PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#wZMIANKA: Discover Summer Academy

To aż niewiarygodne, jak dużo można w tydzień. Nie, nie chodzi o spóźnione kucie na egzamin ani tydzień imprez. Trochę coś pomiędzy, a trochę dużo więcej niż to. Discover Summer Academy obejmuje wiele wymiarów. Jak sami się opisują: stworzone z pasji wiedzy i uczenia się, aktywnego obywatelstwa i docenienia różnorodności.

W tym roku organizowany od 9. do 16. sierpnia w uroczej miejscowości pod Pragą obóz międzynarodowy to już piąta edycja dla uczniów spoza Czech i Słowacji, a Discover wciąż się rozrasta. Oczywiście w warunkach kwarantanny nie będzie mógł się odbyć. - Mamy nadzieję, że wirus ustąpi do tej pory - mówią tutorzy. Jeżeli jednak sytuacja związana z COVID-19 nie polepszy się do tego czasu, organizatorzy gwarantują pełen zwrot kosztów aplikującym do końca marca.

Rano, przed śniadaniem, organizują się grupki jogi albo biegania. Przed południem czas zajmują dwa kursy wybierane przy aplikacji. Wybór jest szeroki: od krytyki kapitalizmu, związków filozofii z anime i psychologii przez fizykę cząstek czy medycynę aż do kosmologii. Po obiedzie - przygotowanym przez własną ekipę kuchenną - nieco czasu wolnego lub warsztaty na niemal dowolny temat. Warto wspomnieć też o dyskusjach w grupach prefektów, grze w życie czy wycieczce nad jezioro.

Pictur 1

Tyle, że tym, co naprawdę tworzy Discover, są ludzie zbierający się tam ze wszystkich zakątków świata. Nie chodzi o wspaniałe osiągnięcia (co nie znaczy, że nie ma tam mogących się nimi pochwalić) czy prestiżowe uniwersytety (jednak część organizatorów rzeczywiście studiuje na Oxfordzie czy Yale i chętnie o tym opowiedzą). To ludzie myślący i ciągle szukający nowych, ciekawych projektów, co wyjątkowo ważne: zawsze otwarci i gotowi do pomocy. Z resztą - wystarczy trochę lepiej przyjrzeć się stronie internetowej Discover. Szukamy cię - piszą - jeśli zastanawiasz się, jak ten świat działa, jeśli wolisz rozumieć niż tylko uczyć się na pamięć, jeśli jesteś gotowy pracować nad sobą.

Wymagania aplikacji nie są wielkie (to krótka rozprawka po angielsku, nie trudniejsza niż ta z matury rozszerzonej), a koszty - jeśli miałyby być przeszkodą w uczestniczeniu - chętnie pokryją organizatorzy. Poziom angielskiego powinien mniej więcej równać się B2 albo po prostu zdolności oglądania Ted talków bez napisów i dyskusji o nich.

W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości - piszcie do mnie śmiało, nie gryzę. No i hopefully see you there!

Zuzanna Stawiska