PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Bartek Leks: First Steps in Science, myOxperience, ADAMED SmartUP, Rejs Mentoringowy. Czytajcie, aplikujcie, szperajcie w internecie

Cześć! Jestem Bartek i chodzę na mat-fiz do drugiej klasy liceum. Moje zainteresowanie naukami przyrodniczymi rozpoczęło się już w podstawówce. W gimnazjum udało mi się zostać laureatem konkursów kuratoryjnych z matematyki, fizyki i chemii, ale tak naprawdę dopiero w liceum zacząłem rozwijać swoją pasję do fizyki na poważnie.

First Steps in Science

Po paru tygodniach w nowej szkole dostałem informację że rozpoczęły się zgłoszenia na program tutoringowy First Steps in Science na Uniwersytecie Śląskim. Proces rekrutacji polegał na zrobieniu zestawu zadań zamkniętych z matematyki. Pomyślałem, że warto spróbować i dostałem się! Otrzymałem możliwość uczestniczenia w wykładach z matematyki, fizyki i programowania razem ze studentami pierwszego roku. Od tego momentu, zamiast do liceum, jeździłem na uniwersytet. Co weekend, przez cały rok szkolny, uczestniczyłem też w zajęciach laboratoryjnych. Poznałem pracę naukowców od podszewki i z pierwszej ręki. Tematy zajęć były bardzo różnorodne. Oprócz rozwijania mojej pasji fizycznej dowiedziałem się także co nieco o hodowli komórek nowotworowych oraz o tworzeniu różnego rodzaju symulacji komputerowych. Najbardziej niesamowitą częścią całego projektu była możliwość poprowadzenia swojego własnego projektu badawczego. Razem z tutorem przez cały rok tworzyłem symulację komputerową detektora cząstek. Dostałem możliwość zaprezentowania wyników projektu na międzynarodowej konferencji naukowej.

Wiele uniwersytetów oferuje takie możliwości rozwoju dla licealistów, choć nawet o tym nie wiecie. Może nawet oni sami o tym nie wiedzą? Nie bójcie się napisać maila do profesorów lub władz uniwersytetu. Opowiedzcie im o swojej pasji. Z całą pewnością znajdzie się ktoś, kto będzie chciał wam pomóc ją rozwijać. Może zgodzą się opowiedzieć wam o swojej pracy, wpuszczą do laboratorium albo pozwolą słuchać wykładów, a kto wie, może nawet uda wam się zrobić swój własny projekt badawczy!

myOxperience

Wiosną 2019 roku wziąłem także udział w konkrusie myOXperience. Razem z dwudziestką laureatów uczestniczyłem w tygodniowym wyjeździe na Uniwersytet Oksfordzki. Mieliśmy różne zainteresowania, od matematyki po politykę, ale wszystkich nas łączyła chęć rozwoju i zdobywania wiedzy. Od studentów i profesorów uniwersytetu dowiedziałem się, jak wygląda proces aplikacji na brytyjskie uczelnie. Dzięki temu wyjazdowi uwierzyłem w siebie i pierwszy raz zacząłem rozważać studiowanie za granicą.

ADAMED SmartUP

Jesienią 2018 roku wziąłem też udział w aplikacji do konkursu ADAMED SmartUP. Sama aplikacja dała mi bardzo dużo. Oprócz rozwiązywania naukowych problemów nauczyłem się opisywać moje życie w formie listu motywacyjnego a także opowiadać o moich doświadczeniach na rozmowie aplikacyjnej. Poszło mi całkiem nieźle i dostałem się na obóz naukowy. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, ale ciężko powiedzieć, czy były one dla mnie tak ważne, jak ludzie, których tam poznałem: dziesiątki rówieśników z tą samą pasją do nauk ścisłych, jak również wykładowcy i naukowcy. Wszystko odbywało się w niesamowicie przyjacielskiej atmosferze. Po obozie udało mi się wygrać roczny zestaw spersonalizowanych konsultacji edukacyjnych, dzięki którym udało mi się podszkolić swoje umiejętności językowe oraz zostać finalistą Olimpiady Fizycznej!

Rejs Mentoringowy

Obóz naukowy trwał jedynie dwa tygodnie, więc miałem także czas na inne rzeczy. Kilka dni przed rozpoczęciem wakacji znalazłem na Facebooku informację o ostatniej okazji na zgłoszenie się na Rejs Mentoringowy. Zdecydowałem się spróbować swoich sił. Napisałem zgłoszenie w ciągu godziny, pojechałem do Warszawy na rozmowę aplikacyjną, a parę tygodni później byłem już na rejsie na Mazurach. Przez tydzień mieszkałem na jednej łódce ze studentami najlepszych brytyjskich uczelni oraz z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Spontaniczne decyzje często okazują się najlepsze!

Aktywność społeczna

Uważam jednak, że planując swoją przyszłość, nie możemy się skupiać tylko na sobie. Aktywność społeczna i samorozwój mogą się ze sobą doskonale łączyć. Sam także staram się pomagać mojej lokalnej społeczności. Razem z moją drużyną harcerską zorganizowaliśmy akcję pomocy w schroniskach dla zwierząt, a także szycie maseczek ochronnych dla służby zdrowia w pobliskich szpitalach. Kilkakrotnie byłem wolontariuszem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i jestem współtwórcą projektu społecznego .Future, w ramach którego brałem udział w organizacji wykładów na takie tematy, jak aktywizm klimatyczny, radzenie sobie ze stresem oraz public speaking.

Jeśli, tak jak ja, szukacie ciekawych możliwości rozwoju, to czytajcie, aplikujcie, szperajcie w internecie, poznawajcie ludzi o podobnych zainteresowaniach, piszcie do nich, zadawajcie pytania i rozmawiajcie z nimi, ile się tylko da! Znajdźcie jedną inicjatywę i weźcie w niej udział. Z czasem nadarzy się okazja na kolejną i kolejną - pójdzie z górki. Boicie się, że wam się nie uda? Cóż, jest tylko jeden sposób, żeby się przekonać! Powodzenia w realizacji marzeń!

Bartek Leks