PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

#wZMIANKA: Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship. One person can make a difference and everyone should try

One person can make a difference and everyone should try – właśnie ten cytat Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce zdecydowała się umieścić na jednym z prezentów dla finalistów konkursu I Know America 2019. Kiedy ponad rok temu usłyszałam, że wygrałam miesięczny wyjazd do USA w ramach Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship, nie wiedziałam jeszcze, że moje życie nieodwracalnie się zmieni.

Koniec czerwca i czas pakowania walizki przyszedł szybciej, niż się tego spodziewałam. Dostałam niesamowitą możliwość podróży i zwiedzenia nowych miejsc, poznania innych kultur oraz pracy nad własnym Project Citizen. Pokaz fajerwerków z okazji 4th of July, spacery pod Biały Dom, wschód słońca nad Reflecting Pool – wyjazd był pełen takich magicznych momentów. Spełniłam swój amerykański sen, mogłam poznać Stany Zjednoczone z punktu widzenia niedostępnego dla przeciętnego turysty. To, co jednak jest istotą i kluczem tego programu, to ludzie, którzy go tworzą. Od wspierających i inspirujących mentorów, ciepłych rodzin goszczących, po wspaniałych współuczestników. Chociaż każdy z nas ma inne doświadczenia i różne plany na przyszłość, przez te cztery tygodnie udało nam się stworzyć międzynarodową rodzinę BFTF. Jestem dumna, że mogę powiedzieć, że stałam się częścią tej wielokulturowej społeczności.

Mój wyjazd do Stanów otworzył mnie na świat i zmotywował do działania. Zmusił do wyjścia z własnej strefy komfortu, pracy nad sobą i budowania własnej pewności siebie. Wysłanie zgłoszenia do I etapu IKA było spontaniczną decyzją, a o konkursie dowiedziałam się przypadkowo. Ciężka praca w późniejszych etapach pozwoliła mi na spełnienie marzeń. BFTF wywołało efekt domina – wyjazd na zjazd absolwentów programu do Berlina, rozpoczęcie działania w EYP jako delegat, mój pierwszy raz na strajku klimatycznym w Rejkjaviku, praca nad własnym projektem – CIVICS&YOU. Zaczęłam poznawać coraz więcej rówieśników, których także pasjonuje działalność społeczna.

Ciężko jest zdecydować się na pierwszy krok i wyjść ze swojej strefy komfortu. Jako osoba ucząca się w zwykłym liceum w małym miasteczku na wschodzie Polski, sama odczułam opportunity gap. Początki bywają trudne i frustrujące, szczególnie gdy w naszym środowisku brakuje wsparcia. Właśnie dlatego postanowiłam zacząć pracę nad CIVICS&YOU. Tak jak zespół Generacji Zmian uważam, że w młodych kryje się wiele potencjału, który nie został jeszcze w pełni wykorzystany. One person can make a difference and everyone should try stało się motto przewodnim CIVICS&YOU. Moje doświadczenia z ostatniego roku pokazują, że czasem jeden wybór może wywrócić życie do góry nogami. Nawet jeżeli się boisz, spróbuj dać sobie szansę. Może być ciężko, ale późniejsze doświadczenia wszystko wynagrodzą.

Ola Kudyba