnych i ogólnopolskich gazet, takich jak Gazeta Wyborcza, Noizz czy ASZdziennik.

Chociaż nasze plany pokrzyżowała pandemia, udało nam się jeszcze zorganizować w Gdyni wydarzenie, podczas którego rozmawialiśmy o zdrowiu psychicznym. Okazało się ono wspaniałą platformą do wymiany doświadczeń wokół tematu. Miałyśmy także okazję angażować się we współpracę z innymi projektami młodzieżowymi i studenckimi.

Po zakończeniu pierwszej edycji projektu, który realizowałyśmy w ramach Zwolnionych z Teorii i zdobyciu nagrody Srebrnego Wilka, nasza dalsza działalność stanęła pod znakiem zapytania. Nie chciałyśmy jednak rozstawać się ze społecznością, do którą udało się nam zbudować. Postanowiłyśmy więc rozszerzyć zespół — dołączyła do niego Paulina Matuszewska oraz dwójka grafików: Aleks Bieliński i Zuzanna Betiuk. W tym zmienionym składzie kontynuujemy działalność edukacyjną z poprzedniej edycji.

Nasze posty docierają na co dzień do tysięcy obserwujących. Chcemy jednak dotrzeć z pomocą tam, gdzie jej najbardziej potrzeba — do osób, które nie szukają informacji na ten temat w Internecie, bo nie mają świadomości, że problem w ogóle istnieje, jak również do osób, które zdają sobie sprawę z wagi problemu, ale nie wiedzą jak sobie z nim poradzić. Dlatego planujemy wydanie biuletynu na temat samobójstw dzieci i młodzieży, w którym wyjaśnimy, jak powinno zareagować otoczenie osoby podejmującej próbę samobójczą oraz jak temu zapobiegać. Docelowo biuletyn ma trafić między innymi do szkół i centrów młodzieżowych, a w jego tworzeniu biorą udział wykwalifikowani specjaliści.

Więcej informacji znajdziecie na:
Facebooku
Instagramie

Możecie wesprzeć powstawanie biuletynu na Zrzutce lub wystawiając swoje produkty i usługi na naszej zbiórce Allegro