PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

E-wolontariat

Przyszło nam żyć w świecie, w którym każdy dzień przynosi nowe zmiany, a my możemy się zachłysnąć rozwijającą się technologią. Jest to świat wypełniony nowymi, niesamowitymi możliwościami, z których żal byłoby nie skorzystać. Ten artykuł jest szczególnie adresowany do osób, które chciałyby coś zmienić w swoim życiu, pomóc innym i jednocześnie nabyć cennych umiejętności. Być może żyjesz z dala od metropolii i nie dostrzegasz zbyt szerokiego wachlarza możliwości wolontariatu lub żyjesz szybkim tempem i nie możesz sobie pozwolić na marnowanie czasu na dojazdy bądź deklarację stałej, regularnej pomocy. Jednak jeśli mimo tego w Twojej głowie nadal kiełkuje myśl: ,,Chciałabym zacząć!”, myślę, że mam coś dokładnie dla Ciebie. To e-wolontariat.

Czym jest e-wolontariat?

E-wolontariatem nazywamy wszelkiego rodzaju działania podejmowane nieodpłatnie w Internecie, którym przyświeca cel społeczny.

Jak zacząć?

Jest wiele organizacji, które zajmują się e-wolontariatem, jedną z nich, którą wybrałam ja, jest TuDu. Na początku należy zarejestrować się na stronie https://tudu.org.pl/, a następnie uzupełnić swój profil, który będzie widoczny dla organizacji poszukujących wolontariuszy. Można również zaznaczyć interesujące nas zadania. Wolontariusze zajmują się najczęściej moderowaniem (np. forów), projektowaniem grafiki, profesjonalnymi tłumaczeniami, tworzeniem i edycją multimediów, tekstów lub stron www. Część udziela również profesjonalnych porad i dzieli się nabytym doświadczeniem bądź wyszukuje informacje lub zarządza projektami. Zadania do wykonania podzielone są na kategorie tj.: język angielski, animacja, kategoria społeczna, badania i rozwój, edukacja, ekologia i zrównoważony rozwój, kultura i sztuka, nowe technologie, pomoc humanitarna, prawa człowieka, społeczeństwo obywatelskie, sport, żywność i zdrowie. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie!

Dlaczego warto?

Ponieważ daje to Ci możliwość współpracy z dowolnego miejsca na Ziemi w dowolnym czasie. Możesz poznać przy tym niesamowitych ludzi, angażować się w ciekawe projekty, nabyć nowe doświadczenie zawodowe i ciągle rozwijać swoje umiejętności. Wykorzystaj to!

Monika Grochowska