PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#wZMIANKA: rekrutacja na Civic Up! Academy 2020

Twój głos się nie liczy, jeśli go nie użyjesz. Jeśli też tak uważasz, zapraszamy do wzięcia udziału w Civic Up! Academy, 10-dniowych warsztatach dla młodych osób zainteresowanych prowadzeniem działań społecznych. - czytamy na stronie projektu organizowanego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Wspomagania Wsi. Czym jest Civic Up! Academy, do kogo kierowana jest ta inicjatywa, na czym polega proces rekrutacji i co daje udział w programie? Zapraszamy do czytania!

Civic Up! Academy to bezpłatne dziesięciodniowe warsztaty odbywające się w Warszawie i poruszające temat szeroko rozumianej młodzieżowej partycypacji obywatelskiej. Są one dedykowane osobom w wieku 15 - 18 lat, które posługują się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym, już angażują się społecznie i chcą samodzielnie prowadzić projekty dzięki zdobytej podczas Civic Up! Academy wiedzy i narzędziom. Podczas warsztatów uczestnicy uczą się nie tylko jak poprawnie zdiagnozować problem społeczny, wykorzystywać metodę design thinking, zaplanować działanie w czasie czy zdobyć potrzebne fundusze, ale też pod opieką doświadczonych aktywistów i aktywistek realizują swoje plany w sieci lub realu. Uczestnicy mają też możliwość spotkania się z dyplomatami, przeanalizowania polskich i amerykańskich problemów społecznych i odwiedzenia American School of Warsaw.


Rekrutacja na Civic Up! Academy 2020

Tegoroczna edycja Civic Up! Academy odbędzie się w dniach 28.06 – 07.07. 2020 r. w Warszawie, a rekrutacja na nią kończy się 01.04. Przyszli uczestnicy muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy i przygotować dwa krótkie filmy trwające w sumie od 2,5 do 3,5 minuty dotyczące własnego zaangażowania społecznego i pomysłu na projekt przeprowadzony w lokalnym środowisku. Szczegóły rekrutacji wytłumaczone są tutaj. Dlaczego warto? Tak o Civic Up! Academy 2019 opowiada jedna z uczestniczek programu, Karolina Fryt:

"Civic UP! poszerzył moje horyzonty i pokazał sposoby na życie, które wcześniej nawet dla mnie nie istniały, a co dopiero byłyby możliwe! Szalałam ze szczęścia, kiedy w połowie kwietnia otrzymałam maila z pozytywnymi informacjami o mojej aplikacji i wakacje 2019 zapowiadały się niesamowicie. Aby zgłosić się do programu należało nagrać dwa krótkie filmiki (akurat to, co kocham robić!): jeden o sobie, by dać się poznać, a drugi o pomyśle na działanie społeczne w lokalnej społeczności. W filmikach ważna jest treść oraz Wy sami - nie Wasze umiejętności montowania, więc nie ma się co martwić!

Oczywiście byłam przerażona, jak to ja. Bałam się, że pozostałe 20 uczestników po prostu mnie zje! Czułam, że mogę nie być wystarczająco doświadczona jeśli chodzi o aktywizm i miałam wątpliwości, co wartościowego mogłabym sobą przekazać. Okazało się, że tak samo myślała połowa grupy! A wystarczy tylko w siebie uwierzyć - te 10 dni było po to, aby podszkolić swoje umiejętności miękkie, takie jak praca w grupie, planowanie, operatywność czy elastyczność, każdego dnia rozmawiać z inspirującymi ludźmi, a do tego zwiedzać Warszawę i spędzać czas w American School of Warsaw, gdzie czułam się, jakby moje marzenia były na wyciągnięcie ręki.

Picture 2

Nasze umiejętności były weryfikowane na każdym etapie trwania projektu - poznawaliśmy metodę Design Thinking, spotykaliśmy się z radnymi miasteczka Wilanów, rozmawialiśmy z młodzieżą, biegaliśmy po Warszawie, robiliśmy sondy społeczne, graliśmy w softballa i jedliśmy prawdziwego amerykańskiego grilla, poznawaliśmy różne metody burzy mózgów, przeprowadzaliśmy wywiady w placówkach kulturowych, rozwiązywaliśmy problemy, uczyliśmy się o prawach człowieka, mieliśmy zajęcia z amerykańskimi nauczycielami, jeździliśmy dużo Uberem, debatowaliśmy, spędziliśmy dwa dni z amerykańskimi młodymi działaczkami, jedliśmy pyszne rzeczy i byliśmy gośćmi w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zwieńczeniem szkolenia było wydarzenie dla mieszkańców Wilanowa - zdecydowaliśmy się zorganizować piknik z wieloma atrakcjami, między innymi ekologicznymi i amerykańskimi.

Civic UP! wspominam jako jedną z najpiękniejszych przygód mojego życia. Ale oprócz tego, że dobrze się bawiłam, wyjechałam z Warszawy z ogromną walizką doświadczenia, które nie jest dostępne ot tak! Każdy spędzony z programem dzień schowałam głęboko w sercu, a każdą wartościową lekcję przypisałam do szufladek, które teraz, w moim codziennym działaniu, z uśmiechem i energią otwieram. Bo Civic UP! otwiera umysły. A później już od Ciebie zależy, czy otworzysz też drzwi.

Logo i informacje pochodzą z oficjalnej strony projektu
Artykuł opracowały Katarzyna Kubik i Karolina Fryt