PROJEKT
O NAS
TU ZACZNIJ
KLIMAT
POLITYKA MŁODZIEŻOWA
WOLONTARIAT
DEBATY
KULTURA
EDUKACJA
FILMY
PARTNERZY I PATRONI

Akademia Retoryki

Picture 1

Pomysł założenia Akademii Retoryki zrodził się z prostego spostrzeżenia - mówimy niestety coraz gorzej. Jest to problem całego współczesnego społeczeństwa. Porozumiewając się poprzez zdjęcia, emotki czy filmiki zatracamy podstawowe umiejętności komunikacji werbalnej. Retoryka to kluczowa i praktyczna umiejętność, a my nie przywiązujemy do niej najmniejszej uwagi. Zakładając, że nie potrzebujemy pomocy w zakresie wypowiadania się, wyrządzamy sobie krzywdę. Zamiast rozwijać swoje umiejętności oratorskie, prowadzimy tylko do ich zaniku. Co gorsza – nie mamy gdzie się uczyć mówić. Szkoła nie naucza retoryki. Wymagana jest od nas twarda, akademicka wiedza, weryfikowana poprzez sprawdziany. Często zadajemy sobie pytania: "Czy to, czego uczę się w szkole, przyda mi się do czegoś?". Równie ważna jest komunikacja niewerbalna, czyli gesty, ruch ciała, wyraz twarzy. Podczas odpowiedzi ustnych nie zwraca się uwagi na sposób przedstawiania informacji, który uczony jest jako nieistotny. Obecnie w podstawie programowej brakuje miejsca na szkolenie i doskonalenie tych zdolności. Odpowiadając na współczesne problemy komunikacyjne powstała Akademia Retoryki.

Akademia skupia swoją działalność na wielu płaszczyznach, specjalizując się w wystąpieniach publicznych, przygotowaniu do prezentacji, nauce dyskutowania, argumentowania i negocjacji. Szkolenia obejmują grupy wiekowe od dzieci, przez młodzież aż po dorosłych. Kadra wykładowcza składa się z wielu rozpoznawalnych nazwisk w zakresie debat, wystąpień publicznych czy kompetencji liderskich. Szkolenia prowadzą Aneta Wrona, Mariusz Zagórski, Radosław Czekan, Mikołaj Krupa, Łukasz Słoniowski i Jerzy Porabik. Warsztaty odbywają się zarówno stacjonarnie jak i online, mogą obejmować większą grupę uczestników lub indywidualne osoby. Tematy szkoleń dostosowane są do potrzeb klientów. Przykładowe rodzaje kursów, które oferuje Akademia, obejmują tematy:

Picture 2

Inicjatywa, którą Akademia Retoryki organizuje z powodzeniem od trzech edycji jest „Ogólnopolski Konkurs Retoryczny”. Odniosła ona ogromny sukces wśród licealistów, co roku zachęcając większą liczbę osób do spróbowania swoich sił w oratorskim zmaganiu. Wzięcie udziału nie jest trudne – wystarczy przesłać film z dwuminutowym wystąpieniem. Na jaki temat? Na dowolny! Organizatorzy zachęcają, aby opowiedzieć o czymś, co śmieszy, fascynuje, niepokoi. Głównym założeniem jest zainteresowanie odbiorców i przekonanie do własnej racji.

Picture 3

Obecnie trwa trzecia edycja konkursu. Organizatorzy otrzymali już zgłoszenia licealistów, które podsumowali słowami: „Co ciekawe, najpopularniejszym tematem wśród uczestników była ekologia, a bardziej konkretnie - pożary buszu w Australii. Poruszane były zagadnienia ideowe, kwestia wiary w samego siebie, osiągnięcie sukcesu czy wpływ wystąpień publicznych na losy świata.” Jak widać kreatywności uczestnikom nie brakowało. W oczekiwaniu na tegorocznych zwycięzców konkursu, sami możemy pomyśleć nad tematem, który moglibyśmy poruszyć w takim filmie.

Idealną propozycją na obecnie trwającą domową kwarantannę może być Internetowa Akademia Retoryki, tworzona od 2016 roku. Celem projektu jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców i szerzenie umiejętności retorycznych wśród społeczeństwa. Akademia oferuje serie filmów, w których trenerzy dzielą się swoją wiedzą. Materiały wideo obejmują tematy podstaw dobrego mówienia, wystąpień publicznych, przekonywania czy pierwszego wrażenia.

Kanał Internetowej Akademii Retoryki

Strona Akademii Retoryki

Oprac.: Pola Łęgowska