PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Aktywizacja w małym mieście - jak zacząć?

Wyrównywanie szans młodzieży wiejskiej i z mniejszych miast jest hasłem obecnym na ustach wielu polityków. Mimo podejmowanych działań, różnica w poziomie życia i dostępnych możliwościach nadal jest widoczna, także w sferze szeroko pojętego aktywizmu młodzieżowego. Może wydawać się, że przez to ciężko połknąć bakcyla i poświęcić się takiej działalności - wymaga to ambicji i ciężkiej pracy, ale warto! Oto kilka rad, jak zacząć swoją przygodę z aktywizmem młodzieżowym na terenie wiejskim lub w małym mieście.

Młodzieżowe Rady Miast, Gmin lub Powiatów często są miejscem, gdzie możliwe jest odkrycie swojego zamiłowania do działalności społecznej. Warto dowiedzieć się ze stron Rady na portalach społecznościowych, ze szkoły lub Urzędu Miasta jak wygląda proces rekrutacji i system działalności tego organu. Jest to świetny sposób na spotkanie innych ambitnych osób z Twojego otoczenia.

Jeśli w twojej gminie nie istnieje jeszcze Młodzieżowa Rada, możesz postarać się o jej utworzenie! Nawiąż kontakty z pobliskim MRM, wojewódzkim sejmikiem młodzieżowym lub inną organizacją, która udzieli Ci porady, jak zainicjować budowę takiego organu w Twoim mieście. Może wydawać się to dużym wyzwaniem, ale jest to ważny krok ku aktywizacji Twoich rówieśników, a także okazja do nawiązania ciekawych kontaktów!

Po doświadczeniu pandemii koronawirusa, coraz więcej organizacji przeszło na tryb pracy zdalnej, który umożliwia zaangażowanie się w ich działania nie przebywając w danym mieście. Jest to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów z osobami z całej Polski, a nawet z zagranicy. Zainteresuj się także lokalnymi organizacjami pozarządowymi - być może działalność jednej z nich pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami i da ci możliwość rozwoju? Warto nawiązać z nimi kontakt i zaoferować swoją pomoc w dalszych działaniach.

Sposobów i pomysłów na aktywizację jest mnóstwo - najważniejszy jest już sam zapał i ambicja, aby uczynić swoją małą ojczyznę lepszą!

Julia Jungiewicz