PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Climathon, czyli innowacja dla klimatu

Climathon to odbywające się w ponad 145 miastach wydarzenie skupiające przedsiębiorców, studentów, profesjonalistów, deweloperów, decydentów, uczniów i innych obywateli, którzy spotykają się w jednym miejscu na 24 godziny i dzięki swojej kreatywności i wspólnym kompetencjom opracowują innowacyjne pomysły, mające na celu rozwiązanie problemu kryzysu klimatycznego.

Picture 1

Część Climathonów skupia się na globalnych wyzwaniach (np. Jak osiągnąć całkowite ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w ciągu 20-30 lat?), inne dotykają bardziej lokalnych problemów, ale wszystkie z nich starają się pokazywać, że prawdziwy dialog klimatyczny wymaga wielu głosów pochodzących z różnych środowisk i prezentujących różne umiejętności i przekonania, bo właśnie w takich warunkach powstają najbardziej innowacyjne, kreatywne pomysły. Dużo pozytywnej energii, tysiące pomysłów, idei, praca grupowa, natychmiastowy feedback i dążenie do idealnego rozwiązania - takie są główne założenia Climathonu. - czytamy na oficjalnej stronie krakowskiego Climathonu, którzy odbył się w dniach 25-26 października 2019 roku jako efekt pracy Fundacji Aeris Futuro i Urban Workshop. Jego głównym celem było opracowanie strategii osiągnięcia zeroemisyjności w Krakowie w ciągu 30 lat. Żeby skupić się na konkretnych, realnych problemach i tworzyć sprecyzowane koncepcje ich rozwiązania, temat został podzielony na trzy wyzwania, takie jak:

Jak można rozpowszechnić ekologiczny sposób poruszania się po mieście, wykorzystując technologie? Wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg, aplikacje śledzące aktywność ruchową oraz lokalizacja położenia przystanków transportu publicznego na żądanie to tylko przykłady technologii, które mogą umożliwić rozwój ekologicznych rozwiązań w naszych miastach. Teraz jest czas na zmiany!

Jak można zachęcić ludzi do korzystania ze zrównoważonych środków transportu? Niepokojące statystyki nad stanem zdrowia społeczeństwa i zanieczyszczeniem powietrza mogą się poprawić! Wystarczy zamienić samochód na rower lub spacer. Między innymi w Nowym Jorku i Paryżu wiele zatłoczonych alei i placów zostało zamienionych na strefy dla pieszych. Czy Kraków się tego doczeka?

Czy jesteśmy świadomi wszystkich dostępnych informacji? Skąd wiemy, że nic nas nie omija? Jak się upewnić, że właściwe informacje na temat mobilności i jej wpływu na środowisko i społeczeństwo są łatwo dostępne dla mieszkańców?


Dla kogo jest krakowski Climathon? Do udziału zaproszone są lokalnie działające organizacje pozarządowe, samorządowe i biznesowe, politycy, zaangażowani mieszkańcy, innowatorzy, przedsiębiorcy, kreatorzy i pasjonaci, młodzi profesjonaliści oraz studenci. (...) Aby jednak zapewnić większe możliwości rozwijania idei na wielu płaszczyznach, obecność programisty w zespole jest rekomendowana. - czytamy na stronie. Ponieważ jest to wydarzenie trwające 24 godziny, rekomenduje się zabranie poduszki, karimaty czy maty do jogi, na której będzie można się szybko przespać i wrócić do pracy z nową dozą kreatywności!

Picture 2

Najbardziej innowacyjne projekty zyskują nagrodę pieniężną, wsparcie mentoringowe i możliwość aplikacji do konkursu Global Climathon Awards. W 2018 roku na krakowskim Climathonie najlepszy okazał się projekt Waldemara Boczara “Ogrody deszczowe” pomagający przetrwać roślinom podczas suszy. Wyróżnione zostały też projekty “Szkoła na roślinach” (propagowanie wartościowych, roślinnych obiadów w szkołach raz w tygodniu) i “Mandala Klimatyczna” (gra miejska zwiększająca świadomość mieszkańców Krakowa o tym, jakie miejsca są przyjazne dla klimatu).

Na stronie Climathonu możemy również przeczytać, co Ty, Twoje miasto i cały świat zyskuje dzięki Twojemu udziałowi w wydarzeniu. Są to korzyści takie jak rozwijanie kompetencji liderskich, nawiązywanie wartościowych kontaktów i ciekawy punkt w CV, ale też mieszkanie w mieście o czystszym powietrzu, mniejszych korkach i lepszej jakości transportu publicznego oraz świadomość, że jest się jednostką, która aktywnie przyczynia się do lepszego życia dla kolejnych pokoleń.

Informacje i grafiki pochodzą z oficjalnej strony Climathonu
Artykuł opracowała Katarzyna Kubik