PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

European Youth Parliament, czyli dialog unijny w praktyce

Za udzielenie wywiadu dziękujemy Alicji Matusiak (Wiceprezes Zarządu ds. Projektów) i Marcinowi Mochnackiemu (Sekretarz Zarządu).

Czym jest EYP i do kogo kierowana jest ta inicjatywa?

EYP, czyli European Youth Parliament, to symulacje obrad Parlamentu Europejskiego skierowane do młodzieży szkół średnich i wyższych. W komisjach naśladujących rzeczywiste komitety PE (np. ENVI - environment - komitet ds. środowiska , ECON - economic - ekonomia itd.) delegaci dyskutują na temat naglących problemów, z którymi zmaga się Unia Europejska. Dyskusja zwieńcza przygotowanie rezolucji, która zawiera propozycje rozwiązań dla danej sytuacji. Brać udział w wydarzeniach może każdy uczeń szkół średnich, a nawet student, po napisaniu odpowiedniej aplikacji. Formularze aplikacyjne udostępniane są na krótki okres przed naszymi wydarzeniami na naszych stronach na Facebooku.

Picture 1

Jakie wymagania polscy licealiści powinni spełniać, by zaangażować się w EYP? Czy wymagane są umiejętności retoryczne, językowe, pewność siebie?

Nie! EYP zapewnia nieformalną edukację młodzieży. Naszym celem jest dostarczyć uczestnikom wydarzeń EYP możliwości rozwoju na wielu płaszczyznach oraz wykształcenia zarówno umiejętności miękkich, jak i twardych. Wydarzenia EYP odbywają się w języku angielskim i w zasadzie jedynym formalnym wymaganiem jest znajomość tego języka na poziomie komunikatywnym (aplikacja także powinna zostać wypełniona w tym języku). Jeśli nie czujecie się zbyt pewni językowo, to nie ma powodu do obaw, ponieważ EYP to doskonała okazja aby podszlifować swoje umiejętności w tym zakresie. Daje także możliwość poznania języka formalnego, który pozwala później analizować oficjalne raporty i dokumenty.

Jeśli chodzi o umiejętności retoryczne - wszyscy zaczynaliśmy EYP chcąc je zdobyć i nauczyć się zasad kulturalnej debaty, a także przekroczyć swoje granice komfortu i oswoić z przemawianiem publicznie. Dla większości uczestników naszych wydarzeń EYP jest pierwszym kontaktem z dyskusjami na takim poziomie. Nasze sesje charakteryzuje unikalna ciepła atmosfera, w której nie wywiera się na nikim presji. Nie oceniamy i nie dyskryminujemy nikogo - własne zdanie uczestnika jest dla nas podstawą merytorycznej debaty. Stawiamy przede wszystkim na motywowanie delegatów i tworzenie przestrzeni umożliwiającej osiągnięcie osobistych celów każdego uczestnika. Dodatkowe umiejętności zdobyte podczas wydarzeń, takie jak praca pod presją czasu lub kreatywne wymyślanie rozwiązań jesteśmy w stanie wykorzystać w późniejszym życiu na co dzień.

Picture 2

Jak wyglądają sesje i czym różnią się od siebie?

Każde z naszych wydarzeń składa się z trzech części. Są to: Team Building (integracja członków każdej z komisji), Committee Work (dyskusje w komisjach) oraz General Assembly (walne zgromadzenie), na którym wszystkie komisje prezentują oraz debatują nad przygotowanymi rezolucjami. W ciągu roku organizujemy z reguły trzy rodzaje wydarzeń, które różnią się od siebie przede wszystkim długością. Podczas tzw. Day Sessions, wszystkie trzy elementy odbywają się w ciągu tylko jednego dnia. Regional Selection Conferences (Regionalne Sesje Selekcyjne) to trzydniowe wydarzenia - po jednym dniu na każdy element. National Selection Conference (Narodowa Sesja Selekcyjna) trwa cztery lub pięć dni, podczas których poświęcamy zdecydowanie więcej czasu na debaty. Jest to nasze największe wydarzenie, które odbywa się raz w roku. Z reguły sesje jednodniowe oraz regionalne są przeznaczone głównie dla delegatów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z EYP. Nie wyklucza to, oczywiście, możliwości uczestniczenia w Sesji Narodowej jako swojej pierwszej sesji.

Co EYP zmienia w życiu osób, które całym sercem angażują się w tę inicjatywę? co może zaoferować polskim licealistom?

Picture 3

Pomijając na chwilę wątek rozwoju akademickiego, warto skupić się na tym, co tak naprawdę stanowi prawdziwy fundament EYP - ludziach. Możliwość poznania rówieśników, którzy mają podobne podejście do aktywizmu społecznego, jest inspirujące i motywujące do działania. Na każdej kolejnej sesji mamy okazję nie tylko poznać nowych ludzi z całej Europy, ale również ponownie współpracować ze znajomymi z poprzednich wydarzeń. W ten sposób budują się długotrwałe relacje oparte na zaufaniu i wspólnym celu. To niezwykle miłe, gdy jesteś wolontariuszem/ką i nagle okazuje się, że jesteś w tym samym zespole co Twój kolega/koleżanka z Twojej pierwszej sesji. Przykład z życia: na to pytanie odpowiadam ja, Marcin. Moja przyjaciółka Ala, która odpowiada na pozostałe pytania była na 9 z 10 Sesji, w których uczestniczyłem i nie muszę chyba mówić, że dało to początek niezwykłej przyjaźni.

Wspomniani wcześniej wolontariusze (ang. officials) to zaangażowana młodzież, która tworzy sesję ze strony merytorycznej, jako moderatorzy komitetów (ang. chairpersons), organizatorzy sesji odpowiadający za logistykę (ang. organisers) czy członkowie zespołu medialnego pracujący nad dokumentowaniem sesji (ang. journalists). Możliwość wolontaryjnej pracy na rzecz EYP daje ogromną satysfakcję, ponieważ widać jak różnorodną platformę rozwoju dla młodzieży buduje się wspólnymi siłami.

Wspomniani wcześniej wolontariusze (ang. officials) to zaangażowana młodzież, która tworzy sesję ze strony merytorycznej, jako moderatorzy komitetów (ang. chairpersons), organizatorzy sesji odpowiadający za logistykę (ang. organisers) czy członkowie zespołu medialnego pracujący nad dokumentowaniem sesji (ang. journalists). Możliwość wolontaryjnej pracy na rzecz EYP daje ogromną satysfakcję, ponieważ widać jak różnorodną platformę rozwoju dla młodzieży buduje się wspólnymi siłami.

Warto powiedzieć także o tym, że EYP działa w ponad 40 krajach Europy. Jeśli ktoś chciałby kontynuować swoją tzw. EYP journey, organizacja EYP daje szanse na branie udziału w sesjach we wszystkich krajach Europy. Najczęściej na takie sesje aplikuje się jako wolontariusz, jednak EYP Poland, umożliwia wyjazd za granicę także jako delegat. To daje szansę poznania innego kraju i kultury a także nawiązania międzynarodowych znajomości i przyjaźnie na długie lata.

Nie można jednak zapomnieć o merytorycznej wartości naszych wydarzeń. Polscy uczniowie szkół średnich mają możliwość na poszerzenie swoich horyzontów i wiedzy na wybrane tematy, lepszego zrozumienia jak działają instytucje europejskie, z jakimi zmagają się problemami ale przede wszystkim, jak ważna jest dla nas Unia Europejska i dlaczego warto być jej aktywnym obywatelem.

Zdjęcia pochodzą z fanpage Days of EYP Poland z Krakow Winter Day Session.
Wywiad przeprowadziła Katarzyna Kubik.