PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

All In, czyli lokalne zmienianie świata

Fundacja All In działa w Krakowie przede wszystkim w przestrzeni Dolne Młyny (ul. Dolnych Młynów 10) i realizuje dziesiątki inicjatyw, z których wiele dotyczy aspektu zmieniania życia mieszkańców Krakowa na nieco bardziej ekologiczne. Funkcjonuje tam nie tylko punkt foodsharing’owy (All In Foodsharing), ale też dostępny dla wszystkich miejski ogródek (All In Urbanfarm), Książkodzielnia czy przestrzeń, w której każdy może zostawić niepotrzebne ubrania i wziąć dla siebie to, czego potrzebuje (All In Clothing). Są to inicjatywy całkowicie darmowe, które mają na celu nie generowanie zysków, a raczej inspirowanie mieszkańców Krakowa do podejmowania wyborów zgodnych z zasadą less waste i pokazywanie alternatyw do fast fashion czy wyrzucania nadmiaru jedzenia. Na pytania dotyczące działalności Fundacji i tego, w jaki sposób krakowscy licealiści mogą się zaangażować w liczne realizowane przez nią inicjatywy, odpowiedzi udzieliła nam Natalia Jarosik, główna koordynatorka All In.

Picture 1

Kasia: Cześć! Dziękuję Ci bardzo za chęć odpowiedzenia nam na kilka pytań i zainspirowania krakowskich licealistów w ramach naszego projektu społecznego Generacja Zmian. Na początku chciałabym zapytać, jak dowiedziałaś się o All In i jak wyglądała Twoja działalność na samym początku?

Natalia: O fundacji dowiedziałam się od kuzynki, która latem pomagała sadzić roślinki na Dolnych Młynach, a że to były pomidory, marchewki, rzodkiewki, poziomki i tym podobne, całość wydała mi się jeszcze bardziej intrygująca. Zaciekawiona inicjatywą postanowiłam pójść z nią i sprawdzić, o co właściwie chodzi! Na miejscu spotkałam Jędrzeja, który oprowadził mnie po przestrzeni Fundacji na Dolnych Młynach i opowiedział o jej działalności. Byłam zachwycona ideą i tego samego lata pomagałam jeszcze przy budowaniu kopuły geodezyjnej z wierzby w ogródku All In. Po tym doświadczeniu byłam już pewna, że chce się zaangażować w działalność Fundacji. Na samym początku musiałam się zdecydować, w jakim obszarze chciałabym działać. Trafił do mnie All In Event, dzięki któremu miał okazję jeszcze w tym samym roku szkolnym zorganizować wydarzenie All In Pillow Fight.

K: Czym zajmujesz się obecnie, działając w Fundacji?

N: Obecnie jestem koordynatorem głównym All In, czyli wiem, co i gdzie dzieje się w fundacji, mam stały kontakt z koordynatorami szkół i z naszym cudownym zarządem, koordynuję i prowadzę spotkania fundacji (te integracyjne, a także projektowe). Jestem też na bieżąco z życiem fundacji oraz kolejnymi celami, które razem zarządem określamy i staramy się wdrażać w życie. Czasem też się zdarzy, że reprezentuję fundację na różnych wydarzeniach.

Picture 2

K: Jakie projekty realizowane są obecnie w Krakowie dzięki Fundacji All In? Istnieje już Jadłodzielnia, Książkodzielnia, All In Clothing - czy planujecie realizować kolejne takie inicjatywy?

N: Oczywiście, że tak! Oprócz tych, które wymieniłaś, realizujemy jeszcze All In Urbanfarm, czyli ekologiczny ogródek dostępny dla wszystkich, pełen ziół i pysznych warzyw. Istnieje All In Card, czyli baza zniżek dla uczniów krakowskich szkół średnich (w tej puli mamy również ciekawe vouchery dla osób działających w fundacji) oraz All In Event, w ramach którego organizowany jest krakowski PillowFight i współzawodnictwo szkół. All In Marketing pozwala na wszechstronny rozwój w obszarze prowadzenia social mediów, pisania ofert, negocjacji czy tworzenia wizerunków firm. Fundacja ma możliwość oferowania staży zawodowych i akredytacji prasowych, które umożliwiają darmowy udział w wydarzeniach i dodatkowych możliwościach, które często nie zawierają się w podstawowych wejściówkach. Jednym z założeń fundacji jest realizowanie projektów społecznych przez młodzież, dlatego warto też podkreślić, że fundacja jest w pełni otwarta na nowe projekty i na nowe współprace. W przyszłości chcielibyśmy odnowić projekty, które już były realizowane w Fundacji, takie jak All In Movie, który zrzeszał fanów kina, All In Fur, które działało na rzecz zwierzaków czy All In Art, stwarzające możliwość tworzenia każdego rodzaju sztuki.

Picture 3

K: Liczba realizowanych przez Fundację projektów jest absolutnie oszałamiająca! Chciałabym zapytać o inny aspekt aktywizmu; wiele osób nie decyduje się na podjęcie jakiejkolwiek działalności społecznej, ponieważ nie widzi, w jaki sposób ich poświęcony czas mógłby przełożyć się na realne korzyści dla lokalnego społeczeństwa. Czy Ty dostrzegasz pozytywny impakt swoich działań w All In i czy jest to czynnik motywujący Cię do dalszej pracy?

N: Mając świadomość szerokiego działania fundacji i wiedząc, jak wiele o ludzi korzysta z Książkodzielni, All In Clothing albo All In Foodsharing, ciężko byłoby go nie dostrzec! Podczas organizowania Pillow Fight'u bezpośrednio zobaczyłam, jaki wpływ na ludzi mają działania naszego eventowego teamu. W dniu wydarzenia działo się naprawdę dużo; widząc ludzi walczących na poduszki z pełnym uśmiechem albo dzieci tworzące kapelusze z ogromnym zaangażowaniem, poczułam satysfakcję z pracy, którą wspólnie wykonaliśmy.

K: Celem naszego projektu jest wskazywanie krakowskim licealistom konkretnych możliwości działania i pokazywanie, że aktywizm nie jest słowem zarezerwowanym dla osób bardzo pewnych siebie czy przebojowych, jestem więc pewna, że zaangażowanie się w inicjatywy realizowane przez All In może okazać się ogromnie inspirującym doświadczeniem i dobrym sposobem na rozpoczęcie swojej działalności społecznej! W jaki sposób licealiści z Krakowa mogą zaangażować się w działalność Fundacji?

N: Bardzo prosto! Wystarczy, że napiszą do nas na Facebooku albo wpadną do naszej przestrzeni na Dolnych Młynów i powiedzą, że chcą z nami działać, lub bezpośrednio skontaktują się ze mną! Można dołączyć do obecnych działań fundacji, stworzyć własny projekt albo koordynować inną inicjatywę fundacji. Jesteśmy też otwarci na współpracę i serdecznie zachęcamy do wspólnego działania!

K: Dziękuję bardzo za rozmowę i poświęcony czas!

Zdjęcia pochodzą z fanpage'u All In
Opracowała: Katarzyna Kubik