PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Europejska młodzież w działaniu, czyli European Youth Event

Dla wielu osób oczywistym jest, że przestrzeń na swobodny dialog młodych ludzi w sprawach związanych z szeroko pojętą polityką jest zdecydowanie zbyt mała. Decyzje podejmowane przez dzisiejszych liderów będą miały największy wpływ właśnie na nas – młodych ludzi, których głos często nie jest wystarczająco słyszany. Coraz więcej inicjatyw stara się więc odpowiadać na tę potrzebę, a jednym z nich jest European Youth Event, czyli wydarzenie mające miejsce w Strasbourgu (Francja) co dwa lata, podczas którego europejscy liderzy, w wieku od szesnastu do trzydziestu lat, mogą wspólnie dyskutować o współpracy europejskiej i partycypacji obywatelskiej młodzieży. EYE2020, odbywający się w dniach 29-30 maja, otrzymał temat przewodni The Future is Now, by brać pod uwagę najbardziej aktualne wyzwania, z którymi mierzą się europejscy liderzy. W wydarzeniu poza nimi biorą udział również wolontariusze dbający o jak najlepszą organizację oraz dziennikarze zajmujący się stworzeniem dokładnego raportu, z którym mogą zapoznać się europejscy politycy.

Organizatorzy European Youth Event przykładają ogromną wagę do tego, aby dyskutowane podczas licznych debat, szkoleń i wystąpień odbywających się podczas spotkania tematy nie były abstrakcyjne i nieodnoszące się do dzisiejszej rzeczywistości. Wręcz przeciwnie - starają się, by realnie dotykać problemów młodych Europejczyków i szukać faktycznych rozwiązań, nawet, gdy są to kwestie trudne, kontrowersyjne i wzbudzające emocje, co wyraźnie wyróżnia to wydarzenie na tle innych i sprawia, że głosy prezentujące niepopularne opinie mogą zostać nie tylko usłyszane, ale też wysłuchane i rozważone, tak, by stały się częścią debaty.

Picture 2

Podczas dwóch dni trwania European Youth Event w Parlamencie Europejskim zdecydowanie dzieje się dużo. Przykładowe bloki tematyczne tegorocznych warsztatów i dyskusji to na przykład powszechny dostęp do ochrony zdrowia, zapobieganie katastrofie klimatycznej, współpraca pomiędzy Unią Europejską a Afryką, przyszłość edukacji, migracje czy współczesne niewolnictwo. Wszystkie panele odbywające się podczas European Youth Event podzielone są na osiem formatów, takich jak #GetToSpeakUp, #GetInspired, #GetItDone, #GetMoving, #GetConnected, #GetSkilled, #GetArtistic oraz #GetInstitutional i zapewniają przestrzeń nie tylko na podzielenie się swoją opinią z osobami podejmującymi najważniejsze decyzje dotyczące Unii Europejskiej, ale także na zdobycie nowych umiejętności, stworzenie konkretnego planu swojego projektu społecznego czy zapoznanie się z młodymi liderami z całej Europy. Część zaplanowanych aktywności umożliwia tez podzielenie się swoimi pomysłami na rozwiązanie konkretnych problemów z posłami Parlamentu Europejskiego, a ponadto osoby zajmujące się tworzeniem programu wydarzeń odbywających się podczas EYE umożliwiają nie tylko zgłaszanie swoich propozycji, ale także organizowanie całkowicie samodzielnych aktywności w jednym z przewidzianych formatów. Osoby, które podczas EYE prezentują najciekawsze pomysły, otrzymują szanse na zaprezentowanie ich bezpośrednio posłom Parlamentu Europejskiego podczas konsultacji z młodymi. Organizatorzy konferencji stawiają też nacisk na poznawanie kultur wszystkich europejskich krajów; podczas wydarzenia można więc wziąć udział w warsztatach z tradycyjnych tańców czy posłuchać lokalnej muzyki państwa położonego na drugim końcu kontynentu, dzięki czemu uczestnicy uwrażliwiani są na inne kultury i mogą uczyć się od siebie nawzajem.

Picture 3

W EYE mogą brać udział przynajmniej dziesięcioosobowe grupy Europejczyków w wieku od szesnastu do trzydziestu lat, w których rejestracją drużyny i formalnymi szczegółami zajmuje się pełnoletni lider. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, lecz wymaga samodzielnego opłacenia zarówno transportu do Strasbourga i z powrotem, jak i noclegu. Dla grup pochodzących z najmniej uprzywilejowanych środowisk przewidziana jest jednak pomoc finansowa pokrywająca w dużej części lub całkowicie koszty wyjazdu, dzięki czemu osoby, które nie mogłyby samodzielnie ich pokryć, również mogą zabrać głos na ważne dla nich tematy i wprowadzić do dyskusji nowe perspektywy.

Jedną z drużyn aplikujących na EYE2020 jest Youth of Vistula, złożona z licealistów uczęszczających do V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Jest to bardzo różnorodna grupa: część jej członków na co dzień zajmuje się aktywizmem klimatycznym czy prawami człowieka, inni regularnie debatują na ogólnopolskich turniejach czy angażują się w lokalne inicjatywy jako wolontariusze czy harcerze. Łączy ich jednak wspólna cecha: każdego dnia starają się wykorzystywać swoje umiejętności tak, aby wywierać pozytywny wpływ na swojej społeczności. Youth of Vistula zdecydowała się aplikować na EYE2020, aby zabrać głos w sprawach najbardziej ich dotyczących, takich jak kryzys klimatyczny czy funkcjonowanie państwa w sposób realnie demokratyczny. Uczestnictwo w europejskich konferencjach jest jednym z niewielu dostępnych sposobów, by głos młodzieży pochodzącej z różnych środowisk i reprezentującej różne poglądy został usłyszany przez osoby podejmujące najważniejsze decyzje wpływające na Unię Europejską i zdecydowanie jest to szansa, którą warto wykorzystać.

Picture 4

- Na EYE chciałabym pojechać, ponieważ myślę, że będzie to namacalne poczucie obecności naszego państwa we wspólnocie europejskiej, a sam event od samego początku pokazuje jak wiele daje nam bycie częścią Unii Europejskiej. Wierzę, że wstąpienie do UE było ogromnym krokiem w rozwoju naszego państwa, a teraz daje tę możliwość do rozwoju nam. European Youth Event to też wydarzenie, na którym młodzi wiele doświadczenia zyskują, ale przede wszystkim dzielą się też swoim własnym z innymi. Możemy oglądać newsy, czytać prasę i obserwować polityków na Twitterze, ale w tym przypadku możemy dużo więcej, bo możemy przyjechać do samego Strasburga, do siedziby Parlamentu Europejskiego (z resztą, kto nie chciałby zasiadać w Parlamencie Europejskim?) i debatować o teraźniejszości oraz przyszłości naszej Europy. Głęboko wierzę również, że ludzie, którzy siedzą dzisiaj ze mną w szkolnej ławce lub których mijam na korytarzu, nie pozostaną bez znaczenia dla Polski i współczesnego świata. ,,We are future decision makers!”, czy to w Parlamencie, czy podczas wyborów. Wierzę również, że “dzieci” mają głos, może ryby już niekoniecznie, ale jak widać ostatnimi czasy, to właśnie młodzież często zabiera głos nawet w imieniu “ryb”. Młodzi mają swoje wizje, marzenia i cele, wcale nie trzeba nas wszystkiego uczyć, często wystarczy dać okazję i narzędzia, a my wykorzystamy je jak najlepiej. Umiejętności, które zdobywamy, będą naszym kapitałem, a tym jest dla mnie osobiście EYE - ogromną dawką inspiracji, które otrzymamy i którymi my sami będziemy mogli dzielić się później – mówi Aga, członkini Youth of Vistula.

Picture 5

Na podstawie oficjalnej strony projektu: www.europarl.europa.eu/european-youth-event/en/eye2020/home.html.

Opracowała: Kasia Kubik