PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Czy mogę jakoś pomóc na drugim końcu świata?

Oczywiście, że tak!

Zmiana najbardziej jest widoczna, kiedy samemu jedziemy w miejsca, gdzie pomoc jest potrzebna, ale o wolontariacie za granicą pojawi się następny artykuł, bo wiem, że wielu osobom zależy, by przed rozpoczęciem studiów lepiej rozeznać się ze swoją ścieżką zawodową - właśnie poprzez wyjazd na zagraniczny wolontariat.

Jednak zanim odkryjemy resztę świata, możemy pomóc, będąc w Polsce, na miejscu, z pomocą kilku organizacji, które podjęły się takiej misji.

Jedna z nich to Amnesty International, o której pewnie wielu z Was słyszało przede wszystkim za sprawą corocznie organizowanego Maratonu Pisania Listów.
Ale najpierw… czym w ogóle jest Amnesty International? To przede wszystkim międzynarodowa organizacja pozarządowa, która walczy o świat, gdzie każdy może korzystać z praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku.

Picture 1

,,Amnesty International jest globalnym ruchem ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Razem zmieniamy świat, by każdy mógł korzystać ze swoich praw. Chcemy świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni.”

Co możesz zrobić, żeby się zaangażować?

→ Maraton Pisania Listów ma miejsce co roku w okolicach 10 grudnia - Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, w tym czasie ludzie na całym świecie piszą listy, maile, SMS-y, tweetują i podpisują petycje w sprawie osób, których prawa człowieka zostały naruszone, apelują do władz i wspierają bohaterów Maratonu.

Maraton może zorganizować każdy! W szkole, pracy, swojej organizacji, w mieście. Na stronie dostępny jest podręcznik, który pomoże w przygotowaniu, a oprócz tego Amnesty przysyła potrzebne do promocji materiały.

Tak o swoim wolontariacie w Amnesty International pisze Kasia, która oprócz tego, że zorganizowała maraton w swojej szkole, to na stałe działa jako najmłodsza wolontariuszka Krakowskiej Grupy AI:
“Wolontariat w Amnesty to dla mnie realna szansa, żeby, choć na małą skalę, podjąć realne działanie i pomóc osobom znajdującym się po drugiej stronie świata. Zorganizowanie maratonu w moim liceum było dla mnie wymagające - musieliśmy kilka razy przekładać ostateczną datę i było sporo zamieszania, ale świadomość, że dzięki naszej pracy napisane zostały aż 53 listy, jest naprawdę niesamowicie inspirująca! Dokładnie dziś dowiedziałam się, że Yasaman Aryani, czyli jedna z bohaterek tegorocznego maratonu, uzyskała skrócony wyrok, co już stanowi ogromny sukces i cieszę się, że mogłam dołożyć do niego swoją cegiełkę. Zdecydowanie wierzę w to, że szacunek należy się każdemu człowiekowi i Amnesty daje mi narzędzia, by reagować w sytuacjach, gdy ta godność jest całkowicie odbierana.”

Picture 1

Okej… ale czy mój list ma znaczenie?
Ma! Napisanie listu zajmuje dosłownie kilka minut. Wcześniej, żeby go napisać, zapoznajesz się z historią bohatera i tłem wydarzeń. To już jest duży krok, ponieważ - im więcej ludzi zdaje sobie sprawę z sytuacji (nie)przestrzegania Praw Człowieka na świecie, tym większy mamy wpływ!

Oczywiście dzięki napisanym listom pomogliśmy już wielu ludziom!
Muhammad Bekzhanov został uwolniony po 17 latach więzienia w Uzbekistanie, w 2017 roku prezydent Barack Obama skrócił wyrok Chelsea’y Manning - wyszła na wolność po 7 latach po tym jak została skazana na 35 lat pozbawienia wolności, Moses Akatugba z Nigerii ułaskawiony po 10 latach, Ines Fernandez Ortega i Valentina Rosendo Cantù dzięki Maratonowi jako ofiary doczekały się sprawiedliwości, kiedy rząd Meksyku uznał dwóch żołnierzy odpowiedzialnych za gwałt i pobicie kobiet. Również więzień sumienia dr Tun Aung został zwolniony w styczniu 2015 r. Ten przywódca społeczności muzułmańskiej został skazany na 17 lat więzienia w 2012 r. za próbę uspokojenia zamieszek między społecznościami buddyjskimi i Rohingya w stanie Rakhine.

To tylko niektóre przykłady. Historii uratowanych ludzi jest dużo więcej, możecie poczytać o nich na stronie tu i tutaj!

Przy okazji obserwujcie copiątkowe #wZMIANKI gdzie znajdziecie informacje o innych organizacjach, w których możecie działać, by pomagać na drugim krańcu świata!

Opracowała: Aga Podstolak