PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Europe4Youth: Jesteśmy grupą 5 dziwnych ludzi, którzy lubią to, co robią!

W Krakowie niewiele jest miejsc, do których można wpaść w każdej chwili, wypić kawę i wyjść z perspektywą wyjazdu na zagraniczny wolontariat czy na jedną z dziesiątek wymian młodzieżowych. W niewielu miejscach można też zdobyć realną pomoc w realizacji własnych projektów i rzetelną informację dotyczącą nie tylko edukacji i pracy, ale też szerokiej gamy europejskich możliwości, takich jak staże, międzynarodowe konferencje czy warsztaty.

Jednym z takich nielicznych miejsc jest stowarzyszenie Europe4Youth znajdujące się w Krakowie na Urzędniczej 14, które zostało zawiązane, by stworzyć młodym ludziom przestrzeń do partycypacji w społeczeństwie obywatelskim na poziomie lokalnym, narodowym i europejskim, jak czytamy na stronie stowarzyszenia. Jakie możliwości oferowane są nie tylko krakowskiej młodzieży i w jaki sposób można z nich skorzystać? Na te pytania odpowiedzi udzieliła nam Barbara Moś, dyrektorka Europe4Youth i osoba świetnie znana w gronie krakowskich aktywistów i aktywistek.

- Europe4Youth jest organizacją pozarządową, stowarzyszeniem pracującym z młodzieżą i na rzecz młodzieży. Staramy się to robić we wszystkich obszarach, w których istnieją potrzeby. A że jest ich bez liku, jesteśmy dość interdyscyplinarni. Obecnie pracujemy w 4 głównych obszarach, takich jak współpraca międzynarodowa (wysyłanie i goszczenie międzynarodowych wymian młodzieżowych i seminariów rozwijających kompetencje kluczowe, gościmy i wysyłamy też wolontariuszy), polityka młodzieżowa (wspieranie jej na poziomie lokalnym oraz umożliwianie młodzieży wpływania na nią), edukacja pozaformalna (tworzenie narzędzi kreatywnego uczenia się poprzez gry planszowe, LARPy, podcasty etc.) oraz informacja młodzieżowa (służenie konsultacją i informacją dla młodzieży w zakresie edukacji, pracy oraz innych spraw publicznych i prywatnych) – wyjaśnia nam Basia.

Możliwości oferowane młodzieży w ramach czterech głównych obszarów działania stowarzyszenia wydają się nie mieć końca. Są to nie tylko warsztaty i szkolenia przeprowadzane na Urzędniczej 14, takie jak Advocacy Summer School, ale również międzynarodowe projekty.

- Często organizujemy i jesteśmy partnerami projektów wymian młodzieżowych. W najbliższym czasie są to wymiany w Berlinie (tożsamość Europejska) i Kranenbergu (kultura pamięci i Holocaust). Otwarty też jest
4-miesięczny wolontariat w Portugalii w pięknym miasteczku Viseu. Zdarzy się też „wysyłka” do Szwecji na ekofarmę na miesiąc. O wszystkim dowiecie się u nas w biurze, przez telefon, mailowo lub przez czat z konsultantem na Małopolskim Portalu Młodzieżowym.

Basia podkreśla również, że młodzież spoza Krakowa w Europe4Youth znajdzie dokładnie to samo, co młodzi krakowianie – informację młodzieżową, możliwości udziału w projektach międzynarodowych, wolontariacie, warsztaty i szkolenia na tematy, takie jak zarządzanie projektami, polityka młodzieżowa czy te bardziej hobbystyczne organizowane przez wolontariuszy - językowe, recyklingu czy kulinarne.

- Jedyną różnicą jest to, że nie zawsze możemy pokryć koszty dojazdu. Większość projektów ma jednak zasięg na Małopolskę – tłumaczy Basia.

Europe4Youth oferuje też bardzo konkretną pomoc w realizacji oddolnych młodzieżowych projektów w postaci regrantingu.

- Ponieważ widzimy, że mnóstwo młodych ludzi działa samodzielnie na super poziomie, niechętnie się etykietuje i nie ma formalnych struktur, żeby pozyskiwać granty tak jak organizacje, postanowiliśmy uruchomić dość stały i regularny system regrantingu dla grup nieformalnych „Hajsy na projekty”. Kasa pochodzi z kilku grantów i w zależności od tematyki projektu i miejsca zamieszkania grupy dopasowujemy projekt pod konkretny grant, ale grupa tym się nie zajmuje, skupia się na własnym projekcie. Dzięki temu każde trzy osoby z całej Polski mogą co miesiąc opisać nam pokrótce projekt i dostać na niego 300-500zł. Grupa zleca nam zakupy i nie pozostaje nic innego jak działać. Ma do dyspozycji mentora, nasze biuro, komputer, drukarkę, salę radiową i kanały komunikacyjne Małopolskiego Portalu Młodzieżowego. W 2019 roku skorzystało z tego 15 grup! Liczymy na kolejne, aż do wyczerpania puli w 2021 – opowiada Basia.

Na co dzień w Europe4Youth jest przede wszystkim inspirująco.

- Prowadzimy Małopolski Portal Młodzieżowy, jesteśmy Regionalnym Punktem Eurodesk oraz informacyjnym dla Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Jesteśmy grupą 5 dziwnych ludzi, którzy lubią to, co robią! Na co dzień robimy wszystkiego po trochu - zawsze jesteśmy w trakcie 5-7 projektów łączących nasze 4 obszary działania. Biuro przy ulicy Urzędniczej 14/1 jest zazwyczaj pełne młodych i starych ludzi nagrywających podcasty, gadających przy kawie albo ślęczących nad kompem na słuchawkach – dodaje na koniec nasza rozmówczyni.

Zdjęcia pochodzą z fanpage’a Europe4Youth na Facebooku.
Opracowała: Kasia Kubik